Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Şu Zamanda Yapılamayacak da Ne Zaman Yapılacak!

18 Temmuz 2017

Şu Zamanda Yapılamayacak da Ne Zaman Yapılacak!
DEMİRYOLU VE SAHİL YOLUNU BERABER DÜŞÜNMEK!

Malumumuz Sahil Yolu vadesini doldurmak üzere! Daha yapılalı 10 sene olmazken, birçok şehir ve ilçeden geçişlere alternatifler yapılmaya başlandı!

Sahil yolunu çok anlatmaya gerek yok, hemen hemen herkes bu yolun şu andaki durumunu biliyor!

Yapılan alternatif geçişlerde yolun ömrünü belki biraz daha uzatır! Yani aslında vadesi dolmuştur!

Hazır, Sahil Yolu bu durumdayken SAMSUN-SARP DEMİR YOLU ile beraber düşünülüp, çıkış yolları aranmalı!

Düşüncemi hemen söyleyeyim! Sahile yakın iç kısımdan SAMSUN-SARP DEMİRYOLU ile beraber, sağından ve solundan otobanla beraber yapılmalı!


Yani İstanbul’a son yapılan yeni köprü güzergâhı gibi…

Yani otobanın ortasından DEMİRYOLU!

Bence bunun masrafına bakılmaz! Şimdi yapılanlar daha iyi mi oluyor? Bu güzergah değişiklikleri, kısa bir süre sonra yine de ihtiyaca cevap veremeyecek hale gelecek!

Görünen köy kılavuz istemez!

Yani yapılacak olan yol, hem üç şeritli olmalı, hem de ışık mışık olmamalı! Yani OTOBAN olmalı!

Bu güzergâh (SAMSUN-SARP) ciddi bir geçiş yolu ve ticaret hattıdır! Bu kadar tırlar otobüsler, özel otolar ve hatta köy minibüsleri ve belediye otobüsleri bile alternatifsiz olarak bu yolu kullanıyor! Nereye kadar? Bence bu yola ne kadar düzeltme yapılırsa yapılsın iflah olmaz!

Ne zaman yapılabilir? Sorusuna ben diyorum ki: Şu zamanda yapılamayacak da ne zaman yapılacak!

Sayın Cumhurbaşkanımız bu bölgeden ve aynı zamanda bu güzergâhı en iyi bilen kişidir!

Eğri oturup doğru konuşalım; Rize’den Samsun’a kaç saatte gidiliyor? Samsun’dan İstanbul’a kaç saatte?

Kilometrelerine bakınca bu yolun (Samsun-Sarp) ne durumda olduğunu anlamak zor olmasa gerek! Fazla belgelendirmeye gerek yok sanırım!

Tren yolu Samsun’a kadar zaten gelmiş! Aynı güzergâhın devamı olarak düşünelim!

İç kesimden Ankara-Sivas- Erzurum-Kars tren güzergâhı zaten işliyor!

Aynı onun paraleli olarak Samsun-Sarp(Batum) geciktirilmeden planlanmalı!

Bu güzergâh yapıldıktan sonra, ihtiyaca göre diğer güzergâh ile ara bağlantılar yapılır ve yapılmalı!


Ama önce muhakkak farz gibi önümüzde duran Samsun-Sarp hayata geçirilmeli!

Başka alternatifi olan varsa da tabii ki, ortaya koymalı! Bu konu geciktirilmeden ciddi bir şekilde masaya yatırılmalı! Ve fakat en önemlisi masada kalmamalı!

Vatandaşların bu konuyla ilgilenmesi çok önemlidir diyerek;

Saygılar sunuyorum…

Mehmet Emin TOPRAK

Paylaş
391 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Şu Zamanda Yapılamayacak da Ne Zaman Yapılacak! için 6 Yorum

 1. İsmail Kabil dedi ki:

  Sayın Toprak, yıllarını ulaşım projeleri yapımına harcamış Rizeli bir mühendis olarak yazınıza katkı sunmak ve bilgi kirliliğini önlemek amacıyla bu bilgileri paylaşma gereği duydum. İlk olarak hızlı tren hatları otoyol veya bölünmüş yol ortasından teknik olarak geçemez. Zira Hızlı tren ile otoyol standartları çok farklıdır. Şöyle ki:hızlı trende en yüksek eğim %1 iken bu otoyollarda %5 tir.Yine en küçük kurb (Viraj) yarıçapı da 4000 m ye karşın 1000 m.dir. Ayrıca, otoyolda sıkça kavşaklar ve dinlenme yerleri bulunurken,hızlı trenlerde istasyonlar teşkil edilmelidir.Bu durum özellikle olası Rize-Samsun hattı düşünüldüğünde büyük bölümü tünel ve viyadüklerden oluşacak karayolu (Yeni otoyol) ve demiryolu için mümkün değildir. Ancak buna fazla takılmamak gerek, uygun olan yan yana yapılması da bize yeter. Ancak maalesef bakanlık hiç de fizıbıl olmayan Trabzon-Erzincan hızlı tren hattı proje ihalesi yürütüyor (Trabzon-Sivas olsa yine daha iyi)…Oysa D.Karadeniz bölgesinin yolcu ve yük ulaşımı % 90 batı tarafadır. Yani Ankara ve İstanbul yönüne. Buna göre Trabzon-Erzincan demiryoluna yapılacak atıl masrafın en çok % 30 civarında bir ek maliyetle Rize-Samsun hattı (Samsun-Fatsa projesi zaten hazır) yapılırsa çok daha rantabl bir proje olur diye düşünüyorum…

 2. potomyalı dedi ki:

  mutlaka gündeme alınmalı rizedekı stk lar kurum kuruluslar gazete medya halk bu samsun sarp demır yolunu gundeme sureklı getırmelı sadece yerel medyada sınırlı kalmamalı rızenın buyuk mımarları yenı ve guzel bır sahıl yolu duzenlemesı ıle ıcınde demır yolununda bulundugu guzel bır proje cızmelı yada cızdırmelı bakın yakında ıpek yolu devre gırecek bu fırsat kacırmamalı rıze ve rızelıler bır bırımıze dusup ayrımcalık yapmak yerıne rızemıze sahıp cıkalım rızemız kazansın sanayısı yatırımı artsın kı genclerımız ıssız kalmasın

 3. YASER 53 dedi ki:

  Rizenin yetkililerinde sağlam irade olsa bu projeyi diğer illerin yetkilileriyle bir araya gelerek onaylatır fakat bunun gibi işlerde deliklerinden çıkmıyorlar kimden neden korkuyorlar?

 4. MEHMET ÇELİK dedi ki:

  MÜKEMMEL, BİRAZ İÇERDEN İKİ HAT BİRDEN. VALLA ÇOK GÜZEL OLUR

 5. Ali Çelik dedi ki:

  Zaten bu yolun ahı gitmiş vahı kalmış

 6. Ahmet YILMAZ dedi ki:

  Güzel bir teklif! Yetkililer değerlendirmeli
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle