Hoşgeldiniz   brazzers porno

Ve Rize’nin 2 Beldesi Tarih Oldu

09 Nisan 2014

Ve Rize’nin 2 Beldesi Tarih Oldu

Rize de 30 Mart yerel seçimi sonrasında kapanan iki Belde Belediyesinden birisi olan Güneyce Belediyesinde acı bir tesadüf yaşanıyor.

18.12.1945 tarihinde kurulan Güneyce Belediyesinde İlk kurucu Belediye Başkanı olarak Veysel KÖSEOĞLU seçilmişti. Veysel KÖSEOĞLU’nun ilk Belediye Başkanı olarak görev yaptığı Güneyce 1952 yılına kadar Rize’nin 5.ilçesi olarak hizmette bulunmuştu.1952 yılında ilçe merkezinin İkizdere’ye taşınmasıyla önce Nahiye olan Güneyce Beldesi 30 Mart yerel seçimiyle Köye dönüştü. Eski Belde Güneyce 30 Mart seçiminde İkizdere’nin 30.köyü olarak Güneyce Köyü adıyla İsmail Taşdeleni Muhtar seçti. Taşınır ve Taşınmaz malları Özel İdareye devredilecek.

Güneyce Beldesinin nüfusu 2 binin altına düştüğü gerekçesiyle Hükümet tarafından köye dönüşmesi Belediye Başkanı olan Kemal KÖSE dönemine rastlaması Belde halkı tarafından acı bir tesadüf olarak algılandı. İlk kurucu Başkan olarak Veysel KÖSEOĞLU ‘nun görev yaptığı Güneyce de kapanırken de akrabası Kemal KÖSE’nin görevde olması üzüntüyle karşılandı.

Anı şekilde Kalkandere’nin Yolbaşı Beldesi de 22 yıl sonra tarih oldu. Yolbaşı Bledesinine de nufusu 2000 ‘in altına düşmesi sebebiyle 30 Mart seçimlerinden sonra YOLBAŞI adıyla yeniden Köye dönüştü.

1992 Yılında Kurucu Başkanlığını Bekir UZUN’un yaptığı Yolbaşı Belde Belediyesi Güneyce’de olduğu gibi kurucu Başkanın akrabası olan  Hızır UZUN döneminde Köye dönüştü.

Köye dönüşen Yolbaşı’nda yapılan seçimlerde yine bir başka UZUN olan Muammer UZUN 5 aday arasında Yolbaşı Köyünün yeni muhtarı oldu.

Kurulduğunda sadece Yolbaşı Köyü olarak beldeye dönüşen YOLBAŞI Beldesi geçen süre içerisinde çevresi ile bütünleşerek büyümeyi başaramayınca kapanmak zorunda bırakıldı.

Hizmet yönünden istenilen verimiliği gösteremese dahi Belediye, Yolbaşı halkı için büyük bir velinimetti. 22 yıl boyunca görev yapan tüm yönetimler Belediyeyi yaşatacak bütünleşmeyi sağlama yönünde hiç bir gayret götermeyince devamlı göç veren Belde maallesef Köye dönüştü.

Köy halkının bir kısmı bu olaya sevinirken bir çok kişinin de içi kan ağlıyor.

Ne diyelim. Hem Güneyce’e hem de Yolbaşı’nda Belediyelerin kapatılması ile ilgili gerçekleri br gün gelir tarih yazar.

Paylaş
96 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Ve Rize’nin 2 Beldesi Tarih Oldu için 4 Yorum

 1. aloha dedi ki:

  Sayın Salih Taşdelen Demografik yapılanmaya dönüşmesin diyerek neyi kastettiniz?

 2. Sadece tarih yazacaksa bırakın öyle kalsın.Bugün neler yapılabilir,ona bakmak gerek.Buraların sakinleri bir yerlerde ellerinde pankartlarla ve bayraklarla gösteri yaparken görülmedi.TBMM'ye giderek kendilerini temsil eden anlı şanlı milletvek dedi ki:

  Mesajınız…

 3. Salih TAŞDELEN dedi ki:

  Detaylı bilgilere ve de tarihsel gelişmelere bakmak gerek…Sonunda demografik bir yapılanmaya dönüşmesin de..!

 4. Halil ibrahim uzun dedi ki:

  Kapatılmalarındaki gerçek nedir anlatında bilelim
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle