Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize Belediyesinden Rize Kültürüne Çok Önemli Bir Hizmet

15 Eylül 2017

Rize Belediyesinden Rize Kültürüne Çok Önemli Bir Hizmet
Rize Belediyesi bir kültür hizmetini daha gün ışığına çıkardı.’Rize Atma Türkü Geleneği ve Halk Şairlerinden Denemeler’isimli kitabı yayınlayarak Rize Kültürüne sahip çıkma bakımından önemli bir konuyu belgeleştirdi.

Rize Belediyesi Kültür Yayınlarından 2017 yılı basımı olarak çıkan 276 sahifelik lüks beyaz kuşe kağıda basılı kitabı yayına Zübeyde Beyaztaş hazırladı.Rize Halk Şairleri,Atma Türküler,Karşı beri atma türküler, Destanlar ve Atma Türkü Yarışmalarından fotoğrafların konulduğuı 5 bölümden meydana gelen kitabın önsözünü Rize Belediye Başanı Reşat Kasap yazdı.Başkan Prof.Dr.Reşat Kasap önsözde’Atma Kültür geleneği en önemli kültür miraslarımızdandır.Kültür zenginliği bir yöre halkının aynasıdır.Gün yüzüne çıkarılıp yaşatılmazsa,geçmişten geleceğe aktarılmazsa aynanın bir tarafı kırık demektir.Bu topraklar üzerinde biz yaşıyorsak mirasımıza sahip çıkmak,özümüzü korumak bizim en büyük sorumluluğumuzdur.Atma Türkü veya karşı beri atma türkü geleneği,Türk halk kültürünün yapı taşlarından’aşıklık’ve mani söyleme’geleneklerinin hatman olmasıyla süregelen,Doğu Karadeniz Bölgesinin en önemli kültür miraslarındandır.Bir yerel yönetici olmaktan ziyade’Rizeli’bir vatandaş olarak dillere destan cennet şehrimin Atma Türkü geleneğinin yaşatılması konusunda hassasiyetimi bildirmek istedim.En önemli sözlü geleneğimizin yazıya dökülmesinde ve gelecek kuşaklara aktarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’dedi.


Kitapta son yazıyı yazan Araştırmacı-Yazar Recep Koyuncu’Milletleri var eden özelliklerin başında maddi ve manevi diye ikiye ayrılan kültürleri gelir.Türk Halk Kültürü dünyada en ön sıralarda yerini almaktadır.Halk Şair kültüründe yazma geleneği olmasına rağmen Rize yöresinde bu yöntem kullanılmamıştır.Ülkemizde sadece Rize yöresine has olan Atma Türkü geleneği çoğunlukla iki şair arasında olur.Bu atışma bazen saatlerce devam eder.Elinizdeki bu kitap yazılı kaynak olduğundan büyük bir öneme sahip olmuştur.Rize’de ilk kez 1985 yılında yapılmaya başlanan ve aralıksız olarak 1993 yılına kadar devam eden Atma Türkü Yarışmalarında bu gelenek bir nebze olsun yaşatılmıştır.’dedi.

İsmet Kösoğlu

Paylaş
408 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize Belediyesinden Rize Kültürüne Çok Önemli Bir Hizmet için 4 Yorum

 1. Rizze dedi ki:

  Ayiptir bee. Her yagmurda atık sular yollara fışkırıyor insanın üstüne pis kanalizasyon suları bulaşıyor. İnsanın namazınada sağlıgına da zararsınız. Siz kalkmış atma bilmemne kitanı rizeye hizmet diyorsunuz. Önce alt yapı ve halka değer vermeyi öğren sonra sanat kültür vs gelişir

 2. Vefa dedi ki:

  Sn çarşı esnafı Rize’yi Rize yapan iş dışından gelenlerdir. Bu il dışından gelenleri çekememezliği bırakalım artık. Adamlar zeki çalışkan kişiler. Rize’yi kalkındıran yine Rize’ye dışardan gelenlerdir. Minnettarız Rizeliler olarak.

 3. Mustafa dedi ki:

  Sahilde pusu ladiginiz çukura düşüp elimi parçaladim. Kafam i son anda kurtardim! kalkmış kültür falan boş işler le uğraşıyor sunuz! bilsem ki suç duyurusu yaptığımda cezalandırilacaksiniz hiç beklemem ama netice de herşey sizin elinizde kim size ceza kesecek! Bir değil bin kişi zarar görse yine birşey olmayacak! Allah’a havale…

 4. ÇARŞİ ESNAFİ dedi ki:

  Rize Trafiğine çare bulamayanlar vebaldedir , Rize’de esnafla Trafik sorunlari çaliştayi yapılmalıdır. İl dişindan gelenlerle bu iş çözülmez. İl dişindan gelecek Rize imar’i planlanmalı , yollar 50 yıl sonra düşünülerek istimlak edilmeden planlanmalı

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle