Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Özellikle Özel Eğitime Biraz Daha Dikkat

02 Ağustos 2017

Özellikle Özel Eğitime Biraz Daha Dikkat
Ağustos ayina ulaştık. Okulların 2017-2018 eğitim öğretim yılı hazırlıkları tam gaz devam ediyor.

İl Milli Eğitimimizin yönetici seçim ve görevlendirme takvimi işlemekte. Rize eğitim camiasi ve bütün paydaşları, Rizenin eğitimde hak ettiği değere ulaşmasını sağlayabilmek için çalışmalarına hızla devam etmekte. Bunlar Rizemiz için güzel adımlar. Bir özel eğitim öğretmeni olarak aslında genel eğitimden çok, özel eğitim alanındaki faaliyetlere odaklanmak istiyorum.

Ülkemizde özel eğitim hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu en önemli birim Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak görülmekte. Genel müdürlük bu hizmetleri yürütürken son yıllarda sıklıkla politika değişikliklerine gitmekte, teşkilat şemasında yer alan isimlerde de sürekli bir değişkenlik görülmekte.

Bu sebeple özel eğitim alanında hizmet vermeye calışan kurumlarımız geleceğe dair önlerini görmekte, planlamalar yapabilmekte güçlük çekmektedirler. Özel eğitim camiasının en fazla yakındığı durumlardan biri de özel eğitim alanında tecrübe ve birikimi olmayan bireylerin politika belirleyici konumda olmalarıdır. Bu durum yerelde iş ve işleyişin nasıl yürüdüğünü bilmeden oluşturulan plan ve programların, sahipsiz kalmasına yol açmaktadır. Merkezi yapılanmadaki durum yerelde de aynı şekilde tezahür etmekte. 90 lı yıllar sonrasında ivme kazanan özel eğitim çalışmaları 2000 li yıllar sonrasında eğitim, bakım, sağlık üçgeninde yaygınlaştırılarak sosyal devlet anlayışının halka ulaşması sağlanmıştır.Bu aşamada merkezi hükümet politika ve mevzuat belirlemeleri yapmakta, fakat yerelde özel eğitime dair farkındalık ve bilincin yetersiz olması nedeniyle aynı heyecan ve etkiyi yaratamamaktadır. Bizler özel eğitim alanında çalışan alan mezunu öğretmenler olarak yapılan çalışmaların ve gelinen noktanın farkındayız. İlimiz özeline bakıldığında özel eğitim alanında sorunlarımız var.

Genel müdürlüğümüzün bazı özel eğitim okullarının veya yatılı bölümlerinin kapatılmasına dair aldığı kararlar, özel egitim öğretmeni dağılımının yetersiz olması, bazı engel guruplarına dair oluşturulmuş bilimsellikten uzak yanlış bakış açıları, tanılama ve yönlendirme hizmetlerindeki personel eksikliği, özel eğitim kurumları arasındaki iletişimsizlik ilimiz özel eğitim hizmetlerinde karşılaşılan en önemli sorunlar olarak karşımızda. Sorunlar büyük olsa da çok şükür ki özel eğitim alanında bakanlık bünyesinde ülke çapında çalışma ve projelere imza atmış özel eğitim öğretmenlerinin görev yaptığı bir iliz. Bütün bu sorunları, bilimsel bir bakış açısıyla tüm paydaşların bir araya gelebildiği bir çalışma grubuyla çözebiliriz.

İlimiz eğitim politikalarını belirleyen başta Valiligimiz olmak uzere, Milli Eğitim Müdürlüğümüz özel eğitim alanında hizmet veren paydaşları bir araya getirerek bu sorunları çözebilir bu şansı daha önceleri tepmiş olabiliriz inşallah bu yıl yeni bir bilinç ve farkındalıkla 2017-2018 yılında özel eğitimde de bir atılım yapabiliriz. Zira özel eğitimde belirgin bir başarıya ulaşamadan, genel eğitimde başarıyı yakalayabilmek mümkün değildir.

Feyyaz ŞENTÜRK
ÖZEL EĞİTİM ÇALIŞANLARI VE EĞİTİM DERNEĞİ BAŞKANI

Paylaş
147 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Özellikle Özel Eğitime Biraz Daha Dikkat için 2 Yorum

  1. Neşe karali dedi ki:

    Topluma kazandırmak için artık birileri çaba sarfetsin.

  2. Neşe karali dedi ki:

    Çok doğru gereken her şeyi cok guzel bir şekilde ifade etmişsiniz. Maalesef özel eğitimde durum içler açısı. Bunca çabalarımıza rağmen sorumlu olan kişiler hiç bişeyi düzeltmek için çalışmıyorlar. Ben kendi adıma neden olanlara hakkimi helal etmiyorum.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle