Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Dikkatin Öğrenmedeki Rolü

10 Ekim 2017

Dikkatin Öğrenmedeki Rolü
DİKKATİN ÖĞRENMEDEKİ ROLÜ

Bilişsel Psikolojinin babası Ulric Neisser, alaca karanlıkta camdan dışarı bakarken; ya dış dünyayı gördüğünü ya da odanın cama vuran yansımasına odaklandığını ama aynı anda ikisine birden asla odaklanamadığını fark etmiş. Alaca karanlık ya da odanın yansıması arasında seçim yapmak zorunda kalmış.  Buna, “seçici bakma” demiş.

Dikkat sınırsız bir şey değildir, aynı anda iki şey odakta olamayacağına göre bir şeye dikkat etmek demek, başka şeylerden feragat etmek, diğer seçeneklerin görmezden gelinmesi anlamına gelmektedir.

Yani bir şey ya odakta olur, ya da odakta olamaz ve parazit olarak kalır. Parazitlerle ilgilenme odaktan kopma anlamına gelir. Odaktan kopmak demek de öğrenme fırsatlarını pas geçmek, kaçırmak anlamına gelir.

Odaktan kopmak kadar, tek bir şeye odaklanmak da sorunlu bir davranıştır. Tek bir şeye odaklanılması durumunda dikkat körlüğü ya da özen dikkatsizliği oluşabiliyor.


 

O halde neye odaklanacağına karar vermek gerekli, bu da farkındalığa bağlıdır. Bu süreçte seçici algı da önemli bir işlev görmektedir.

Seçici bakma çocuklara kazandırmamız gereken en önemli becerilerden biridir. Seçici bakma kadar önemli bir beceri de seçici dinlemedir. Bir kulakla bir şeyi dinlerken öteki kulağa gelen sesleri duymazdan gelme olayı. Çok kolay olmamakla beraber, kazandırılması durumunda öğrenme sürecinin kalitesi bakımından çok önemli bir kazanımdır.

Başarıyla mutluluk arasında doğrusal bir ilişki vardır. Mutlu olduğumuz zamanlar daha çok şey görebilir, daha çok şey duyabiliriz. Çünkü mutlu olduğumuz zamanlarda beyin daha çok girdiye izin verebiliyor.

Dikkatin farkındalıkla ilgili olduğunu söylemiştik, farkındalık yoksa dikkat zayıf demektir. Farkındalık ve yönlendirme dikkati kuvvetlendiriyor.

Retina saniyede 10 milyar görsel bilgi yakalar, Bunlardan sadece on bini görsel korteksin birinci katmanına ulaşır. Oradaki sınır hücrelerinin sadece %10’u görsel verilere ayrılmış durumundadır. Bu süreçler sonucunda milyarlarca uyarıcı bombardımanından sadece 40 tanesini bilinçli olarak işleyebiliyoruz.

Yani insan beyninde bir tür seçisi filtreleme var.

Hamile kadınların girdikleri yerlerdeki hamile kadınları fark etmesi,

İnsanların sonradan gerçekleşen rüyalarını anımsaması gibi…


 

Dikkat demek beynin öğrenmeye hazır hale gelmesi demektir. Beyin hazır olduğu ve istediği zaman son dere hızlı bir öğrenici olabiliyor.

Dikkatin işe yaradığını bilmek, başarılabileceğine inanmak, sonucunda da ödüllendirilmek dikkatin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Dikkat etmeyi öğrenen çocuklara antrenman ve çok fazla egzersiz yaptırmak gerekir. Böylelikle dikkat, alışkanlığa dönüşür ve daha az çabayla daha çok dikkat yoğunlaşması sağlanabilir.

Prof. Dr. Ayhan AYDIN’a göre; zihinsel etmenler, Hazır bulunuşluk, fiziksel uyaranlar, güdülenme, ödül ve ceza sisteminden yoksunluk, geri besleme yetersizliği, amaç yoksunluğu ya da belirsizliği, başarısızlık endişesi, aşırı kaygı ve gerginlik, hatalı zamanlama gibi etmenler dikkat sağlama sürecine olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemektedir.

Sonuç olarak; Dikkat öğrenmenin en önemli parametrelerinden biridir. Dikkat çeşitli etkinliklerle kazandırılabilecek bir beceridir. Egzersiz çalışmaları ile alışkanlık haline getirilerek kalıcılığı sağlanabilir. Ebeveynler ve öğretmenler gibi rol modellerin bu konudaki tutumları önemlidir.

Doğru yöntemler ve uygun ortamlar oluşturulması durumunda dikkat dağınıklığı, odaklanamama, odaktan kopma, parazitlere takılma gibi öğrenme sürecini olumsuz etkileyen etmenler ortadan kaldırılabilir.

Anne babalar ve öğretmenlerin; seçici bakma, seçici dinleme, dikkat körlüğü, özen dikkatsizliği ve farkındalık sağlama konusunda yardım almaları ve çaba sarf etmeleri onların sorumlulukları gereğidir.

Bu önemli hususlara dikkat çekmek isterim. 

Ömer KÖSE

Paylaş
135 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Dikkatin Öğrenmedeki Rolü için 2 Yorum

 1. seda dedi ki:

  DİKKAT demek anlayarak okumak…
  Beş duyu organının müşterek bileşke kuvveti ile konulara kilitlenme…
  Öğrenmede dikkat üç boyutludur…
  Dikkat, dünü ,bugünü ve yarınları içine alan üç dairedir…
  Öğrenmede dikkatın ne olduğunu Japonya’dan öğreneceğiz…
  Batı Tefekküründe de dikkat çok önemlidir…
  Dikkat bireylerin öğrenmesinde birinci güçtür….
  Dikkatlı yürümek…
  Trafikte dikkatlı olmak…
  Zamanı dikkatlı kullanmak…..
  Batı dünyasının öğrenmedeki dikkatını okullarımıza taşımalıyız…
  Çocukluk hayatımızda dikkatli olmak çok önemli olduğu için annelerimiz elimizden tutar okula getirir….
  Dikkatlı olmata beşikten mezara kadar devam edelim…

 2. KORHAN dedi ki:

  Teşekkürler,

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle