Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’de CHP’li Kadınlar Müftülüklere Nikah Yetkisi Verilmesine Tepkili

09 Ekim 2017

Rize’de CHP’li Kadınlar Müftülüklere Nikah Yetkisi Verilmesine Tepkili
CHP’li Kadınlar Müftülüklere Nikah Yetkisi verilmesine Tepkili

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren içeren yasa tasarısının Meclis Alt Komisyonu’nda tartışmalı toplantıların ardından kabul edilmesinin ardından tepkiler sürüyor.

Kararı kınayan ve yanlıştan biran dönülmesini isteyenlerin başında kadınlar geliyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize Merkez İlçe Kadın Kolları İl başkanı Şeyda Oral yaptığı açıklamayla tasarıyı sert sözlerle eleştirdi.


HER YURTTAŞ KANUN ÖNÜNDE EŞİTTİR

Oral  açıklamasında Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren içeren yasa tasarısının meclisten tartışmalar arasında geçtiğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılması devletin asli görevidir. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir. Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile hem hukuk devleti olma ilkesi hem de anayasanın 10. Maddesinde yazan kanun önünde eşitlik ilkesi hem de 174. Madde ile güvence altına alınan devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir” dedi.

CUMHURİYET KADINLARI İZİN VERMEYECEK

Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlendiğini savunan Oral; “Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. O halde bu ülkenin kadın yurttaşları hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı kadın yurttaş kimliğimiz ile mücadelemiz asıl iş olarak önümüze koyacağız” diye konuştu.

KUTUPLAŞMA YARATIR
Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesinin toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracağını söyleyen Oral, “İnsanlar arasında nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Yeni bir kutuplaşma konusu yaratılmak istenmektedir. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır. Kimse size, hangi dine inanıp, inanmadığınızı sorgulatmaz. Belediye nikahı kıyanlara ‘sen Müslüman değimlisin?’ şeklindeki sorgulamalara muhatap olmak toplumda yeni bir kutuplaşmanın yolunu açacaktır” diyerek endişesini dile getirdi.

ASIL GÜNDEMİ GİZLİYORLAR

CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracaklarını vurgulayan CHP Rize Merkez İlçe Kadın kolları Başkanı Oral, “Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kaldıran bir sonuca yol açar. Türkiye bugün çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değil. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş vaziyette. Piyasalar tepetaklak olmuş durumda. Ekonomi büyük bir açmaz içinde. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzlukları gözlerden kaçırmak için anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan bu krizleri kapamak için kullanmaktadır” diye konuştu.


BU TASARI YASA OLARAK KABUL EDİLMEYECEK

Açıklamasında Türkiye’nin geleceği için yapılması gerekenleri de anlatan Oral, “Ülkemizin işsizlik sorununa, tarım sorununa çözüm bulmamız gerekiyor. Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz. Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemezdir. Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftüler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde ‘İslam dininin iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılamamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler Cumhuriyet Halk Partili kadınlar sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı meclisten geçmeyecek” dedi.

Paylaş
1.094 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de CHP’li Kadınlar Müftülüklere Nikah Yetkisi Verilmesine Tepkili için 15 Yorum

 1. VATANDAŞ/RİZA dedi ki:

  syn editör.bunları haber etmeyi beceriyon,fakat tepki verenleri neden olduğu şekılde yazamıyorsun.sendemi kilise,de papaz nıkahı yapanlardansın.bu yazım üçüncü oldu,hakaret etmedik sövmedik dilimizin döndüğü kadar tepki verdik sadece.dinsizlerden devlete millete fayda olmaz,sen ülkemi dinsizleştirenleremi çanak tutuyorsun.birde basin olduğu gibi yazar,doğruları söyler biliyorduk.oysa basında reklam ile maddıyat peşinde olduğunu daha iyi anladık.ne sızın haberınız okunur,nede yorumlarınıza kanı gelınır der.,sizleri nefretle kınarım

 2. alı dedi ki:

  bu yurt vatikan değil öz müslüman yurdu

 3. BOŞUNA dedi ki:

  UĞRAŞMAYIN..

 4. Selahattin Deniz dedi ki:

  Sayın editör papaz kelimesini niçin sansürledin

 5. Bozo dedi ki:

  Siz gidin istediğiniz yerde kaydırın cehape kadınları size karisanmi var bizler dinimizin yükümlülüğü ilan nikâhı dini bilgisi olan birine koydurmak istiyoruz bu bizim hakkımız ve sizler bir yobaz gibi buna karşı çıkıyorsunuz sizde özgürlükçü sizler sizden olmayanların hakları siz konusu olunca en büyük yobaz olursunuz

 6. Selahattin Deniz dedi ki:

  Siz kim oluyorsunuz ki kutuplaşmadan dem vuruyorsunuz. Kutuplaşmanın en kralı siz yapıyorsunuz sonra kutuplaşmadan bahsediyorsunuz. Siz tam Takiyyecisiniz. Size tavsiyem Nikahınızı xa kıydırın size yakışan bu olur.

 7. vatandaş dedi ki:

  Nikah için yapılan tepkileri anlayabilmiş değilim. İnsanlar nikah kıymak için muhtar veya Belediyeye kıydırıp daha sonra imam nikahı kıldırıyorlardı. Belediyedeki nikah kıyan memur da müftü veya imam da memurdur. Yani devletin görevlisidir. Cenazemiz olunca imama yıkatıyoruz ve namazını kıldırıyoruz da neden nikah kıyamasın. Müslümansak bunlarda bir dini görevdir. Sonra mecburda değildir. İsteyen istediği kişiye kıydırsın. Ben nikahımı müftüye kıydıracaksam bu benim tercihimdir. Benim adıma kimse karar vermemelidir diye düşünüyorum.

 8. Misafir dedi ki:

  Dinimizde belediye nikahı yok imam nikahı var siz bizim dinimize uymayacaksanız buyrun cenaze namazlarınızı da belediye ye kızdırabilirsiniz anonsları da ordan yaptırın selalarıda orda okutun nedir bu ya Rize’ye bukadar imam düşmanı müftü düşmanı nerden türedin dikkat edin bunlar gençlerimizi yoldan çıkartmanın peşindeler

 9. Hakikat dedi ki:

  Arkadaşlar Akaydın ayık gezdiği çok nadir bu sarhoş nikah kiyabiliyorda müftüler kıyamıyor Akaydın gibilerin kıldığı nikahtan gezi parkı eylemcileri çikar

 10. SÜLEYMAN DEMİR dedi ki:

  BÖYLE CAHİLLİK OLUR MU? ” ALLAHIN EMRİ PEYGAMBERİN KAVLI” İLE HİKAH KIYILIYORSA Kİ, ÖYLE KIYILIYOR, BUNUN NERESİNİ ELEŞTİRİYORSUNUZ? NİKAH MANEVİ BİR BAĞDIR, MANEVİYATIN KAYNAĞI DA DİN’DİR! BAYANLAR BU KONUYU BİR DAHA DÜŞÜNÜN DERİM SİZE!

 11. rizeli dedi ki:

  kasabın kıyma kıyması nekadar normalse müftünün nikah kıymasıda okdar normaldir.

 12. potomyalı dedi ki:

  eger bu dunyada papazlar nıkah kıyabılıyor ise BENIM MÜFTÜM HAYLI HAYLI NIKAH KIYAR ZATEN BOYLE OLMASI DAHA UYGUN VE DOGRUDUR ama sız kıydırmayın papaza basvura bılırısnız sıkıntı olmaz bızım ıcın

 13. murat dedi ki:

  kilisede papaz nikah kıyabiliyorsa, müftülerin de nikah kıyabilmesinde bir sakınca yoktur.

 14. Bir dost dedi ki:

  Uğraştığınız şeylere bak nikah kıysında nereye kıyarsa kıysın ,ha müftülük ha belediye ,yok ona aykiri yok buna aykiri emme basma tulumba gibi takilmissiniz bir kanun anayasa ya bu ilahi ktap mi gun gelir guncelenmesi gerekir.Korkmayin bu ulke geriye donmez .Nedir sizde ki bu islam fobisi anlamadim gitti ya hergun bir suru insan ölüyor ölüm heran kapida az bir kendinize bakın. Gidin insanlara daha yararlı olacak şeylerle uğraşın bos mu kaldınız ne?

 15. rizeli dedi ki:

  allah akıl versin.muhtar , pilot,kaptan kıyar müftü kıyamaz.burası müslüman memlekettir.bunu herkes böyle bilsin
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle