Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Doğuda Öğretmen Olmak…

06 Ocak 2017

Doğuda Öğretmen Olmak…

Basında yer alan bir haberde; aslında günlerce algıların baskısı altında kalan halkın görmekte ve anlamakta zorlanmadığı bir olaydan bahsediliyordu. Yaşadığımız çok daha önemli ! olaylardan dolayı sıradan bir haberdi bu…

Ama aslında yıllardır bu ülkenin kanayan yarasından biriydi bu…

Şanlıurfa’da bir öğretmen akan çatıyı onarmak için hafta sonu okula gitmiş,çatıda çalışırken dengesini kaybetmiş ve yere düşerek ağır yaralanmıştı. Acilen hastaneye götürülen Öğretmen bütün müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Allah rahmet etsin öncelikle…,

Ancak sıradan görünün bu olay; ülkenin bir numaralı sorunu olan eğitimi, çağdaşlaştırmak,ülkenin gelecek kuşaklarını yetiştirmek için onlarca fedakarlığa katlanan öğretmenlerin yaşadıklarının bir parçasıydı.

 

Bugün yirminci yüzyılın en gelişmiş çağını yaşayan insanoğlunun yadırgamadığı fakat yıllar öncesi yine toprak damın akıntısını kesmek için çalışan ve toprak altında kalarak yaşamını yitiren Şefik Sınık öğretmenin durumu bugünkü Ramazan öğretmeninkinden farklı değildi.

O Öğretmenler mevcut ülkenin zor koşullarında görev yapmışlar,gerektiğinde saatlerce karda kışta yol yürümüşler,ellerinde balta odun kırmışlar,akan çatıyı onarmışlar, dökülen duvarların sıvalarını tamir etmişlerdi.

Olmayan kara tahtayı yapmışlar,her sabah sobayı yakmak için erkenden okula gelmiş, kuş uçmaz kervan geçmez dağ köylerinde tüttürdükleri bacalarla biz buradayız, devletimiz burada demişlerdi.

Çocukların çıplak ayaklarında kalın çorap,çatlayan dudaklarında bir yudum su,kafalarında ışık olmuşlardı. Olmayan tebeşir olmuşlar,çocukların defter ve kalem ihtiyaçlarını kendileri karşılamışlardı.

Ellerinde fırçalarla okulu yıkamış,taşıdıkları tezeklerle sobayı yakmışlardı. Karda sırtlarında çocukları taşıyarak evlerine götürmüş,sessiz dağ başlarını şarkıları ve eğitim marşları ile doldurmuşlardı.

Bütün bunları yaparken bazıları acımasızca mevcut bürokrasinin kurbanı olmuş cezalandırılmışlardır.

Örneğin bir hafta sonu okulun duvarlarını tamir etmek ve boyamaktan dolayı hakkında soruşturma açılan arkadaşlarım olmuştu.

Bu, ülkemin sanki kara yazgısını değiştirmek için çalışan aydınlık yüzlü, genç cumhuriyet fikirli öğretmenlerin hikayesidir aslında… kendi evinde yemek yapmaktan anlamayan,soba yakmak nedir bilmeyen, çamaşırlarını kendisi yıkayamayan o genç çocukların öğretmen olduktan sonra ıssız ve kimsesiz ücra köylerde verdikleri bir aydınlanma ve yaşam koçluğu sınavıydı bu…

doguda-ogretmen

İşte bu genç öğretmen arkadaşlarım geçenlerde basında da yer alan “doğuda Öğretmen olmak” konulu bir kısa film çekmişlerdi. Onların hocası olmaktan dolayı ayrıca gurur duyduğum bu arkadaşlar her türlü takdire ve övgüye layıktırlar. Onları kutluyorum.

Bu ülke; onların bu fedakarlıklarının,omuzlarında taşıdıkları sorumlulukların sayesinde kalkınacak gelişecektir.

Nur içinde yatın Ramazan hocam ve daha nice öğretmenlerim…

Seyithan Altaş

RTEÜ Eğitim Fakültesi. Çayeli

Seyaltas_53@hotmail.com

Paylaş
8 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle