Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Bütünleştirmeyi Konuşurken Kaynaştırmayı da Kaybedeceğiz Galiba!

07 Ekim 2017

Bütünleştirmeyi Konuşurken Kaynaştırmayı da Kaybedeceğiz Galiba!

 

Bütünleştirmeyi Konuşurken Kaynaştırmayı da Kaybedeceğiz Galiba!

Birkaç zamandır bu köşeden eğitimle ilgili yazılar yazmaktayım. Bir özel eğitim öğretmeni olarak alanıma daha ayrıcalıklı eğiliyorum. Fakat anladığım kadarıyla bu zamana kadar eksik yaptığım bir şey var. Bir özel eğitim öğretmeni olarak alanda çalıştığım için yazılarımı yazarken herkesin özel eğitim dediğimde benimle aynı şeyi anladığını düşünme yanılgısına düşmüşüm. O nedenle isterseniz özel eğitimin bir tanımını yaparak başlayalım yazıya. Bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından yaşıtlarından beklenilen düzeyden anlamlı farklık gösteren bu nedenle özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin; eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özür ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitime ‘özel eğitim’ denir. Özel eğitim yetersizliğin engele dönüşmesini önleyen yetersizliği olan bireyin toplumda bağımsız, üretici olmasını sağlayan ve becerilerini geliştiren bir eğitim hizmetidir. Çoğunlukla özel eğitim dediğimizde özel okullarla karıştırılıyor. Ve ne yazık ki bu karışıklık sadece halk arasında değil politika uygulayıcılar arasında da sıklıkla yaygın bir durumda.

Özel eğitimin temel amacı özel gereksinimli bireylerin toplumsal yapıda aktif rol üstlenebilen ve bu rolleri yerine getirebilir bireyler yetiştirebilmektir. Yapılan bütün iş aslında toplumsal yaşama entegrasyonu hedeflemekte. O nedenle özel eğitimi genel eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmek zorundayız. Engel tür ve derecesi ne olursa olsun, bireylerin normal akranlarıyla daha fazla etkileşim ve iletişim içerisine girebileceği eğitim ortamlarında eğitim görmeleri esastır. Fakat okullarımızın fiziki yapısı, idari bakış açısı ve eğitsel beklenti farklılıkları nedeniyle bu kaynaşma ortamını tam olarak sağlayamamaktayız. Bütün yasal düzenlemelere ve desteklere rağmen genel eğitim dünyasının büyük çoğunluğu engelli bireylerin ayrı okullarda eğitim görmesi gerektiğini düşünmekte. Ve buna temel neden olarak normal çocuklarla uğraşmanın zaten zor olduğunu bir de okul içerisinde engelli çocuk olduğunda işlerin daha da zorlaşıp karmaşıklaşacağını göstermekteler. Aslında genel eğitimde karşılaşılan güçlükler bahane edilerek özel eğitim hizmetleri aksatılmaktadır. 2000 li yıllar sonrasında ülkemizdeki özel eğitim hizmetlerinin gelişimi takdire şayandır. Özellikle de farkındalık temelli yapılan çalışmalar özel eğitim hizmetlerinde büyük yol almamıza katkı sağlamıştır.

Ülkemizde uzun zaman kaynaştırma odaklı bir yapıyla hareket eden özel eğitim hizmetleri, son yıllarda bütünleştirme çerçevesinde yapılandırılmıştır. Genel eğitimin evrensel tasarım yoluyla özel eğitim hizmetleriyle bütünleşmesini hedefleyen bu bakış özel eğitim hizmetlerinin yeni politikasını yönlendirmeye başlamıştır. Artık özel eğitim politikaları özel gereksinimi ne olursa olsun, engelli bireylerin normal akranlarıyla bütünleşmesini hedeflemektedir. Özel gereksinimli bireylerin maksimum düzeyde genel eğitimin içerisinde olması gerektiği bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülke genelinde özel eğitim politikası bütünleştirme yönünde işlemekteyken son zamanlarda ilimizde farklı uygulamalarla karşılaşmaya başladık. Yeni eğitim öğretim yılı başında kaynaştırmanın bir ayağı olan bazı özel eğitim sınıflarımız kapatıldı. Ve bu çocuklar özel eğitim okullarına yönlendirildi. Yasal açından sorunlu bir durum olarak gözükmese de pedagojik açıdan birçok sorun ortaya çıkmakta. Çünkü bireylerin zeka puanı aralığının aynı olması, bireylerin aynı performansı gösterebilecekleri anlamına gelmemektedir. Motor gücü aynı olan bütün arabaların aynı performans düzeyine sahip olamayacağı gibi aynı engel tür ve derecesine sahip bireyler de aynı eğitsel performansı gösteremeyebilirler. Belki iyi niyetlerle belki de yeter ki sorun başımızdan gitsin düşüncesiyle bilimsel ve pedagojik gerçeklikten uzak kararların alınması ilimizdeki özel eğitim hizmetlerinin kalitesini oldukça düşürmektedir. Birileri istedi veya ben yaptım oldu anlayışıyla yürütülen bir özel eğitim hizmeti işini layıkıyla yapmaya çalışan kurumların sorunlarını arttırmaktan, vermeye çalıştıkları etkili ve verimli eğitimin kalitesini düşürmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Engel tür ve derecesi ne olursa olsun bireylerin toplumsal yaşama adaptasyonu için normal akranlarıyla maksimum düzeyde aynı fiziksel ve sosyal ortamlardan yararlanması gerekmektedir. Zira engelli bireyler için açılmış bağımsız okullar en kısıtlayıcı ortamlar olarak literatürde yerini almıştır. Milli Eğitim Bakanlığımızın özel eğitim hizmetlerinin temel politikasının bütünleştirme olduğu şu dönemde kaynaştırma öncesi döneme dönmek ilimiz için en yanlış özel eğitim tutumudur.

Biz özel eğitimciler olarak özel eğitim dediğimizde bağımsız yaşamayı, hareket edebilmeyi algılamaktayız. Özel eğitim dediğimiz süreç sadece engellilere ait özel gün ve haftalarda sergilenen göze ve kulağa hoş gelen gösterilerin açığa çıkması değildir. Özel eğitim dediğimiz şey toplumsal yaşam becerileridir, günlük yaşam becerileridir. Bizler engelli bireylerin yaşadığı anı renklendirmeyi, geçiştirmeyi değil; on yıl sonra on beş yıl sonra ailesini kaybetme durumunda kaldığında, bakacak kimsesi kalmadığında kendi kendine yeter hale gelebilmesini amaçlamaktayız. Yarın çok geç olmasın diye profesyonel özel eğitimciler olarak üstümüze düşen uyarıcılık görevini yerine getirelim de. Yarın için Allah büyüktür.

                    
Feyyaz ŞENTÜRK

Özel Eğitim Çalışanları ve Eğitim Derneği Başkanı

Paylaş
227 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Bütünleştirmeyi Konuşurken Kaynaştırmayı da Kaybedeceğiz Galiba! için 1 yorum

  1. Anonim dedi ki:

    Değerli meslektaşım, yazılarını takip ediyorum.Her yazında olduğu gibi bu yazında da önemli bir konuya değinmişsin…Öncelikle sana teşekkür ediyorum…Maalesef hem özel eğitimin misyonuna ve vizyonuna hem de mevzuata aykırı uygulamalar sadece Rizemizde değil aynı zamanda ülkemizde de yapılmaktadır.Bu yüzden biz eğitimcilere çok büyük görevler düşüyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle