Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’de 5 Bin Yıllık TÜRK İzi

19 Haziran 2017

Rize’de 5 Bin Yıllık TÜRK İzi

RİZE’DE 5 BİN YILLIK TÜRK İZİ.

DOÇ.DR. MUSTAFA AKSOY VE ARAŞTIRMACI-YAZAR RECEP KOYUNCU’NUN TESBİT ETTİĞİ TÜRK İZLERİ ÇAMLIHEMŞİN’DE

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 5 bin yıllık Türk izleri bulundu.

Çamlıhemşin Trovit yaylasında Yöresel araştırmacı Recep Koyuncu ile Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Sosyolog Doç. Dr. Mustafa Aksoy yıllardan beri bölge üzerinde yaptıkları alan çalışmalarında çok önemli verilere ulaştılar. Konu ile ilgili olarak Mustafa Aksoy; “yaptığımız araştırmalarda yayla evlerinin bazılarında, en azından beş bin (5.000) yıl önce Altaylarda görülen tarihi damgalar tespit ettik. İlk örnekleri Türk kaya resimlerinde, Türklerin tarihi alfabelerinde ve kilimlerinde görülen tarihi bir damga görülüyor. Evin yapılış tarihi ise 1901.


  

Bu damganın fotoğrafı, yaptığımız araştırmalara yardımcı olmak maksadıyla bazı arkadaşlar tarafından bizlere daha önceden gönderilmişti. Ne hikmettir ki her arkadaş aynı fotoğrafı göndermişti. Bazı yayınlarda da yine aynı fotoğraf kullanıldı. Nedense fotoğrafı çekenin adı hiç yazılmadı. Oysa bu durum bir intihaldir. Çünkü telif hakları kanunu bu durumu böyle tanımlıyor’dedi.


 

Rize’de tarihi araştırmalarıyla çalışmalar yapan Recep Koyuncu yaptığı açıklamasında’ Fakat Mustafa Aksoy hocamdan edindiğim bilimsel anlayış gereği ben o fotoğrafı hiç kullanmadım ve paylaşmadım. Çünkü görmem veya kendim çekmem gerekiyordu. Ya da çok güvendiğim birisinin çekmiş olması gerekiyordu. Mustafa hocam ile soğuk ve sis arasında araştırma yapmak için on saate varan bir yolculuk yaptık. Çok yorucu olsa da sonuçtan çok mutluyuz. Çünkü tarihîmize küçük ama önemli bir not düştük. Rize’de 5 bin yıllık Türk izleri ortaya çıkmış oldu” dedi.

İSMET KÖSOĞLU

 

Paylaş
466 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de 5 Bin Yıllık TÜRK İzi için 10 Yorum

 1. Ali Taşpınar dedi ki:

  Damgalar, her şeyden önce kimliktir. Aidiyet bildirir. Trovit’ teki bu koç başı damgasının M.Ö 5000 e tarihlenmesi onun o tarihte taşa kazındığı anllamına gelmez. Damgalar, tarihin içinden kullanıla gelen ve kullanan topluluğun kültürünü, kimliğini ortaya koyan motifler olduğu için bunlar ait oldukları topluluk tarafından yaşam alanlarında da semböl olarak kullanılmaya devam etmektedirler. Mustafa Aksoy Hocam bu konuda Türkiye’ de EN ÖNEMLİ ÇALIŞMALARI YAPMIŞ AKADEMİK KARİYER SAHİBİ BİR KİŞİDİR. Sn. Melikşah; bölgemizde KENDİSİNE TARİH YARATMAK İÇİN UYDURUK BELGELER HAZIRLAYAN, TAŞLARA ÇEŞİTLİ SEMBÖLLERİ YAPIP TOPRAĞA GÖMEN ve 50 SENE SONRA buldum bir tarihi eser diye kazı yapıp çıkaran milletler vardır. Gürcüler ve Ermeniler GİBİ. Türklerin ise böyle bir şeye ihtiyacı yoktur. Türklerin yaşadığı coğrafyalardan TARİH FIŞKIRMAKTADIR. BUNCA TAHRİP YOKETME ve BAŞKA MİLLETLER TARAFINDAN SAHİPLENİLMEYE ÇALIŞILMASINA RAĞMEN.

 2. Ali Melikşah dedi ki:

  Mustafa Aksoy hocam ben bu tamgalara inanmıyorum ya da bunları siz çizdiniz demiyorum. Bunu iddia etmedim. Sonradan (bir kaç yüzyıl önce) çizilebileceğini, başka tamgalardan esinlenerek çizilebileceğini söylüyorum. Ben Doğu Karadeniz’de Türk izi ya da Türk eserleri kalıntısı yoktur demedim. Büyük Türk kitlesi göçlerinde İspir, Erzincan üzerinden bu bölgelere de (özellikle yüksek kesimlere geçiş olduğunu okudum biliyorum.

  Bir belgesel izlemiştim Hemşin’le ilgili. Kadınlar konuşuyordu anlatıyordu ama belgeselin nerede çekildiği yazmıyordu. Kadınlar konuştukça diyorum ki bunlar Antepli mi? Antepli ya da o civardan mı? O civarın köylüleri gibi konuşuyorlar. Sonra baktım Hemşin’miş. Bizim orada ciddi bir Türkmen nüfus vardır hocam. Bu misalle muradımı anlamışsınızdır sanırım.

  Tarih bilgim ileri seviyede değil ama ilgim bayağı fazla. Okurum, araştırırım, kayıtsız kalmam çocukluk çağlarımdan bu yana. Kımızı küçümsediğim iddianıza gelince; hocam ben onu bana saçma sapan bir ironi ve sataşma yapan başka bir yorumcuya yazdım. Bana “kımız iç, Çin’e saldır o zaman” yazmıştı. Şükür, tarihime ve tarihe saygım vardır. İslam öncesini de, İslam sonrasını da kabul ederim, okurum. Ki bir bütündür zaten, ayrılamaz.

  Saygılar hocam.

 3. Mustafa Aksoy dedi ki:

  Sayın Ali Melikşah Bey, yaylada bulduğumuz söz konusu damga ile diğer bir kaç damgayı bizi çizmedik. O damgaların yeni olmadığını bilecek kadar bilgi ve görgüye de sahibiz. Ancak sizlerin inanmamak hakkınız var. Diyelim ki o damgaları birileri tepki olarak yeni çizmiş. Fakat bölgedeki kadınların çoraplarda kullandığı damgaları nasıl açıklarsınız? Onu da okuma yazma bilmeyen kadınlar bir tepki olarak mı çoraplarına yapmışlar? Dahası Türkiye’de çok nadir kullanılan ve ilk örneği Doğu Türkistan’da yapılan bir kazıda 2014 yılında bulunan 3500 yıllık bir pantolon üzerindeki damgayı Hemşin’deki kadınlar ne zaman görüp de çoraplarına işlemeye başlamışlar acaba? Rüyalarında görüp bir tepki olarak yapmış olabilirler mi?
  Sayın Melikşah Bey, yazdığınıza göre tarih bilginiz hayli ileri seviyede. Küçümsediğiniz kımız hakkındaki görüşünüz ile Hemşin bölgesi olarak bilen yerlerde kullanılan damgaların, Sibirya ve Urallardan ile binlerce kilometrelik mesafe rağmen bölgeye nasıl geldiğini sizden öğrenmemiz mümkün mü?
  İlim eleştiri ve araştırmayla oluşur ve gelişir, bu nedenle ilmi görüşlerinizden faydalanmaktan mutlu oluruz.

 4. Recep KOYUNCU dedi ki:

  Ali Melikşah bey,sizi götürebilirim Trovit yaylasındaki o eve,gözlerinizle görür ve net bir karar verebilmenize yardımcı olmuş olurum.

 5. Cemil dedi ki:

  Daha önce de orta asyada bulunan bir Türke ait pantolonda ki desen burada özellikle hemşin bölgesinde kullanılan desenlerle büyük benzerlik göstermişti.
  Muhtemelen saka izleri bunlar taşın üzerinde ki tamamın yeni gözüküyor olmasına ben şöyle bir yorum getirebilirim belki de 120 yıl önce biri başka bir yerde gördüğü tamga yı çizdi yada üzerinden geçti ..
  Bunun cevabını bilim verebilir…

 6. Ali Melikşah dedi ki:

  Tarih bilgisi, ilgisi ve kapasitesi KIMIZ’dan ve ÇİN’den ibaret olanlar yok mu! Birde kavram düzeltmesi yoluna gidip, artistik patinaj çekiyorlar.

  Recep Bey, ben itirazlarımı dile getirdim. Kadim bir işaret olduğunu düşünmüyorum. Yeni ve canlı görünüyor.

 7. Ahmet Bilgin Jeoloji Mühendisi dedi ki:

  Recep Koyuncuya bu çalışmasından dolayı Rizeli bir birey olarak teşekür ederim. ”Bilim,veri demektir ve biz de verileri sizin önünüze koyduk”. doğru diyor Recep bey. Tamganın yapılış tarihini bulmak için zamanımızda bazı metotlar vardır. Kesin olmamakla birlikte yaklaşık olarak ,çok az hata payı ile yapılan bu tamganın yaşını bilim bulabilir. Trovit ve çevresi bu tip bilimsel araştırmalara devlet tarafından başlanırsa bizler Rizemiz hakkında daha net bilgiye ulaşabileçeğimize inananlardanım.

 8. Recep KOYUNCU dedi ki:

  Değerli arkadaşlar. İlle de her şeye bir kulp bulup eleştirmemiz mi gerek? Bu fotoğrafı çekebilmek, bulunduğu alanda çalışma yapabilmek ve derinlemesine de olsa bulduğumuz verileri insanlarla paylaşabilmek adına sarfettiğimiz çabayı bir bilseniz bize biraz hak verirdiniz. Bu damganın bulunduğu bina 1901 yılında yapılmış bir bina. Damganın bulunduğu taş binada ve diğer evlerin duvarlarında olmayan cinsten. Muhtemelen civar yerlerden getirilmiş olmalı. Ayrıca kimsenin bu yöre halkını “Siz şu millettensiniz” diye bir ayrıma tabi tuttuğu da yok. Biz alandaki verileri haber veriyoruz. Gerisi sizin bu verileri ne şekilde bir yorum yapacağınıza kalmış. Bilim,veri demektir ve biz de verileri sizin önünüze koyduk.

 9. Hakan Arıkan dedi ki:

  Tamga’nın günümüz türkçesindeki karşılığı damga’dır. Sanki M.Ö 5000 senesinde yaşıyorsun Melikşah efendi.

  Kımız iç, Çinlilere saldır bari.

 10. Ali Melikşah dedi ki:

  Damga değil tamga. Bunu düzeltin bir defa. Birde tamga denilen işaretler sonradan çizilmiş gibi sanki. Yeni, canlı ve sıradan bir kazıma metoduyla yapılmış gibi. Onca taşın arasında öylece durmaları da ayrı bir ilginç durum. Maksat şu olabilir mi: Birileri bu taraflara Ermeni, Rum yakıştırması yapıyor, buna mukabil birileride buraların MÖ Türk yurdu olduğunu ispata kalkıyor (tamga çizerek, kazıyarak). İhtilaflı ve tartışmaya açık konu bu.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle