Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Endişeye Gerek Yok. Liselere Kayıtta 3 Yenilik Var

10 Kasım 2017

Endişeye Gerek Yok. Liselere Kayıtta 3 Yenilik Var
Liseye kayıtta 3 yenilik

Sistem ilk kez uygulanacağı için bu senelik 8’inci sınıf müfredatı sorulacak. Sorular temel zorunlu derslerden olacak. Sınavda eşitlik olursa okul başarı puanına bakılması gündemde

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği liseye geçiş sisteminde 3 yeni karar alındı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıkladığı liseye geçiş sistemine ilişkin ayrıntılar netleşti. Bu sene sınava girecek olan öğrencinin, 6 ve 7’inin müfredatına hazırlıklı olmadığı eleştirileri üzerine bakanlık bir kereye mahsus sadece 8’inci sınıf müfredatını sormaya karar verdi.


 

HORMONLU NOT ÖNLEMİ

Sınavda sorulacak soru sayısını yeniden değerlendirmeye alan bakanlık ayrıca sorulacak derslerin içeriklerini netleştirdi. Sınavda Türkçe, matematik, fen, sosyal bilimler, din kültürü ve ahlak bilgisi olmak üzere temel zorunlu derslerden soru sorulacak. Tartışılan bir diğer konu ise okul başarı puanının sınava etkisiydi… Hormonlu not olmaması için okul başarı puanını oransal olarak eklemek yerine sınavda bir eşitlik olması durumunda okul başarı puanı üstünlüğüne bakılmasını planlıyor. Fakat bu konuyla ilgili son karar henüz verilmedi.

DOĞRU BİLİNEN 4 YANLIŞ

1- TBMM bütçe görüşmelerindegündeme gelen,artık Hakkarilibir öğrencininİstanbulKabataşLisesi’nde okuyamayacağıiddiaları ise gerçeğiyansıtmıyor.Yeni modelde,sınava girenöğrenci farklıillerden istediği5 okulu tercihedebilecek.

2- Mahalledeki okula kayıtla ilgiliolarak ‘6 ay adresdeğiştirilemeyecek’gibi iddialar isekamuoyunda sınavailişkin olumsuzalgı ve paniğe nedenoluyor. Anayasalbir hak olan seyahatözgürlüğünekısıtlama olmasısöz konusu değil.İlkokul ve ortaokuldaolduğu gibi aileleristediği zamantaşındıkları yerenakil yapabilecek.


 

3- Eğitim bölgelerinin4-5 kilometremesafeylesınırlandırmasıgibi bir durumda söz konusuolmayacak.Her eğitimbölgesi,öğrenci sayısıve öğrencilerinokultürü talaplerigöz önündebulundurularakuyarlanacak.

4- ‘FenLisesi manzaralı ev” satışı, aileleri ve velileri yanıltıyor. Fen lisesinin yakınında ev tutmaya gerek yok zira zaten çok talep gören bu liseler sınavla alım yapacak. Sınavsız alım yapan liselerin ise ortalaması birbirine benzer olacağı için adres ya da nüfus taşınması da beklenmiyor.

SABAH

Paylaş
434 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Endişeye Gerek Yok. Liselere Kayıtta 3 Yenilik Var için 1 yorum

  1. Vedaş dedi ki:

    “Kaih” ne ?
    Okul tabelasında kısaltma yapılmaZ.açıp 5sayfalık yönetmeliği okumaktan acizleri müdür yaparsan bu olur tabi
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle