Hoşgeldiniz   brazzers porno

Süleyman Şahı Koruyamadık. Türkiye Nerede Duruyor ?

06 Kasım 2017

Süleyman Şahı Koruyamadık. Türkiye Nerede Duruyor ?
14 İl Türk Ocağı Başkanının katıldığı Karadeniz Bölge toplantısında Genel Başkan Prof.Dr. Mehmet ÖZ’ ÖZ’Türkiye Ortadoğu’da var olmalıdır, Musul Kerkük Türkmen şehridir’dedi.

Türkocağı Bölge toplantısı Türkocağı Genel Bakanı Prof.Dr. Mehmet ÖZ ve 14 İl Başkanının katılımıyla yapıldı. Toplantıda Ortadoğu konusunda bir konuşma yapan Genel Başkan Prof.Dr. Mehmet Öz’Türkiye Ortadoğu’da söz sahibi olmalıdır, şu anda izlenen politika yerindedir’dedi.


 

Rize’de düzenlenen Bölge toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Rize Muhasebeciler odası konferans salonunda yapılan toplantıya yoğun bir katılımın olması dikkat çekti. Türk ocağı Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Öz’Büyük Ortadoğu tuzağı ve Türkiye’konulu konferansında şunları söyledi’Balkan savaşı, Birinci Dünya savaşı, Sovyet devrimi, Yahudilerin Filistin’de devlet kurması 100 yıldan beri süregelen çalışmalardır. Dünya bir süreçten geçiyor.100 yıl önceye bakmakla 100 yıl sonrayı görebilirsiniz. Soğuk savaş yılları dünya şeklini değiştiriyor. Doğu Bloku 80 li yıllarda Gorbaçov’un glasnost diye adlandırdığı açıklık sistemi ile devrildi. Yenidünya düzeninde eski yeni sömürgeciler dünyayı paylaşıyor.2.dünya savaşı 1.dünya savaşının devamıdır. Dünyada medeniyetler çatışması olacak. İlk krizi Saddam’a tuzak kurarak çıkardılar. İran-Irak savaşı bu düzenin bir parçasıydı. Afrikada, Ortadoğuda İslami terör örgütü adı altında terör çıkarıldı. Irak’a 2003 yılında yapılan müdahale kırılma noktasıdır. Rusya dağıldı Türk Cumhuriyetleri ortaya çıktı. Arap baharı, medeniyetler arası diyalog, hoşgörü vs.islam dünyası üzerine bir proje ortaya atıldı.

Türkiye nerede duruyor

Büyük devletlerin programı 1-2 senelik değil 50-100 yıllık olur. Bugün Suriye kriz ortada Irak’a dönük senaryo ortada. Türkiye kadim İslam coğrafyasında bin yıldan buyana vardır. Bu hâkimiyete son vermek için çalışılıyor. Devletimizi kurarak Lozanda bağımsızlığımız tescil edildi. Gazi Mustafa Kemal o zaman gücümüz olsa Musul’u alırdık demiştir.Selçukludan gelen devlet kurma geleneği vardır.Türkmenler asırlardır bu coğrafyada vardır.Bu bölgedeki Türkmenlerle Türkocağı yakından ilgilenmektedir.Hükümetin Irak-Suriye politikası yanlıştı.100 bin sığınmacı denildi ama 3 milyondan fazla sığınmacı Türkiye’ye geldi.


 

Demokratik açılım ve çözüm süreci

Çok eleştirdik. Kürdistan sürecinin uzun vadede ayağıdır diye, Yanlış olduğunu Hendek çatışmalarında gördük. Suriye’nin kuzeyi tamamen PYD’nin haline geldi. Yapılan yanlış konusunda ikazlarımız hiç kale alınmadı. PKK içerde hendek çatışmaları ile memleketi savaş haline getirdi. Suriye’deki gelişmeler Ortadoğu’da planlanmış istenilen projeydi.

Süleyman Şahı koruyamadık

Süleyman Şah türbesi Türkiye’ye kaçırıldı. Asırlardır korunan türbeyi koruyamadık. Bu kadar gücümüz yok muydu, kendi toprağımız olan Süleyman Şah türbesini kaçırdık maalesef. Hatırlarsınız zamanın Başbakanı Kobaniye selam göndermişti. Tarih tekerrür etmez ama ibret almalıyız.

2015 den sonra bu politika terk edildi. Ve doğru olanda buydu. Bizde Türkocağı olarak destekledik. Tedbiri önceden almak lazım. Fırat kalkan operasyonu gerekliydi. Dış politikada zikzaklarımızı iyi idare edemiyoruz. Türkiye’nin dış politikada dengeli bir yol izlemesi lazım. Devletlerin dostlukları yok menfaatleri vardır. Rusya, Amerika, Çin ile ilişkilerde dikkatli olmalıyız.

Türk coğrafyası Doğu Türkistan’dan başlayıp Balkanlara kadar uzanır. Bu 3 ayak üzerindeki coğrafyaya sahip çıkmalıyız. Tarih şuuruna sahip olmalıyız. İyi tarih şuuru için iyi eğitim şarttır. Eğitimde çok hatalar yapılıyor. Milletini vatanını tanıyan bilen insan yetiştirmeliyiz. Milli amaç uğrunda toplanmalıyız. Türkiye Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünü savunmalıdır. Eğer Irak ve Suriye’de bir devlet kurulursa burada bizim haklarımız ortaya çıkar. Uluslararası anlaşmalar devreye girmeli. Kerkük, Musul, Halep hattında Misak-ı Milliye göre hakkımız vardır. Burada bölünme olursa Türkmenlerin hakkı korunmalıdır. Erbil bugüne kadar Türkmen şehriydi. Türkiye başta yanlış olan buradaki tutumunda kesinlikle geri adım atmamalıdır. Devletin kurumlarının güçlenmesi lazımdır. Herşeyi Fetoya bağlamak yanlıştır. Bizi siyasiler idare ediyor. Demokratik hukuk devletini güçlendirmemiz lazımdır. Kucaklayıcı kapsayıcı bir anlayışla devlet idaresi yapılmalı. Adalet ve Liyakat unutulmamalı. İslam geleneğimizde liyakat şarttır.’dedi.

Toplantı sonunda katılımcılara Rize Türkocağı tarafından çeşitli hediyeler verilerek ikramda bulunuldu. Programa Türkocağı Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet ÖZ ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Rize, Kars, Ardahan, Erzurum, Artvin, Trabzon, Giresun, Bayburt, Ordu, Samsun, Sinop, Amasya, Tokat ve Turhal Türkocağı Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İSMET KÖSOĞLU

Paylaş
228 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle