Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

RİZEYİ RİZEDEN GÖRMEK GEREK!

06 Şubat 2018

RİZEYİ RİZEDEN GÖRMEK GEREK!
RİZEYİ RİZEDEN GÖRMEK GEREK!

10 yılı aşkın bir süredir Rizede görev yapan, aynı zamanda Rize eniştesi biri olarak Rizeyi ve Rize halkını kendi ölçütlerimce tanıyabildiğimi düşünüyorum. Özel eğitim öğretmeni olarak görev yapmaya başladığım bu ilde; öğretmenken farkına çok varamadığım, okul yöneticiliğine geçince ve özellikle sivil toplum kuruluşu yöneticisi olunca daha fazla hissedebildiğim farklı bir yönetim kurgusu ve yapılanması bulunmakta. Bu durum Rizemizi birçok ilden farklı kılmakta, sosyal boyutta hem avantajlı hem de dezavantajlı hale getirebilmektedir. Bu tespitlerime katılanlar ve katılmayanlar elbet olacaktır ki sosyolojik açıdan bu tespitlerin üzerine çıkabilmek haddime de değil. Bu köşeden belirgin aralıklarla ilimizde ve ülkemiz çapındaki eğitim faaliyetlerine yönelik görüşlerimi bildirmekteyim. Bir özel eğitim öğretmeni olarak, özel gereksinimli bireylere sunulan eğitim hizmetlerine daha fazla eğilmekteyim. 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında özel eğitime biraz daha dikkat başlıklı bir yazı yazmış ilimizde sunulan özel eğitim hizmetlerine yönelik dikkat edilmesi gerekenlere değinmiştim. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine girdiğimiz şu haftada geriye dönüp baktığımda pek bir yol kat ettiğimiz göremiyorum ne yazık ki.


 

İlimizde eğitim alanında Dyned ve Kodlama projeleri başarılı bir şekilde devam etmektedir. Genel eğitim alanında yeni bir bakış açısıyla yürütülen bu projeler zaman geçtikçe meyvelerini vermeye başlayacak ve başarıya ulaşacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. Fakat şu bir gerçektir ki, genel eğitimde başarıyı yakalayabilmek istiyorsanız özel eğitim hizmetlerinde de kaliteyi arttırmanız gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında özel eğitim genel eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Okul öncesinden üniversite çağına kadar Milli Eğitim politikalarımız özel gereksinimli bireylere kaliteli eğitim imkânları sunmayı hedeflemektedir. Merkezi yönetimin bu tutumu taşra teşkilatlanmalarında da görmek istediğimiz bir tutumdur.

Özel eğitim hizmetlerinde etkin ve kaliteli bir eğitim modeli sunabilmenin en temel prensibi, hizmetlerin bilimsel ve yasal dayanağının olmasıdır. İşletilen süreç bireysel tutumlara ve vicdani bakış açısına bırakılamaz. Son bir yıldır il düzeyinde özel eğitim hizmetlerinde karşılaştığımız durum tam da bunun göstergesi. Bilimsel temelden ve yasal dayanaklardan uzak planlamalar özel eğitim hizmetlerinin etkinliğini ve kalitesini düşürmektedir. Herkesin kendine göre bir özel eğitim anlayışının olduğu ve buna bağlı çözümler ürettiği bir modelin başarısızlıkla sonuçlanacağı aşikârdır. Özel eğitim hizmetlerini doğrudan halka ulaştıran kurumların öğretmen ve yöneticileriyle istişare etmeden ben yaptım olducu anlayışla hareket etmek kaynaklarımızın israf olmasına neden olmaktadır. Tüm bu karar süreçleri işletilirken Rizenin kendine has dinamikleri unutulmamalıdır. Uzaktan gördüğünüz, duyduğunuz Rize ile, yaşanılan Rize çok farklıdır.

Siyasi yapının sosyal yapıyla iç içe olduğu bütünleştiği bir şehirdir Rize. Herkesin herkese kolay ulaşabildiği, kolay çözüm üretebildiği bir il burası. Bu yüzden bir karar alırken, planlama yaparken arkasında durabileceğiniz adımları atmalısınızdır. Özelliklede özel eğitim alanında bu durum daha da ön plana çıkmaktadır. Hizmet verilen kesimin özel bireyler olması, herkesin bu alanda daha yardımcı olmaya çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzdendir ki olmaz dediğiniz birçok şeyin Rizemizde olur hale geldiğini görürsünüz. Bu durumun, hizmetlerin etkililiğini ve kalitesini olumsuz yönde etkilediği doğrudur. Bunu aşabilmenin tek yolu, politika oluşturucu kurumlar ile hizmetleri sunan kurumlar arasında eşgümü sağlayabilmektir. İlin dinamiklerini, kurumların kurumsal geçmişlerini ve yapılarını bilmeden alınan kararlar ve sonrasında bu kararlardan vazgeçiliyor olması tutarsızlıklar oluşturacaktır. İlimiz yerelinde özel eğitim hizmetlerinde başarıya ulaşmak istiyorsak özel eğitim hizmetlerini genel eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmemiz gerekmekte, bilimsel temelli ve yasal dayanağı olan modelleri, hizmetleri sunan kurumlarla istişare ederek ortak kararlar doğrultusunda işletmemiz gerekmektedir.

Nerden baktığınızın nasıl baktığınızın bir önemi yoktur Rizeyi Rizeden görmeniz gerekmektedir.

Feyyaz ŞENTÜRK

Özel Eğitim Çalışanları ve Eğitim Derneği Başkanı

Paylaş
262 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle