Hoşgeldiniz   brazzers porno

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN..

28 Kasım 2017

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN..

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN..


Dünyada en kutsal işlerden biri olarak görülen öğretmenlik için kimler neler söylemedi ki! Bu sözler bazı ülkeler için kaynak oldu bazı ülkeler içinse ne yazık ki önem verilmedi. Tabii önem veren ülkelerle önem vermeyen ülkelerin geldikleri durumları her zaman görmemiz mümkün.

Ulusal liderimiz Mustafa Kemal Atatürk; Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız. Diyerek bir ulusun var olabilmesi için öğretmene ne dere değer verilmesi gerektiğini anlatmıştır.


Bizim ülkemizde günü birlik yapılan siyasetler yüzünden her şeyde olduğu gibi öğretmenliğe de yeterince değer verilmemiş verilmemektedir. Siyaset denen yapıyı biz hep yanlış anlamışız. Yada işimize geldiği gibi algılayıp öyle yürütmüşüz. Siyaset her şeyi bilir havasından kurtulamamışız. Öğretmenleri de siyasetin emrinde memurlar gibi algılamışız.

Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinde öğretmene gereken değerler verilmiş. Yetiştirilmesi için eldeki tüm olanaklar zorlanmış ve yetişen bu öğretmenler Anadolu’nun aydınlanması için köy köy kasaba kasaba tüm zorluklara karşı çalışmışlar. O zamanki okuma yazma bilmeyen dünyadan bihaber olan insanlara okuma yazmayı, ziraatı, inşaatı, hayvancılığı ve sağlıklı yaşamayı öğretmeye çalışmışlar.

70 li yıllardan bu yana da daha fazla öğretmen yetiştirmek adına her yere öğretmen yetiştiren okullar açılmış. Tabii eğitimin kalitesi düşmüş.”İş bir şey olamazsan öğretmen olursun “sözü o yıllarda çıkmış. Günümüzde ise plansız programsız açılan öğretmen yetiştiren okullar sayesinde yeterli eğitim alamayan sadece iş bulma umuduyla o okullara giden bir kitle oluşmuş. Ve hazin son olarak da şimdi bu okulları bitiren ama işe atanamayan 10 binlerce genççimiz ne yapabileceğini bilemeden “ne iş olsa yaparım” mantığıyla ortada kalmış durumdadır.

Atanamayanların dertleri yanında atananların dertleri de her gün artmaktadır. Siyasetçilerin dediği gibi beğenmeyen çeksin gitsin nasılsa bekleyen on binler var. Mantığı ne kadar doğrudur ayrı bir tartışma konusudur. Ama çalışan insanında yaşama şartları yaratılmalı ki ondan gereken verimi alabilelim.

Eğitim İş Sendikası bir araştırma yapmış buna göre; öğretmenler arası yapılan ankette öğretmenliğin saygınlığı kalmadığını. Daha güzel bir iş bulunduğunda bu mesleğin terk edileceğini söylemişler.

Maaşlar konusunda Atatürk‘le ilgili bir sözle girmek istiyorum. Atatürk’e sormuşlar “Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?” Mustafa Kemal Atatürk: “Öğretmen maaşlarını geçmesin.”demiş. Mesleğe verilen önem farkını görebiliyoruz. Ülkenin geleceğini şekillendirecek olan öğretmenlere yeterli değer, yeterli maaş verilmediğinde gelecekten ne bekleyebiliriz ki?

Eğitim camiasının saygınlık-maaş gibi sorunların yanında kendi camialarındaki huzursuzluklar da ön plana çıkmaktadır. Hiçbir kıstas alınmadan yapılan atamalar yer değiştirmeler her gün huzurları bozmakta eğitim de başarı oranını aşağılara doğru çekmeye devam etmektedir.

Yine Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle yazıma son vereyim.

 Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. 

İbrahim Hakkı Zırh

Paylaş
119 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN.. için 2 Yorum

 1. savunmatedbirleri dedi ki:

  KUDÜS VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ….
  İslam Birliği İstanbul’da toplanacak…
  İslam ülkelerinin gençleri ve öğretmenleri acil olarak İslam Birliğinin Başkenti Medine veya İstanbul’u ilan etmeli…
  İslam ülkeleri savunma birliğini kurarak 5 bin kişi sivil olarak Kudüs’e girmeli…
  İslam ülkeleri milli paraları ile ticaret yapmalı..
  Savunma sanayinde roket,füzelerin 5 kat artırarak bölgeyi emniyete almak…
  Afganistan’dan gelecek atom bombaları Kudüs çevresine yerleştirilmeli…
  Zaman geçmede İran füzeleri ile İsrail’i çembere almak…
  İsrail çevresine en az 10 tane atom bombası yerleştirmek..
  Rusya’dan alınacak atom bombaları çok önemlidir…

 2. Besim Acar dedi ki:

  ,Hocam mesleki saygınlık için elbette ki ekonomik güç önemli. Ama daha da önemlisi öğretmen yetiştiren kurumların derhal ele alınmalı, sıradanlaştırılmamalıdır. Teşekkürler.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle