Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Çaykur’un Çay Satışı İle ilgili TBMM Başkanlığına Soru önergesi

13 Şubat 2018

Çaykur’un Çay Satışı İle ilgili TBMM Başkanlığına Soru önergesi
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 09.02.2018

Mehmet Bekaroğlu

İstanbul Milletvekili

ÇAYKUR tarafından 117.343 tonu yurtiçi, 5.325 tonu yurtdışı (ihracat) olmak üzere 2016 yılında toplam 122.669 ton kuru çay satışı gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Aylara göre yurtiçi (Ocak ayı 86 ton, Şubat ayı 1.401 ton, Mart ayı 3.367 ton, Nisan ayı 8.453 ton, Mayıs ayı 9.233 ton, Haziran ayı 6.566 ton, Temmuz ayı 7.260 ton, Ağustos ayı 7.638 ton, Eylül ayı 11.303 ton, Ekim ayı 22.146 ton, Kasım ayı 9.004 ton, Aralık ayı 30.886 ton) ve yurtdışı (Ocak ayı 12 ton, Şubat ayı 53 ton, Mart ayı 61 ton, Nisan ayı 29 ton, Mayıs ayı 24 ton, Haziran ayı 7 ton, Temmuz ayı 15 ton, Ağustos ayı 54 ton, Eylül ayı 86 ton, Ekim ayı 135 ton, Kasım ayı 238 ton, Aralık ayı 4611 ton) kuru çay satışlarına bakıldığında en fazla satışın Kasım ve Aralık aylarında yapıldığı dikkat çekmektedir.Bu bağlamda;

 1. 2016 yılında yurtiçi kuru çay satışında özellikle Eylül, Ekim ve Aralık aylarında ciddi bir artış yaşandığı görülmektedir. Öyle ki; Aralık ayı satışı Kasım ayının yaklaşık 3 katı olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu aylarda yaşanan artış neden kaynaklanmaktadır?

 2. 2016 yılının 11 ayında yurtdışına toplam 714 ton kuru çay satışı yapılırken, sadece Aralık ayında 4611 ton kuru çay satışı gerçekleştirildiği ifade edilmektedir. Bu rakamlara göre, Aralık ayında toplam 11 ayda yapılan satıştan yaklaşık 6 kat, Kasım ayında yapılan satıştan yaklaşık 19 kat fazla miktarda ihracat yapılmıştır. Aralık ayı ihracatındaki bu yüksek artışın nedeni nedir?

 3. ÇAYKUR’un yıllık 122 bin ton civarındaki kuru çay satışı içinde sadece 5 bin tonluk bir ihracat yapıldığı görülmektedir. ÇAYKUR’un kuru çay satışları arasında önemli bir yer tutmayan bu ihracat, hangi ülkelere yapılmaktadır? Yurtdışında Türk çayı tercih ediliyor mu, aranıyor mu? Türk çayının yurt dışında tercih edilmesi/içilmesi için ÇAYKUR’un yaptığı herhangi bir çalışması var mıdır?

 4. ÇAYKUR’un yurtiçi satışlarının bölgelere göre dağılımı nedir? Bazı bölgelerde yurtdışından gelen kaçak çayın içildiği bilinen bir gerçektir. ÇAYKUR bu bölgelerde yerli çayın içilmesi için herhangi bir çalışma yapmakta mıdır? Yapmışsa bu çalışmalardan neden sonuç alınamamıştır?

 5. Belli ki ÇAYKUR, yıllık satışları yüksek göstermek için özellikle Kasım ve Aralık aylarında satışı arttırıcı teşviklere başvurmaktadır. Bu teşvikler nelerdir? ÇAYKUR niçin böyle uygulamalara ihtiyaç duymaktadır?

 

Paylaş
333 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Çaykur’un Çay Satışı İle ilgili TBMM Başkanlığına Soru önergesi için 2 Yorum

 1. temel tursun dedi ki:

  ola bekaroglu, cay satislari konusunda önerge vermissin. bilmek ögrenmek istedigin konulari da özenle secmissin. sana katilmamak mümkün degil. ama sen bir siyasi partinin rize mümessili, temsilcisi olarak, bu bilmek istedigin konuyu, direk caykur dan daha önce istemeli ve bu konuda sürekli takipte olmalisin. ati tersinden kusatmak istemen, beni sasirtti. basit kahvehane emekli sohbetleri yapanlarla ayni düzeye denk gelir bu. benim beklentim, senin bu konuyu elindeki direk caykur dan aldigin bilgilerle, hem üreticiyi, hem genel kamuoyunu, hem de bir eksiklik veya senin farkli bir isleyis konzeptin varsa bunu da beraberinde sunarak, konuyu gündeme getirmen gerekirdi. sinifta kaldin bu dersten otur, derim ben. derdin üzüm yemek degil, kurnaz madrabaz halleri. sana daha önce de öneride bulunmustum; o bulundugun ortamda, körle yatan sasi kalkar hesabi, kurnazlikla siyaset muhalefet olmaz. sen bulundugun ,,,O ORTAMIN,, akli olanlarindansin. ama akli kullanmiyor, digerleri gibi kurnazlikta, global siyasette destruktivite denilen baz da calismayi tercih ediyorsun. bu da su demektir argo tabirle; fan tribünlerine oynuyorsun. …kendine eziyet etme, degmez. en azindan hemserimiz murat k. kadar olamadin.. o yerinde susmasini da bilirdi. hemseriyiz, dost aci söyler demek istemedim, bak aslan gibi öneride bulundum baslangicta, ne nasil yapilir diye. parali profesyonel danisman alsan, o sana su benim bes satiri, en az bir aya yayar ve en az 10 bin dolarini alirdi. kolay gelsin. em. bir eski sosyal-toplum müh-danismanni hemserin. temeltursun@hotmail.com

 2. bekaroğlu nun Rize ye ne faydası oldu? dedi ki:

  Evine çaykur çayı alıyor mu acaba? Rize’yi geçtim bu ülkeye bir faydası oldu mu bu Bekaroğlu’nun. Ancak sudan sebeplerle ortalığı karıştırır.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle