Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’deki Büyük Tehlikeye Devlet El Koydu.

01 Şubat 2018

Rize’deki Büyük Tehlikeye Devlet El Koydu.
Rize;  Dolgu Alanı Üzerindeki Tehlikeden Bir An Evvel Kurtarılacak..

Yaklaşık 45 yıl önce Rize’nin sahil şeridi doldurularak kazanılan yer üzerinde kurulan binalar, bugün artık çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumda. Yaklaşık 350 Bin Metrekarelik alan üzerinde inşa edilen çok sayıda bina riskli oldukları yönünde rapor hazırlanmış olup; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Rize’ye gelerek, binalarla alakalı yaptığı açıklamada ‘’Karşımızda bir tehlike ve sıkıntı net bir şekilde durmaktadır. Bunu hep birlikte ortak akılla çözmek zorundayız. Rize için iyi bir proje yapmak zorundayız.’’ Dedi..

Cevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, beraberlerindeki Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat Kasap ile Menderes Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi’nde incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Rize’de dolgu alanlardaki tehlikeyi ortak akılla çözeceklerini belirterek, “Rize için içeriye çekilip dersimize çalışacağız, iyi bir proje yapacağız. Projeyi buraya gelerek herkese göstereceğiz. Ankara’da proje yaptık bu oldu değil. Öyle bir şey yok” dedi.

Rize’de deniz doldurularak kazanılan 350 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı binaların yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olması üzerine harekete geçildi. Rize’nin bu tehlikeden kurtarılması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bakbölgeye gelerek dolgu ve rezerv alanlarını inceleyecek. Rize’deki programlarına ilk olarak Rize Valiliği’nde başlayan Bakanlar Özheseki ve Bak, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseli ile dolgu alanlarında binalar için ortaya çıkan sorunlar ve diğer kentsel dönüşümlerle ilgili sorunlar görüştüklerini dile getirerek, “Bugün birlikte bu konuları yerinde görmek için bize zaman ayırdı. Rize’nin çok daha şirin ve estetik bir şehre dönüşmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte neler yapılabilir, ne gibi konular değerlendirilebilir bunu görmek için şehrimize geldiler. Bu konular şirin ilimiz Rize için önemli” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, Rize’nin gündemlerinden hiç düşmediğini kaydederek, “Bilinmesi lazım ki aslında Türkiye’de dönüşüm gereken o kadar çok alan var ki. Bütün buralarda bizim çok hızlı davranmamız gerekiyor. O yüzden Çevre Bakanlığı ile Şehircilik Bakanlığı bir araya getirilerek kurulmuş. Haliyle Anadolu topraklar binlerce yıllık olmasına rağmen ve dünyanın en eski yerleşim yerleri olmasına rağmen son dönemlerde yaşadığımız zafiyet, planlamanın biraz geç olması daha sonra gelen ideolojik belediyecilik anlayışları ve yapılaşmada belki de standardı, kaliteyi tutturamamamız birçok şehirde birçok sorunla bizi karşı karşıya bırakıyor. Bunların hepsinin yolu ve çözümü var. Ancak bütün bu yollar ve çözümler nihayetinde bizim planlamamız neticesinde ortaya çıkmasına rağmen yerelde belediyemiz ve sonra da halkımızın bize vereceği destekle çözülür. Şöyle bir güç yok, yukarıya çekilip istediği gibi planlama yaparak ertesi sabah gelerek hepsini yıkıp, yapıp teslim etmek ortaya çıkacak bir güç, imkan, fırsat, yetki, kanun böyle bir şey yok. Ortak akılda bir şey çözeceğiz” şeklinde konuştu.

“Karşımızda bir tehlike var bu belayı çözerken o bir fırsata dönüşebilir”

Yeni mimari tarzla yeni konutlar inşa edebileceklerini vurgulayan Bakan Özhaseki, “Buradaki sorun birincisi dolgu alanındaki konutların şuanda Allah korusun herhangi bir sıkıntı durumunda vatandaşlarımıza müthiş bir risk olarak geri dönecek olmasıdır. Buradaki yıkımlardan birçok insanın canını, malını kaybetmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalması. İşin siluet tarafı, mimari tarafını artık ikinci tarafta düşünüyoruz. Böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldığımıza göre şimdi bizim bunu bir fırsata dönüştürme imkanımız olabilir. Karşımızda bir tehlike var bu belayı çözerken o bir fırsata dönüşebilir. Rize’ye bu güzel şirin çayın başkenti olarak her yerde anılan memlekete şahane bir meydan kazandırabiliriz. Bir prestij caddesi kazandırabiliriz. Burayı uygun bir yapılanma, yeni bir mimari tarz ve üzerinde yeni konutlar inşa edebiliriz. Bütün bunlar planlama ile ilgili. Haliyle bütün bu planlamalardan sonra işin nasıl gerçekleşebileceği hususu ortaya çıkacak” diye konuştu.

“Düşündüğümüzü en kısa sürede inşallah gerçekleştiririz”


Kamu olarak ellerini taşın altına koyacaklarını belirten Bakan Özhaseki, “Belediye zaten bu işin içerisinde olacak. Vatandaşında bize anlayışı, yardımcısı olması gerekiyor. El birliği ile çözebiliriz. Düşündüğümüzü en kısa sürede inşallah gerçekleştiririz. Bütün için Valimizle toplantı yapacağız. Bizde ne kadar belge varsa bunlar üzerinde çalışacağız. Burada ne kadar inşaat alanı var, ne kadar ticaret ve konut var hangisi daha riskli bunları çalışacağız. Alana çıkarak bunları yerinde göreceğiz. Rezerv alanı olabilecek yerler nereleriyse onları göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Projeyi buraya gelerek herkese göstereceğiz” Projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacaklarını dile getiren Bakan Özhaseki, “İçeriye çekilip dersimize çalışacağız. İyi bir proje yapacağız. Projeyi buraya gelerek herkese göstereceğiz. Ankara’da proje yaptık bu oldu değil. Öyle bir şey yok. Yıllarda belediye başkanlığı yaptığım için bu konudaki hassasiyeti biliyorum. Buraya koyacağımız projeyi vatandaş beğenirse yavaş yavaş uygulamaya geçeceğiz. Bunu birkaç yıl içerisinde gerçekleştirebiliriz. Önümüzde duran sıkıntıyı, belayı bir fırsata dönüştürebiliriz. Projeyi Cumhurbaşkanımıza da arz edeceğiz, onunda desteğini isteyeceğiz. O elinden geleni yapacaktır bu konuda. İnşallah bunu hep beraber el birliği ile gerçekleştireceğiz” dedi.

Araçla Rize Turu atan Bakan Özhaseki, Sanayi Sitesi mevkisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün güzel Rize’de önemli bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile yaptıkları kısa seyahatte Rize Valisi Erdoğan Bektaş’tan brifing aldıklarını, Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın anlattıklarını dinlediklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, olayın ne olduğunu çok iyi şekilde kavradıklarını düşündüğünü dile getirdi.


 

“ Önümüzdeki manzara şu, halihazırdaki dolgu alanında bulunan yerlerde yaklaşık 2 bin 700 kadar konut, bin 500 kadar ticarethane var. Bunlar riskli gözüküyor, bunların bir an önce yenilenmesi, değişmesi, dönüşmesi gerekiyor. İşte bunu yaparken bizim doğru bir şekilde planlama yapmamız, bütüncül bir anlayış içerisinde işe çözüm getirmemiz gerekiyor.

İnşallah biz, ‘Bismillah’ deyip işe başlayacağız, bir proje geliştireceğiz. Biz yol haritamızı belirledik, güzergahımız belli, şimdi bir an önce işe başlamak önemli. Artık konuşulacak başka bir şey yok. Senelerce konuş, konuş, konuş bu işin sonu gelmez, eyleme geçmek lazım o da projeyle olur, biz projeye başlayacağız” dedi.

Orhan YAZICILAR

Paylaş
3.774 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’deki Büyük Tehlikeye Devlet El Koydu. için 15 Yorum

 1. soğuksulu dedi ki:

  Yapamayacağınız beceremeyeceğiniz işlerle uğraşmayın oyuncak ev mi yıkıyorsunuz

 2. ilim olmadığı yerde karanlık vardır dedi ki:

  Eski DEDEMAN Oteli vardı yıkıldı…
  Çok güzel bina idi..Karadeniz Bölgesi Fikir Üniversitesi yapılabilirdi.
  Bütün mesleklerin fikirlerini her hafta dinlediğimiz mekan…

  Rize’de mutlaka Fikir Üniversitesi kurulmalıdır…

  Bugün muhalefetteki vekillerin dünya görüşü yoktur. Sadecece bireysel düşünceleri vardır…

  Bugün Suriye’de karşımızda iki dünya görüşü ile muhasebe halindeyiz…

  SOÇİ toplantısında Suriyeli vatandaşlar toplantıda Rusya’ya diyorlarki, sivilleri öldüruyorsunuz….

  Kilise atılan roketler Amerikan askeri elbiselerini giyenler,sivillere roket atıyor…

  Bugünlerde .. …….

 3. hazıran dedi ki:

  Hastane o zaman dolgu üzerine kurulmaz herhalde

 4. Cemil dedi ki:

  Bence hastane dubaların üzerine yapılsın nereye istersen oraya çek….

 5. Abdullah dedi ki:

  HANİ “DENİZİ KARA KARAYI PARA EDEN “Meşhur bir belediye başkanımız vardı..Şimdi ne oldu..? Dolguda yapılan binaların hepsi tehlikede Sil baştan?Temelin mezar taşına yazdığı gibi..ELİYİRU ELİYİRUM DEDUM İNANMADUNUZ..ŞİMDİ NE OLDİ…? Şehri dağın arkasına açmak gerek..

 6. uygar53 dedi ki:

  inanmayın seçim yaklaşıyorya göstermelik uydurma projelerii seçime yakın x çıkar ttelevizyonlara saatlerce bu projeyi anlattır dururlar zannedersin ki yarın başlar ertesi günü biter 15 yıl aynı numarayaı yapıyorlar kayda değer bir proje varmı şu rizenin içinde trabzonu orduyu samsunu tanımasınız öyle güzel projeler yapttılar yerel yönettimdeki insanlar bizde kendi cebiyle ilgilii iş yaparlar

 7. çay dedi ki:

  Çayelinin de kentsel dönüşüm projesi vardı,sayın bakan Rize ye gelmişken buna da bir baksalardı iyi olurdu.Ancak ,çayelinin milletvekili yokki ,Bakan bey i Çayeline getirsin.Bakan bey gelmek istese de getirmez zaten.

 8. Temmuz dedi ki:

  En az 30 sene sürer proje olayı ortada rizenin sorunu var ise herkes sus pus olur hizmetler durur boş seçim vaatlerine başlamışlar rize ne hizmet gördü şimdiye kadar her secimden önce böyle vaatler bakın görün orta cami en as iki sene öyle kalır hafriyat şeklinde bizde rizeli bürokratlar muhtar kapasitesinde bule değil ancak valimiz rektörümüz trabzondan ihraç sonra rize gelişecek hele rektörün icraatlarını bi inceleyin yapılmak istenen herşeyi engellemek için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar bizim sözde yerel siyasetcilerimizde kendilerine arsa bulsun mutahit olsun çarşıdan dükkan bulsun esnaf olsun

 9. Ali Sarı dedi ki:

  Devlet el koymasaydı olacağı yoktu

 10. tezal birben dedi ki:

  Yıllardır konu edilen taşlıdere mahallesindeki yanlanmış binaları dan da konu edilmesini rica ederim,

 11. Ali Sarı dedi ki:

  Bizim siyasilerin anlayışlarıyla bu iş bitmez! Yine kangren olur! Yok eğer Kayseri mantığı işlerse belki başlayıp biter.

 12. mustafa holoğlu dedi ki:

  Sayın Özhaseki’nin kentsel anlamda Rizemizin sorunlarını yerinde görmesi çok önemli bir adım..Dilerim projeleri de Rizemizi hak ettiği kentsel dokuya taşır…Başarılar.Saygıyla.

 13. atmaça 53 dedi ki:

  Kentsel dönüşüm zor ve uzun yılları alan bir süreç.şehirlerimiz bu işe 2003 yıllarında başladılar adeta yeni kentler inşa ettiler.10 yıl önçe Rize kent merkezinde afet olmuştu o zamanın ÇŞ Bakanı rize yeniden inşa edileçek dedi demekle kalındı.Sahilde deniz doldurularak külliye projesi ve 1000 kışılık camı yapılaçaktı,hatta 20 kamyon denize taş dökerek bir kuyu yapıldı,ne işe yarar bilemiyorum.Hatta caminin taş ustalarını ahşap ustalarını bile gösteriliyordu.Hakikaten şahsen umutlanmiştim.Bizde proje bol belediye bunları satıp gelirde elde edebilir.15 yılda Rizede şehircılık anlamında bir dönüşüm yapılmadıysa bundan sonra dönüşüm beklemek akla izan deyildir.saygılar.

 14. ali dedi ki:

  Dolguya hastane yapacaksınız, bence de bu neyin kafası

 15. Rizeli dedi ki:

  x Dolgu sahasına üniversiteye arazi verin. Hastane projesi olsun. Ondan sonra çarşıdaki evleri yıkalum diyin. Bu neyin kafasii
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle