Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Tüketiciyi Tükettiler.

19 Temmuz 2017

Tüketiciyi Tükettiler.

TÜKETİCİYİ TÜKETTİLER

Tüketicilerin yılda en az yedi yüz bin şikayette bulunduğu tespit edilmiş durumda.

Bu hepimizin ortak sorunu.

Kim aldığı ürünün bir arızası ile karşılaşmıyor ki.

Satılan ürün ne zaman vaat edilen tarihte alıcıya teslim ediliyor ki.

Alına ürün iade edilecekse akla gelmedik bahaneler ortaya atılıyor, çık işin içinden çıkabilirsen.

Ürün sözde bilmem kaç yıl garantili satılıyor.

Ürünlere kasko yapılıyor.

Ama birde bakıyorsun ürünün onarımı ve bakımı için fatura size geliyor.

Her geçen gün artış gösteren internet kullanımındaki yoğunluk, beraberinde de şikayetlerin yaşanmasına neden oluyor. İyi niyetli olmayan internet siteleri tarafından stoklarda bulunmayan ürünlerin satışa sunulması, satın alınan ürünlerin beklenildiği gibi teslim edilmemesi ve ayıplı ürün ya da hizmet sunan siteler, e-ticaret sektörünü baltalarken tüketicileri de mağdur ediyor.

En çok mağduriyette banka hizmetlerinde yaşanıyor. Aldığın kredi kartını kapattırmak için bir hayli uğraş vermek zorundasın.

Tüketicilerin en fazla şikayet ettiği sektör ise iletişim olurken en fazla şikayeti ise gsm operatörleri yer alıyor. En fazla sorun yaratan konu açık hatlar, binlerce vatandaş icralık oldu, almadığı hizmetlerin ücretini ödedi. Kampanyalarla tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışan operatörler ise tüketiciyi arada bırakarak mağduriyete neden oldu.

Tüketicilerin yasal haklarına göre hareket etmeyen servis sağlayıcıları aldıkları ücretlerle tüketicileri çileden çıkarıyor. Nakil ücretleri, açma kapama ücretleri, bağlantı ve arıza ücretleri, kullanıcıların aklını alıyor.

Avukat Sayın Hakan DEMİR şu tespit ve uyarılarda bulunuyor.

“1-)Kapıdan satışlarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları

a-)Kapıdan satış nedir? Kapıdan satış dediğimiz pazarlamacılar aracılığıyla özellikle evinize veya işyerinize gelerek yapılan satışlardır. Özellikle son dönemlerde bu satışlarda birçok problemle karşılaşıldığını görmekteyiz..

b-)Bu tür bir sözleşme yapacağım nelere dikkat etmeliyim? Öncelikle satış elemanlarının izin belgeleri bakanlık onaylı olmalıdır. Malın kalitesi genellikle çok düşük olmakta ve piyasa fiyatının bir hayli fazlasına satılmaktadır. Bu yüzden malın kalitesine özellikle dikkat etmeli ve bu malın piyasada ki değeri aşağı yukarı bilinmelidir. Mal sözleşmeden önce veya sözleşme sırasında muhakkak alınmalıdır. Ambalajından çıkarılıp kontrol edilmelidir.Mal sözleşmeden sonra gönderilecek size deniliyorsa kesinlikle sözleşmeyi imzalamayın.Mal alınmadan ne sözleşme ne de borç senedi imzalanmamalıdır. Mümkünse mal borç senedi imzalanmadan veya peşin alınmalıdır. Çünkü senedin devri halinde yapacağımız itirazlar senet başka birine devredildiğinde ona karşı sonuç doğurmayacaktır.

c-)Malı teslim aldım ancak iade etmek istiyorum ne yapmalıyım? Malın tesliminden sonra tüketicinin yedi gün içinde malı hiçbir gerekçe göstermeden iade hakkı vardır özellikle bu hak ve süre unutulmamalıdır.Sözleşmeden dönme beyanı ya bizzat satıcıya başvurarak ya iadeli taahhütlü mektupla yada noterden ihtar çekerek yapılmalıdır.Satıcı almış olduğu bedeli veya aldığı senetleri on gün içinde tüketiciye iade etmekle yükümlüdür.Tüketici malı iade edecek adres yoksa bu kişilere ulaşamıyorsa mahkemeye başvurularak hakimin göstereceği bir yere malın teslimi sağlayabilir.

d-)Ödediğim mal ile ilgili sorunlarımda hangi mercilere müracaat edebilirim? Her il ve ilçe merkezinde Tüketici Sorunları Hakem Heyeti bulunmaktadır.İlçemizde Hükümet Konağında Tüketici Sorunları Hakem Heyeti bulunmaktadır.Bu heyetin vermiş olduğu kararlara itiraz olmazsa karar kesinleşir.İcra dairelerince işlem görebilir.Ayrıca Tüketici Mahkemelerine de başvuru hakkı bulunmaktadır.

e-)Pazarlamacının yaptığı işlem ve hareketleri suç oluşturuyorsa; mutlaka Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunularak cezai takibat yaptırılmalıdır.

2-)Ayıplı mal ve hizmetlerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları

a-)Ayıplı mal veya hizmet nedir?

Ambalajında,etiketinde.tanıtma veya kullanma kılavuzunda yer alan veya satıcı tarafından vaad edilen veya standardında tespit edilen niteliklerinde veya tüketicinin kullanma amacına uymayan malın ekonomik hukuki ve maddi değerini eksilten durumlar ayıptır.

b-)Hemen ortaya çıkan ayıplı mala karşı ne kadarlık bir sürede neler yapılabilir? Tüketici malı teslim aldığı tarihten itibaren on beş gün içinde malı geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirimin yada ücretsiz olarak tamirini talep edebilir.Bu seçimi yapma tüketicinin hakkıdır dilediğini seçebilir.

c-)Malı aldıktan ve kullandıktan sonra ortaya çıkan ayıplı mala ne kadarlık sürede neler yapılabilir? Satıcı tüketiciye daha uzun bir süre vermemişse gizli ayıp dediğimiz ve malın kullandıkça ortaya çıkaracağı sorunlara ise malın alımından itibaren 2 sene içinde satıcıya yukarıdaki taleplerle başvurabilir.”
Bu sorunlar ancak tüm tüketiciler haklarını ararsa çözülür.

İnşallah siz böyle sorunlarla karşılaşmazsınız.

Halit KILIÇ/ EĞİTİMCİ

Paylaş
117 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Tüketiciyi Tükettiler. için 1 yorum

  1. temel tursun dedi ki:

    merhaba hemserim, saglik ve afiyetler dilegimle, yazina bir iki cümle de ben ekleyeyim.. önce dikkatimi ceken, yazindaki konu ile ilgili hic yorum yapilmamis olmasi. hayret. demekki rizeli fasolu, bozuk mali ya, allah belani versin diye cöpe atip muhatap olmuyor, ya da silahi cekip, ya da hüvviyet in nufüsta kayitli haneyi (rize li) gösterip, yorum yapmadan isini hallediyor olmali. türkiyenin en bas sorunlarindan biridir degindigin konu. sadece meta anlaminda degil, politikacinin verdigi söz den tut, doktorun koydugu teshis e kadar bozuk cikan sonuclar. maya tutmayan süt ten, icinde kiremit tozu boya olan kirmizi bibere (anteplilere selam olur) 250 gram kabuklu fistiga 300 gram tuz yapistirip , tuzlu kabuklu fistik diye tuz satan a kadar.. elektrikli aletten tut, 25.000 saat calisacak olan ampül e, 25 gün sonra pisss, söndü. geri götür, cevap, abi icinde resistansi sey olmus herhal, siz paketi takarken yere düsürmüs olmayasiniz…?? gibi savunmalar.. müsteri hizmetleri bölümüne canli kamera koy bütün türkiyeye seyrettir, bizim elemanlarin kiliktan kiliga girmelerini, yalanlarini, uydurmalarini.. direk bunu televizyon kanali yap, reyting rekoru kir.. eyyy rize, eyyy, yine is sana düstü, bu tüketiciler dernekleri baskanligini bir rizeliye vermek lazim. yoksa bu is daha uzar…biz biteruk, olar bitmez. kolay gelsun..

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle