Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Berberoğlun’ndan Çok Önemli Açıklama

16 Temmuz 2013

Berberoğlun’ndan Çok Önemli Açıklama

10 VE ÜZERİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞYERLERİ İÇİN YENİ SİGORTA PRİMİ TEŞVİKİ

14 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2013/4966 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı hakkında açıklamada bulunan Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Muammer BERBEROĞLU bu kararın amacı sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak belirlenen listedeki illerde faaliyet gösteren ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi hükümlerinden yararlanıp, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektör ait işyerleri 01.01.2013 tarihinden geçerli olmak üzere işveren hissesindeki beş puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere (asgari ücret) altı puan ilave edilerek uygulanacaktır.

İlave sigorta primi teşvik oranı 

Bakanlar kurulu kararı ile listede bulunan il ve ilçelerde faaliyet gösteren özel sektör işyerlerine, 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinde belirlenen sigorta primi işveren hissesinde uygulanmakta olan beş puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden hesaplanmak üzere tüm il ve ilçeler için altı puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacak. Bu uygulama ile 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerindeki sigorta primi işveren hissesi desteği toplam yüzde onbir puan olacaktır.

1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren on ve üzeri işçi çalıştıran işverenler bir işçi için sigorta primi işveren hissesi desteği 112,36 TL olup bu tutar 10 kişi çalıştıran bir işyerinde aylık 1.123,60 TL. Yıllık ise 13.483,20 TL. ulaşmaktadır

Sigorta primi teşvik uygulama süresi

Bakanlar kurulu karar ile getirilen sigorta prim teşviki uygulaması 51 il ve Bozcada-Gökçeada ilçelerinin yer aldığı belirlenen 3 bölge aşağıda belirlenen listelerde yer aldığı şekli ile 3-4 ve 5 yıl süre ile uygulanacak buna göre;

a. (I) sayılı listede belirtilen;

Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya,Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon ve Uşak illerinde faaliyet gösteren işyerleri için 31.12.2016 tarihine kadar,

b. (II) sayılı listede belirtilen;

Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tünceli, Yozgat illerinde faaliyet gösteren işyerleri için 31.12.2017 tarihine kadar,

c. (III) sayılı listede belirtilen;

Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van illeri ile Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde faaliyet gösteren işyerleri için ise 31.12.2018 tarihine kadar, Uygulanacak.

Sigorta primi teşviki kapsamına girmeyen işyerleri

Bu düzenleme ile getirilen sigorta primi teşviki hükümleri 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi kapsamında sigorta primi teşvikinden yararlanamayan işyerleri ile aynı Kanunun ek 2. maddesinde öngörülen sigorta primi teşvikinden yararlanmakta olan işyerleri hakkında uygulanmayacak. (Devlet ihale Kanunu, Kamu ihale kanununa ve uluslar arası anlaşma hükümlerine göre yapılan alım ve yapım işleri, Kamuya ilişkin işyerleri,Teşvik belgeli yatırımlar ile Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alarak sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar hakkında uygulanmaz.)

Uygulama ile ilgili işlemler ve denetim

Sigorta primi işveren hissesi desteğinin uygulanması ile ilgili işlemler Sosyal Güvenlik Kurumunca ilgili mevzuatı çerçevesinde denetim yapılacak olup; Bu işyerlerinde yapılan kontrol ve denetimlerde, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığının tespit edilmesi halinde, bu işverenler, bir yıl süreyle destek unsurlarından yararlanmayacak, Ayrıca Sigorta primi teşvikinden yersiz olarak faydalanıldığının tespit edilen işyerlerinden, yararlanılan teşvik tutarı, 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi çerçevesinde gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte işverenden tahsil edilecektir.

Düzenlemenin Yürürlük tarihi ve uygulanması

1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe giren Bakanlar kurulu kararı uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yayınlanacak tebliğ veya genelge ile belirlenecektir. 01.01.2013 tarihinden geçerli olan bu düzenlemenin uygulanmasına ilişkin genelge yayınlanmasından sonra 2013 yılının beş aylık dönemine ilişkin Sigorta primi teşvik tutarları mahsup işlemi ile geriye yönelik yapılacaktır.

Paylaş
0 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Berberoğlun’ndan Çok Önemli Açıklama için 2 Yorum

  1. Mahmut dedi ki:

    Eski teşvik daha avantajlıydı.Şimdi çıkan teşvikde işverenin cebinden daha fazla para çıkmaktadır

  2. oy oy... dedi ki:

    Bi şeyi da zamanında yapsalar varya….

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle