Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Sorunlar Katlanarak Devam Ediyor.

04 Ocak 2017

Sorunlar Katlanarak Devam Ediyor.

ÇAYKUR’DA; İNSANCA BİR YAŞAM İÇİN İŞÇİLERİN ONAYLADIĞI TOPLU SÖZLEŞME ve MEVSİMLİK İŞÇİYE KADRO İÇİN MÜCADELEYE!

Çaykur’da 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 31.12.2016 tarihinde son buldu ve yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi süreci 1 Ocak itibarıyla başlamış bulunmaktadır. Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası ile iki dönemdir yetkili sendika olarak masaya oturan Öz Gıda-İş sendikası, Çaykur’da bir kez daha yetkili sendika olarak masaya oturacaktır.  Geçmiş iki dönemde yaşanan TİS sürecini Çaykur işçilerinin ve kamuoyunun vicdanına bırakarak yeni dönemle ilgili düşüncelerimizi tüm Çaykur işçileri, üreticileri ve Karadeniz halkıyla paylaşmak istiyoruz.

SORUNLAR KATLANARAK DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz iki dönem Toplu İş Sözleşmesi işçilerin ekonomik kayıplarını karşılamamış, verilen sözler tutulmamış, artan hayat pahalılığı ve zamlar işçilerin ücretlerini kar gibi eritmiştir. Yıllardır kangren haline gelen mevsimlik işçilerin kadro sorunu çözülmemiştir. Çaykur’da taşeron uygulamaları giderek artmakta, çalışma koşulları ağırlaşmaktadır. Bazı fabrikalarda hizmet alım yoluna gidilerek, kimi hizmetler özelleştirilmiştir. Çay toplama sezonunda Genel Müdürlük eksperlere ve farklı görev alan mühendislere angarya çalışmayı dayatmaktadır. İşçilerin çalışma alanlarına ulaşması ayrı bir eziyete dönüşmektedir. Fabrikalar arası sürgün ve zorunlu çalıştırma devam etmektedir. Kadro yetersizliği nedeniyle, kadrolu işçilere görevleri dışında işler dayatılmakta ve zorla yaptırılmaktadır. Bütün bu sorunlar katlanarak devam ederken, yeniden Toplu İş Sözleşmesi süreci gelip kapıya dayanmıştır.

TİS SÜRECİ ŞEFFAF VE AÇIKLIK İÇİNDE YÜRÜTÜLMELİ

Bu güne kadar yapılan TİS süreçleri işçiden koparılmış ve işçinin iradesi dışında gerçekleştirilmiştir. Öz Gıda-İş sendikasının geleneğinde işçiye sormak ve onlarla beraber TİS hazırlamak ne yazık ki yoktur.  Ama biz bir kez daha şunları hatırlatmak isteriz. Toplu İş Sözleşmesi taslağı, tüm işçilerin katılımı ile işçilerle birlikte hazırlanmalıdır, toplu iş sözleşmesinin tüm görüşmelerini açık ve aleni olarak ortaya koymalı, işyeri baş temsilcileri görüşmelere katılmalıdır. Toplu İş Sözleşmesi süreci şeffaf, açıklık içinde işçilerle paylaşılmalı, her süreçle ilgili işçilere bilgi verilmelidir. Taslak Çaykur işçilerinin uzun süren mahkemeler sonrasında ve iki dönemdir yapılan sözleşmelerdeki kayıplarının karşılayacak bir ücret artışı ile hazırlanmalıdır.

Yeni dönem Toplu İş Sözleşmesinde sosyal yardımlar Türkiye’de her geçen gün ağırlaşan yaşam koşulları göz önüne alınarak yükseltilmelidir. İş ilişkileri son bulan ve kesilen mevsimlik işçilerin sigorta emeklilik primleri işçilerin kadro sorunu çözülene kadar işveren tarafından ödemesi sürdürülmeli ve Toplu İş Sözleşmesi taslağında güvenceye alınmalıdır. Öz Gıda-İş sendikası böyle bir süreci işletir ve işçilerle paylaştığı koşullarda hiç bir ön yargı içinde olmadan TİS sürecinin başarılı ve işçilerin kazanımıyla sonuçlanması için başta üyelerimiz ve sendikamız olmak üzere sürecin bize yüklediği sorumlulukları yerine getireceğiz. Yeni TİS sürecinde işçilerin kazanımlar elde etmesi için mücadeleyi sürdüreceğiz ve tüm Çaykur işçilerinin birliğini sağlaması için çalışacağız.  

Saygılarımızla

Seyit Aslan

Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası Genel Başkanı

Paylaş
44 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Sorunlar Katlanarak Devam Ediyor. için 7 Yorum

 1. Vatandaş dedi ki:

  Ve bir ekte ben yapayım kesilen işsizlik fon parası artık bizden kesilmesin zaten biz yararlanmiyoruz bu konuda da enayi yerine konmayalim

 2. Harun Dilmaç dedi ki:

  Dünyada mevsimlik işçi diye bir kavram olmazken malesef çaykurda bu durum yaşanmaktadır dört beş ay çalişan bir işci sezon sonu hiç bir özel sektör tarafından kabul edilmiyor bu durum çaykur işcisini zor durumda birakmaktadır işsizlik maaşi yok iş yok bu insanlari yazın iş zamanı kullanıp sezon sonu artık sana ihtiyacim yok ne bok yersen ye decesine çaresiz birakilmaktadır yetkililerden bu konuya bir çozüm bulmasini temenni ediyorum

 3. ADSIZ dedi ki:

  ÇAYKUR da mevsimlik işçinin kadro beklemesi hayal dan da öte bir şey.
  Mümkün değil.
  Bekçi ve üç beş adet teknik işçiden başka MEVSİMLİK İŞÇİLERE kadro vermek ÇAYKUR u ters yüze çevirmek tir.
  Geçmişte yapılan hatayı tekrarlamaktır.
  Bu ÇAYKUR u ve ÇAY Müstahsili i yok etmek anlamına gelir.
  Bundan sonra hiçbir yönetici bu kadro işine girip risk alamaz.
  Devlet Sosyal sorumluluk anlayışı ile hareket etmek istiyor ise, o zaman 18 yaşını dolduran işsiz her insanımıza ayda evinde 1000.-TL versin.Bu daha iyi olur.

 4. emeğimi sömüren sizlersiniz dedi ki:

  sürat le öz gıda iş sendikası üyeliğine son verilmelidir tek çare disk gıda iş çünkü sendikacılıkta ehil uzman eller disk konfederasyonunda Mevcud adamlar her biri adeta işin pof ayarında uzman ben çay kur işçisi olsam gider disk konfederasyonuna bağlı gıda iş sendikasına üye olurdum diğerleri sadece çene yorarak emekçinin emeğini alın terini cebine indirmektedir geçen bu süreçte ilimiz Rize’de örgütlenen hak iş konfederasyonuna bağlı güya emek savunacak sendikal örgüt denen şeyler öz gıda iş – öz büro iş ve hizmet iş sendikalarına üye çalışan işçi kardeşlerim beddua ediyor çünkü örgütlenme aşamasında verilen sözler tutulmayarak başarıya varılamaz hepiniz yalancısınız istifa sendikanızdan ve üyeliğinizden edeceğiz.

 5. Gökhan dedi ki:

  Allahdan korkun be 4 ay çalışıyorum sonra dışarı atılıyorum iş bulamıyorum işsizlik maaşı alamıyorum işkurdan işe giremiyorum be vijdansızlar isyan mı edelim ..

 6. Vatandaş dedi ki:

  Ben emekçinin hakkının verilmesinden yanayım . Ama sabahlara kadar yatan yattığı yerden para kazanan hatta kendi işi olmasına karşın yaptığı iş için ekstradan para alan işçileri de var ÇAYKURumuzun. Devletin bir çok kademesinde böyle belki ama inanın 79 milyon insanın hakkını yiyor bunu yapanlar. Çoluk çocuğuna da yediriyor. İnşallah kendimizi düzeltiriz bu ve bunun gibi bir çok konuda.

 7. alpaslan turan dedi ki:

  1992 işçısının yıbaşi ıkramıyesi 900 TL kesilmiştır 25 yıllık çalişma hayatımda boyle rezıllık gormedım vergı SSK pırım artmış yalan ben her zaman şunu söylüyorum 4 aylık çalışmayla 12 ay geçınmek zorunda bırakılan rızenın tufeksız hudut bekçısıyız sabahlara kadar günlerce nöbet tutan askerlerıyız iş aktı askıya alınıyor 8 ay asla başka resmı ışe gıremezssın 120 günle 40 yılda emekli olamazsın zammın zamla gerı alınır konuşamazsın rızelı türküye bırncısı onemı yok demıyolarkı bu ınsanlar 4/5 ay çalışıyor ucretlerını yuksek tutalım SSK kârını odeyelım sosyal haklarını ıyıleştırelım göçü onleyelım güneydoğulu göç etmesın dıye habıre teşfık var ne dıyem mahmutmu bılmem çok şey var bu olumsuzlukların bırde hesap günü var.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle