Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Yabancılara Emlak Satışında Bu Bilgilere Dikkat Edin!

04 Temmuz 2017

Yabancılara Emlak Satışında Bu Bilgilere Dikkat Edin!

Yabancılara emlak satışında bu bilgilere dikkat edin!

Yabancılara emlak satarken dikkat edilesi gerekenler neler?

Emlak sektörü sürekli büyüyen ve yenilenen bir sektör olarak öne çıkıyor. Türkiye’de her zaman güvenli bir kazanç kapısı olarak görülen gayrimenkul yatırımlarına Türkler kadar yabancılar da ilgi gösteriyor. Yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımları gittikçe artmış durumda. Peki, yabancılara emlak satışında nelere dikkat edilmeli?

İşte yabancılara gayrimenkul satılırken dikkat edilmesi gerekenler…

Yabancılar Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilmek için ikamet izni almak zorunda değiller. Peki, her yabancı ülkemizden gayrimenkul satın alabiliyor mu? Bu sorunun cevabını hangi ülke vatandaşlarının ülkemizden gayrimenkul satın alabileceği bilgisini veren T.C büyükelçilikleri ve konsoloslukları ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden öğrenebilirsiniz.

Yabancı uyruklu bir kişi, gayrimenkul sahibi olduğu ilçenin yüzölçümünün en fazla yüzde 10’u kadar taşınmaz sahibi olabiliyor ve ülkemizden en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabiliyor. Güvenlik bölgelerinde ise izin olmadıkça taşınmaz edinimi ve kiralama mümkün olmuyor.

Yabancılar yapısı bulunmayan arsa, tarla gibi taşınmaz satın aldıklarında üzerinde geliştireceği projeyi bakanlığa onaylatmak için en fazla 2 yıl süreye sahiptir.

Yabancı uyruklu bir kişinin sahip olduğu taşınmazın mülkiyetinin devri, tapu müdürlüklerinde imzalanacak resmi senet ve tescille mümkün olabildiği Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ifade ediliyor. 

Yabancı uyruklu bir kişi satın aldığı gayrimenkulün tapusu için bir dizi işlemi gerçekleştirmek zorunda. Örneğin, satılık daire arayışını bitirmiş ve içine sinen bir daire satın almış bir yabancı tapuda ortalama bir ya da iki ay gibi bir süre bu işlemleri gerçekleştirmek durumunda kalıyor.

Gayrimenkul sahibi ya da yetki verdiği temsilcinin Tapu Müdürlüğü’ne ön başvurusu ile başlayan tapu işlemleri, başvuru numarasının alınmasıyla birlikte şu belgeleri bulundurmak zorunda:

  • Tapu senedi
  • Pasaport ya da kimlik
  • Uygun boyutlardaki 2 adet güncel fotoğraf
  • İlgili belediyeden temin edilen emlak rayiç değeri belgesi
  • Zorunlu deprem sigortası poliçesi

Yabancılara ait alım-satım işlemlerinde döner sermaye ücreti tahsil edilmezken taşınmaz malın yüzde 2’si oranında harç ücreti alınıyor.

Paylaş
75 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Yabancılara Emlak Satışında Bu Bilgilere Dikkat Edin! için 1 yorum

  1. Ali Taşpınar dedi ki:

    Satın satın. Sata sata bu ülkeyi bitiremediniz.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle