Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Bir İlhan Kesici Portresi

07 Kasım 2017

Bir İlhan Kesici Portresi
BİR İLHAN KESİCİ POTRESİ..

İlhan Kesici, 22 Kasım 1948’de Sivas Zara’da doğdu..

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı.

İngiltere Bradford Üniversitesi’nde “Ekonomik Kalkınma ve Altyapı Projeleri”, Londra Kraliyet Kamu Yönetimi Enstitüsü’nde “Kamu Yüksek Yöneticiliği” eğitimlerini aldı. Devlet Demir Yolları’nda Proje Başmühendisi ve Daire Başkan Yardımcısı, Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı’nda Uzman, Kamu Yatırımları Daire Başkanı, Koordinasyon Genel Müdürü, Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı olarak görev yaptı.

1991 yılında Bursa Milletvekili olarak parlamentoya girdi.(Anavatan Partisinden )

20. Dönem’de NATO Parlamenter Asamblesi ve Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliğinde bulundu.

2007 ve 2015 CHP İstanbul Milletvekili olarak parlamentoda bulunuyor. Çok iyi düzeyde İngilizce biliyor.

***

İlhan Kesici’yi Anavatan Partisi Milletvekili iken yakından tanıdım.

Türkiye sevdalısıdır, ekonomiyi çok iyi biliyor. Merkez sağ ve merkez soldan çok iyi bilinen, tanınan, renkli bir isimdir..

Yeteneklerini, insani ve siyasi etkinliklerini derinliğine tanıma fırsatı bulduğum bir olgun ve yüksek değerli siyasi şahsiyettir.     Bürokrasinin her kademesinde onuruyla görev yaptı.

Rahmetli Demirel’in damadı olması, bir çok hükümetlerde düşünülen ekonomiden sorumlu bakanlığı; hep ertelendi.Yanlış anlaşılmasın. Eskiden devlet ve siyaset adamları, liyakatte en iyi olsalar bile aile yakınlarını siyaset ve devlet yönetimine getirmemeyi özen gösteriyorlardı. Ticarete hiç sokmazlardı. Tarihte örnekleri çoktur.

İlhan Kesici ’de bu hassasiyetler yüzünden, bazı görevlerden feragat etmek zorunda kalmıştır.

 Devleti yakından tanıyor ve biliyor, çok başarılara imza attı. Kavgacı değil, uzlaşmacı kimliği ile tanınıyor.

Parlamentoda en çok aranan, danışılan, her görüşteki kişileri kucaklayabilen isimdir..

*

Bu arada bir anımı aktarmak istiyorum.

Hem siyasette hem de bürokraside çok aktif olduğum dönemdi.(Mesut Yılmaz dönemi.)

Bu arada Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Başbakanı Mesut Yılmaz’ın 6 Kasım günü doğum günüydü.

Bu vesile ile saygıyla anıyorum.

Kayınpederim, bize bağlı kamu kurumunda 25 yıllık şube müdürüydü. Liyakatte Genel Müdür olması için hiçbir engeli de yoktu, fazlalığı vardı.

Daha kıdemsizlerini, Genel müdür yardımcısı, Genel müdür yaparken,”Kayınpederini terfi ettirdi” derler, etik olmaz diye bir üst göreve getirmedik.

Yanlışta olsa etik olan buydu.

Anlayacağınız, kayınbpeder, hayırsız damada kurban gitti.

Şimdi şube müdürü emeklisi olarak, onurlu bir yaşamını sürdürüyor.

Eskiden siyasetçilere yakın olmak avantaj değildi.

***

İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, En genç yaşından itibaren itibarlı işlerle uğraşmış; yaptığı işlere de itibar kazandırmıştır. Kamuda Genel Müdürlük, Müsteşarlık gibi önemli görevlerde bulunduktan sonra üç dönem de parlamentoda görev yapmaktadır.

Bürokrasinin ve siyasetin   imbiğinden geçmiş, bilgisini, birikimini, deneyimini zirveye çıkarmış; damıtmış, hayatının her anını devlet ve millete amade geçirmiş bir devlet ve siyaset adamı.

Zarif, beyefendi kişiliği herkesin takdirini topluyor.  Çok başarılı bir siyaset profilini çizerek, kusursuz bir ciddiyetle  görevini yerine getiriyor.

TBMM’ye yolum düştüğünde kendisi ile sohbet ederiz. Gelenleri, arayanları başta olmak üzere çalışma disiplinini yakından izlerim. Kapısı herkese açık, ”Mevlana” gibi; insani değerleri yüksek şahsiyet.

***  

İlhan Kesici, ülkenin içinde bulunduğu süreç bakımından bakımdan önemli bir isimdir. Önemli başarılara imza attı.  Türkiye’nin takdirini topluyor

İlhan bey, uğradığı, gittiği yerlerde ilgi görüyor. Saygı ve sevgisinden kusur etmiyor. Uzlaşmacı kimliği takdir topluyor.

Kesici, bir siyasi gelişmenin kavranmasında ve uygulanmasında dirayet gerektiren noktayı, işin en hassas ayrıntısında kavrayan yönetim ustalığıyla dikkat çekebilen yetenektir.   Olayların yorumlanmasında makul olmanın disiplinini kullanır.

Ve o makul noktanın önemine işaret eden tasnif ve tarif mahareti ekler. Siyasetteki üstün akıl kullanma yeteneği, bu iki meziyeti mezceden isabetten kaynaklanır. Türkiye’nin önemli isimlerindendir. Kişiliğinin olgunlaşmasında kırk yıllık dürüst ve hakşinas bir  bürokrasi-siyasi mesleğinin gururlu tablosunu getiriyordu.  Az bulunur değerdir. 

Türkiye’de, iz bırakan bir siyasetçidir.  Bürokrasi ve siyasette, adı hiçbir şaibeye karışmamış, itibar gören danışılan, her görüştekilere; saygı uyandıran güzel özelliklere sahiptir.

Kesici, çalışkan, mütevazı yaşantısı, Türk ekonomisini iyi bilen, saygılı, ölçülü, siyasete seviye getiren, diploması, nazik dil kullanan, eleştirilerini incitmeden yapabilen, siyasette kalitenin ve bilginin adresidir

 Siyasi entrikalara bulaşmayan, siyasi gelecek uğruna ‘çamur at izi kalsın’ anlayışından uzak duran, ucuz politikaların peşinden koşmayan, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilen  her  görevi başarıyla yürüten, doğrucu Davut’tur.

Özetle, İlhan Kesici, Türkiye’de yükselen bir değerdir.

Sivas’ın Zara ilçesinden, bürokrasinin ve siyasetin tepesine uzanan bir yol hikayesi.

Tabandan tavana yürüyüş” de diyebiliriz.

O’ nu izlemeye devam edeceğiz..

Osman YAZICI

Paylaş
183 Kez Görüntülendi
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Bir İlhan Kesici Portresi için 3 Yorum

 1. ömer kavuncu oğlu dedi ki:

  1991ghenel seçimler bursa İLHAN KESİCİ anavatan partisi adayı seçim hazırlıkları 45 50 gün kiralanan ev bursa sdeçmenine seçiklirtsem hert hjafta bursadayım bakınız ev tuttum seçildi bir daha bursaya hiç. gelmedi evin kira parasıonı bile vermeden gitti hala aranıyor ya işte böyle hemşehrim

 2. ...... dedi ki:

  ilhan kesici ve mesut yımaz ı iyi partide görmek istiyoruz…

 3. Müh.Meryem dedi ki:

  Sayın YAZICI…
  ÖZAL DÖNEMİNDE çalışmış.
  DEMİREL DÖNEMİNDE çalışmış…

  ERDOĞAN döneminde çalışmamış…Çalışması faydalı olurdu..
  Bilgisi var.Tercübesi var..
  Deneyimi var…

  ERDOĞAN hükümetine katkı sağlayacak kiymetli değerleri var…
  İnsan sevgisi var…
  Vatanına ve milletine ,milli ve yerli değerlere bağlı….
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle