Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

TBMM’de Çay ve Çaykur’un Sorunlarını Konuştu.

03 Kasım 2017

TBMM’de Çay ve Çaykur’un Sorunlarını Konuştu.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu 2018 bütçesi görüşmelerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görüşmelerinde Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’ya Rize ve çay ile ilgili sorular yöneltti. Çay ile ilgili çok önemli sorunlar olduğuna işaret eden Bekaroğlu, problemlerin çözüleceğine dair bir işaret olmadığını, zorunlu organik gübre uygulamasının rafa kaldırılıp kaldırılmadığını, uygulamanın gerçekleşmesi halinde üreticinin endişelerinin nasıl giderileceğini sordu. Bekaroğlu ayrıca, ÇAYKUR fabrikalarında çalışan geçici mevsimlik işçilerin sorunlarını da Bakan’a iletti. 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun 2 Kasım 2016 tarihli TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bütçesi konuşulurken Rize ve çay ile ilgili yaptığı konuşma:

MEHMET BEKAROĞLU (İstanbul) – Sayın Bakanım, ben İstanbul Milletvekiliyim, İstanbul 3’üncü BölgeMilletvekiliyim ama her bütçede Rize’yle ilgili konuşuyorum. Daha evvel Rize milletvekilliği yaptım. İstanbul’da da ağırlıklı bir şekilde -tabii, bütün seçmenin reyini aldık ama- Rizelilerin oyunu aldığımı düşünüyorum. 3’üncü bölgede de 200-250 bin Rizeli olduğuna dair rivayetler var.Sayın Bakanım, çay stratejik bir ürün. Her şey stratejiden başlar. Mesela savaş için gıda stoku yapıldığında mutlaka çay konuluyor. Bu açıdan çayın stratejik bir önemi var.

Çayla ilgili çok ciddi problemler var. Ancak bu problemlerin çözüleceğine dair hiçbir işaret yok. Bölgede çay üretimi yapan aşağı yukarı 210 bin aile ciddi tedirginlikler yaşıyor.

Sayın Bakanım, bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

Türkiye’de 250 bin ton civarında kuru çay üretiliyor, 300 bin ton kuru çay tüketiliyor. Bildiğiniz gibi, kaçak çay kullanıyor, 50 bin ton civarında çoğu kaçak yollarla giren çay tüketiliyor ama şu anda geçen sene uygulamaya konulacak diye ilan edilip, sonra büyük ihtimalle referandum dolayasıyla –hani tepkiler gelince, referandum vardı- geri çekilen, zorunlu organik gübre uygulama uygulaması var. Bu, bölgedeki çay üreticilerini ciddi bir şekilde tedirgin etmiş durumda.

Organik gübre kullanıldığında Sayın Bakanım, bölgedeki kuru çay üretimi üçüncü yılın sonunda 250 bin tondan yarısına, 125 -130 bin tona düşecek. Dolayısıyla Türkiye’ye yabancı kökenli çay gelecek. Yabancı çay da değişik ülkelerden geliyor, üretenler büyük tekeller. Bu tekeller çok ucuz bir şekilde üretiyorlar, çay daha da kaliteli hâle gelecek. Ancak Türk çayı bununla rekabet edemeyecek ve bölgedeki çaycılık ortadan kalkacak.

Vatandaşın, üreticinin temel endişesi ise organik gübre ile birlikte çayın üretimi yarı yarıya düşecek Üretici, “Ben zaten şu andakiyle geçinemiyorum. Ne olacak benim durumum?” diye soruyor. Zorunlu organik gübre uygulaması şimdi 2018 yılında ertelendi Sayın Bakanım. Bu bilgi size geldi mi? Ben size soru önergesi olarak sordum ama henüz cevap vermediniz. 2018’de ne olacağı belli değil. Bu konuyla ilgili herhangi bir araştırma yapılmış mı? Hangi gübre kullanılacak inorganik, kimyasal gübreler yerine? Nasıl kullanacak? Vatandaşın, üreticinin kaybı nasıl giderilecek? Bu konularla ilgili hiçbir açıklama yok ve müthiş bir belirsizlik var.

Sadece ÇAYKUR’da değil ama diğer kurumlarda da olan önemli bir sorun var: Geçici mevsimlik işçiler Bu işçilerle ilgili çok ciddi bir sıkıntı var.Sayın Bakan, bizde 4 en fazla 5 ay çalışıyor, 6 ay çalışmadığı için maaş alamıyor daha sonra, primleri yatırılmıyor ve işsiz de sayılmıyorlar. Bu çalışanlara işsizlik fonunda işsizlik ödemesi yapılmalı ya da işçi kadrosuna geçirilmeliler. Burada gerçekten bir zulüm var.

MEHMET BEKAROĞLU (İstanbul) –Çay ve ÇAYKUR’la ilgili sorularımı tekrar ediyorum: Bu organik gübre uygulamasıyla ilgili ciddi bir problem var. 2017 çay sezonu Eylül ayı sonu itibarıyla bitmiştir. Bu sezon organik gübreye geçişle ilgili herhangi bir çalışma var mı? Zorunlu organik gübreye geçişe 2018 çay sezonunda kesin başlanacak mı? Kimyasal gübrenin yarattığı zararların giderilmesi için ne yapacaksınız? Olası verim düşüşünün telafi edilmesi için ne tür destekler düşünüyorsunuz? Zorunlu organik gübre konusunda çeşitli spekülasyonlar var. Gerçekten iptal edilmesi söz konusu mu?

Son soru: Organik gübre kullanımının zorunlu hâle getirilmesi organik tarıma geçiş anlamına geliyor mu? Bu konuyla ilgili eğer geçilir de verim düşerse çay fiyatları yükselecek, tüketici nasıl korunacak? Teşekkür ederim.

Paylaş
262 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

TBMM’de Çay ve Çaykur’un Sorunlarını Konuştu. için 8 Yorum

 1. fındıklı dedi ki:

  Partiler demokrasinin gülleri…
  CHP güllerin en güzeli…
  Dünya tanıyacak gerçek güzeli…
  CHP olacak 2019 da dünya güzeli…

 2. Öğretmen dedi ki:

  Sn.BEKAROĞLU’nu seviyoruz…Çünkü halkın dertlerine kulak veriyor…

 3. Yüksek Müh. dedi ki:

  Bugün Rize’deki otomobillerin markası en iyi olanıdır..Ucuz otomobil alan yok…
  İngiliz sözü..
  ” Ucuz mal alacak kadar zengin değilim ”
  Çayda kalite önemli…Kaliteli ve sağlıklı olsun kilosu 500 lira olsun…

 4. fındıkdalı dedi ki:

  Sn. BEKAROĞLU , Karadeniz Bölgesine ileri teknolojileri taşımak için gayret ederse parti gözetmeksizin gönüllerde yer alır…

 5. Ziraat müh. dedi ki:

  Çaya yüzde 50 zam yapılmalıdır…Sigaraya yıllık milyonlarca para gidiyor. Tüketici kanser oluyor..Çaya zam yapalım. İnsan sağlığı çok değerli olduğu için her ucuz mal alınmaz. Sağlıklı mal alınır.
  Çayın kilosu en az yüz lira olmalıdır.Bunda tüketicinin çok yararı vardır. Ucuz diye ithal edilen her mal alınmaz. Sağlıklı olsun,kaliteli olsun fiyatıda olsun..Tekstil sanayinde insanlar kaliteli mal alıyor.
  Mutlaka çayın fiyatını yüzlira yapalım…

 6. Ziraat müh. dedi ki:

  ORGANİK ÇAY NEDİR ?
  Bütün tarım ürünlerinde azotlu gübre kullanımı toprağın kalitesini azaltıyor. Toprakta asit değeri artiyor. İnsan sağlığı için azot gübresindeki elementler insan sağlığını bozuyor. Toprağın kalitesini bozmayan hayvansal gübredir. Çay üreticileri hayvansan gübreyi bulamaz.Çünkü köylerde hayvan yok.
  Organik çay üretiminde azotlu gübre kullanılmayınca yerine ne kullanılacak? Hayvansal gübrede olmadığına göre ne yapılabilir?
  Çay çok içiliyor. İnsan sağlığı çok önemlidir. Sonra çay müstahsilinin , azotlu gübre kullanılmayınca verim düşecek. Üreticinin verim kaybı nasıl karşılanır? İnsan sağlığı yönünden
  azotlu gübre yerine ne kullanılabilir..
  Demek ki, toprağın verimini düşüren azotlu gübre,insan sağlığı yönünden de uygun eğil..
  Bu konularda gıda mühendislerimiz,ziraat fakültelerimizin katkı sağlayacağı çözümler olabilir mi ?

 7. Karadenizli dedi ki:

  R.T ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ…
  Üniversiteler bölgenin sorunlarını çözmede katkı sağlar…
  Rize Üniversitesi Çay Sektörü kurumlarınca,müşterek çalışrak çayın dünü,bugünü ve yarınları ele alınarak neler yapılabilir?
  Tezler hazırlanmalıdır…Bakınız bir insan 50 yıldır sigara içiyor.
  İnsan ne duruma gelir ? Çayı besleyen toprak 50 yıldır azotlı gübre kullanılıyor. Toprak ne hale gelir?
  Bütün mesele toprak ve çayın verimi…
  Çayın verimi önemli…
  TMO fındık alımı yaparken randımanı yüzde 40 in altındaki fındıkları almadı. Nemli fındıkları geri çevirdi…
  Bahçedeki taze çayda bir randıman olmalıdır.. Fabrika Müdürü,müstahsil,tüketici randıman nedir bilmelidir.
  Toplanan çayda randıman nedir? Nasıl ölçülür?
  Kontrol yapılıyor mu?
  Bahçedeki taze çayın kalitesini bozan faktörler kaldırılmalıdır.
  Kalite sağlandıktansonra emeğin değeri verilmelidir.
  Bir kilo çay yüzlira olsun. Kaliteli olsun. Organik olsun.Azotlu gübre kaldırılsın. Üreticiye parası verilsin…
  Çayda kafa yorma dönemi başlamıştır…
  Sayın BEKAROĞLU kafa yoruyor…
  Beğeniriz,beğenmeyiz…
  Ama tezlerimizi tuz tanesi kadar da olsa paylaşalım….
  Çay üreticisi,Artvin,Rize ve Trabzon kafa yormalı,kurumlar müşterek çalışmalıdır…
  Gayret edelim….
  Rize’ye Kivi gayret sonunda geldi…
  Gelecek çok şeyler var…
  Meslek grupları ne olursa olsun mühendislerimiz,çözüm üretmelidir. Yırt dışına giden mühemdislerimiz, çalışmalarını tez haline getirip televizyon programlarında müstahsilimiz ile paylaşmalıdır…
  Çay sanayinde emeği olanlan başta mühendislerimiz,üreticilerimiz çok kiymetlidir…
  Değerlerimize değer katmak için gayret edelim…

 8. Ali Taşpınar dedi ki:

  Sn. Bekâroğlu, siz güvenilen bir insan değilsiniz. Onun için söylediklerinizin hiç bir anlamı yok. Kendini ancak kandırabilirsin.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle