Hoşgeldiniz   brazzers porno

Rize ve Bölgede Yaşayan Kuş’ların Envanteri Kitap Halinde Basıldı.

02 Ocak 2018

Rize ve Bölgede Yaşayan Kuş’ların Envanteri Kitap Halinde Basıldı.

-Doğu Karadeniz’de yaşayan kuş’ların envanterini çıkarılarak kitap halinde basıldı.


Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerini kapsayan araştırmada bölgede 324 çeşit kuş tespiti yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı 12.Bölge Müdürlüğü tarafından bastırılan 416 sahifelik envanter kitabını Birol Hatinoğlu,Taner Şeremet ve Hakan Kahraman hazırladı.Yüzlerce fotoğrafla desteklenen kitapta 324 tür kuş belgelenerek kayıt altına alınmış.Türkiye’de kuşlar hakkında fazla çalışma yapılmadığının belirtildiği kitapta araştırma ile ilgili şunlar yazılmış.Türk araştırmacılar tarafından 1956 yılında ön çalışma yapılmış.1960 yılında Güney Marmara ve Ege bölgelerinin,1967 yılında Torosların kuşları üzerine notlar dışında, Ergene 1945 den sonra 30 yıldan çok yerli araştırmacımız yok.1960 lı yıllardan günümüze Milli Parkçılar tarafından korumaya yönelik çalışmalar görülüyor.1970 sonlarında genç kuş gözlemciler tarafından yapılan gözlemlerin makale halinde yayınlandığı görülmüş.Biz 3 kişilik ekip olarak yaklaşık 10 yıldır kuş fotoğrafları çekmekte ve kuş gözlemi yapmaktayız.Arşivlerimizdeki birikimi doğasever kuş severlerle paylaşmak istedik.Çalışmalarımızı bu kitapta topladık.Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 12.Bölge Müdürü Mustafa Bulut projemizi Doğu Karadeniz’deki 5 ili kapsayacak şekilde yapmamızı tavsiye etti.Bölgemizde 338 kuş çeşidi olduğunu tespit ettik.Bu tespitin yapılacak sürekli çalışmalarla dahada artabileceğine inanıyoruz.türler arasında sadece bölgemizde görülen kuş türleri mevcuttur.ilk kez kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu tarafından Rize sahilinde 2012 yılında gözlemlenmiş olan Kızılbaşlı Çinte bu türün ülkemizdeki tek olma ve bu türün ülkemizdeki tek olma özelliği vardır.


 

Bölgedeki 5 ildeki kuş türünün yer aldığı kitapta en çok kuş’un Trabzon’da görüldüğü yazılmış. Trabzon’da 310, Rize’de 300,Artvin’de 245,Giresun’da 234 ve Gümüşhane’de 189 kuş türünün tespit edildiği belirtilmiş.

İsmet KÖSOĞLU

Paylaş
275 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize ve Bölgede Yaşayan Kuş’ların Envanteri Kitap Halinde Basıldı. için 1 yorum

  1. inanç dedi ki:

    bu kitabı nerden nasıl temin edeceğiz?EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle