Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’de 70 Bin Kişi Nereye Taşınacak ?

28 Aralık 2017

Rize’de 70 Bin Kişi Nereye Taşınacak ?
Rize İnşaat Mühendisleri odası Başkanı Muray Yazıcı’nın  dün yaptığı  açıklamanın ardından bu gün ulusal medyanın gündemine düşen haber Rize şehir Merkezinde deniz dolgusu üzerinde bulunan binalarda oturanları bir telaş sardı.

Dönemim Rize Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından başlatılan ve daha sonraki Başkanlar  döneminde de devam eden deniz dolgu çalışmaları sonu elde edilen alanlara bilinçsizce yüksek katlı binalar dikildi.

Şu an Rize’nin göbeği olan ve açıklanan rakamlara göre 70 bin kişinin ikamet ettiği bu binaların akibeti bu günün Rize’de sorulan en önemli soru.4. deprem kuşağında olmasına rağmen Rize’deki deniz dolgusu üzerinde yer alan binaların yıkılması ve bu alanın park ve yeşil alan olarak düzenlenmesi halinde orta da RİZE diye bir şehir de kalmayacak gibi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üzerinde çalıştığı projenin ne olduğu net olarak bilinmemekle birlikte Söz konusu alanın yıkılması halinde Rize’nin bu coğrafi yapısı ile 70 bin kişi nereye taşınabilecek önemli sorulardan biri de bu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu tarafından yazılı soru önergesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanına sorulan soruya verilen cevapta ; Bu alanda TOKİ’nin bir çalışma yapmayacağı belirterek söz konusu alanın kentsel dönüşüm kapsamına giremeyeceği ifade edilmişti..Bakanlığın açıklamada Deniz dolgu alanlarının zemin koşulları nedeniyle yeniden yapılaşmaya açılmayacak olması nedeniyle bu alanlar üzerinde bulunan mevcut yapıların tasfiyesini sağlamak ve afet risklerini bertaraf etmek üzere öncelikle yeni yerleşim alanı olarak kullanılabilecek alternatif Rezerv Yapı Alanlarının belirlenmesine ihtiyaç duyulduğundan sahada etüt çalışmaları yapılmakta olup, sonucundan bilgi verilecektir denildi..

Paylaş
1.623 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de 70 Bin Kişi Nereye Taşınacak ? için 8 Yorum

 1. Gariban53 dedi ki:

  Dünyada kamyonla harfiyat dökülerek yapılan dolgu alanlarına bizden başka gökdelen inşa eden kimse yok. En fazla 1-1,5 katlı hafif binalar yapılır. Hem Japonya’da hem de Hong Kong’da yapılan dolgu havaalanları her yıl birkaç santim denize gömülüyor. Rize’deki bu gökdelenler eninde sonunda yavaşça batacak ve (Piza kulesi gibi) bir tarafa doğru yatacak. Kaçınılmaz bir sonuç. Internette bu konu çok incelenmiş.

 2. cem dedi ki:

  Daha yeni yeni inşaatlar yapıldı yapılıyorda Emniyet müdürlüğü AVM 34 katlı hemde bunlara neden Ruhsat veriliyor ancakKentsel dönüşümle çözümlenir şu an inşaat yapma sistemi çok farklı, Bukadar inşaatı vede dükkanları Rizenin neresinde taşınabilirki

 3. selo dedi ki:

  madem ekrem Orhon mahallesinin zemini kötü niye orda emniyet müdürlüğü ve koskoca avm inşaatı yapılıyor? birileri emlak fiyatlarını düşürmek için ortalığı karıştırmaya mı çalışıyor ???

 4. MUHAMMED dedi ki:

  ŞU ZAMANDA ŞU ÇAĞDA NE YAPILMAZ Kİ, DOLGU ALANINA DEĞİL DENİZİN ÜSTÜNE ŞEHİRLER KURULUYOR! AMA BURASI RİZE, NE ÇALIŞAN VAR NE DUYAN! VALİLİK, BELEDİYE NE İŞ YAPAR? HELE DE ŞU DÖNEMDE! KISACASI YAPMAYA NİYETİ OLAN YAPAR…

 5. Kısım kısım bu yerleşimler dedi ki:

  Taşınmalıdır

 6. Davut dedi ki:

  Şehirlerin hafızasını silen ,şehir üstüne şehir kuran TOKİ doz konusu RİZE olunca neden sağır ve dilsiz oluyor acep niçin şalter indiriyor niçin çaresiz kalıyor acep

 7. Gariban53 dedi ki:

  Tarih, denizi doldurup kumsalları ve o güzelim sahilleri yok edenleri, balıkçılığı öldürenleri, kumsal üzerine bina yapıp satanları hiç affetmeyecek.

 8. Cengiz TURAN dedi ki:

  Ekrem Orhun Mh. de yapılan binalar dolgu alanı da Gülbahar, Portakallık, İslampaşa ve Müftü mal. yerleşim alanı dolgu ve kumsaldır. Dağdıbı yolu ustunde yapılan binaların temellerine bir bakın kum ve deniz suyu çıkıyor. Rize sadece Ekrem Orhun mahallesi değil.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle