Hoşgeldiniz   brazzers porno

Rize’de Afete Uğrayan Köylüleri Dinlediler.

08 Kasım 2017

Rize’de Afete Uğrayan Köylüleri Dinlediler.
SALVADER KÖYLÜLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ..

Kısa adı (SALVADER) olan; Salarha vadisi Kalkındırma ve Yaşatma Derneği Rize Merkeze bağlı Köprülü ve Kireçhane Köylerindeki heyelanlarda dolayı oluşan ev ve arazi hasarlarını tespit etmek amacıyla ve orada yaşayan insanların sorunlarını yerinde görmek, tespit etmek için bir çok kurum ve kuruluşlarla birlikte bu köylerde incelemelerde bulundu.

Adı geçen bu iki köyde 650 hane yaşamakta olup; çökme ve toprak kaymalarından aynı zamanda bir çok evin ciddi hasar görmesinden dolayı; vatandaş tedirginlik içinde hayatlarını sürdürmek zorunda olduklarını ifade ettiler.


 

Rize merkeze bağlı Köprülü Köyü ve Kireçhane köylerinde geçtiğimiz ay yaşanan şiddetli yağışlardan sonra heyelan tehlikesi nedeniyle tahliye edilen ev sayısı 29’a yükselirken, bu köylerde yaşayan vatandaşlar hava her kapandığında tedirgin oluyor.

Rize merkeze bağlı Köprülü Köyü ve Kireçhane köylerinde geçtiğimiz ay yaşanan şiddetli yağışlardan sonra heyelan tehlikesi nedeniyle tahliye edilen ev sayısı 29’a yükselirken, bu köylerde yaşayan vatandaşlar hava her kapandığında tedirgin oluyor.  Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında etkili olan yağışlar sonrasında 650 hane bulunan iki köyde çökmelere ve toprak kaymaları yaşandı. Metrelerce uzunluktaki çatlaklar 85 evin hasar görmesine neden olurken, oturulamayacak düzeyde ev sayısı Köprülü köyünde 27, Kireçhane köyünde ise 2 olmak üzere 29’a çıktı. 

Köprülü Köyü sakinlerinden Emine Sadıkoğlu (62) yaptığı açıklamada, ”Bize yetkililer gelip ‘evlerinizden çıkın’ diyorlar. ‘Tamam çıkalım da nereye gidelim ? Yaptıkları kira yardımıyla kirada oturulmaz. Bir buçuk senelik kira yardımı bir seferliğine 7 bin TL. Kim bu parayla kiraya oturabilir. Ben evimden bir yere gitmiyorum. Gece de uyumuyorum, gelsinler zorla çıkarıp bir yere koysunlar. Hava kapandı mı tedirgin oluyoruz” ifadelerini kullandı.


 

Kireçhane köyü sakinlerinden Şen Kaya (40) ise yaptığı açıklamada, ”Biz bu evlerde nasıl oturalım. Bize ‘çıkın’ diyorlar. Verilen kira yardımıyla kim nere gider. Bu insanlara yazık değil mi ? 100 yıllık topraklarımızdan çıkmak he deyince o kadar kolay olmuyor” derken, köyün yaşlılarından 76 yaşındaki Hatice Uzun ise ”Bize gösterilen bir yer yok. Gelsinler halimizi görsünler. Bir baraka yapar gider orada da otururum, yapacak bir şey yok. Yine de Allah devletimize zeval vermesin” ifadelerini kullandı. 

ORHAN YAZICILAR

Paylaş
408 Kez Görüntülendi
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de Afete Uğrayan Köylüleri Dinlediler. için 1 yorum

  1. Erten dedi ki:

    Sayın mebus bize kulak verin.Benim köyümde üç uygun arsam var hiçbirine ev yapamıyorum.Devlet van şehrini yeniden inşa etti.Topu 500 hane bu kadirşinas insanlar bunu hakediyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle