Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rizeli Ünlü Hocanın Kitabı Çıktı.

17 Şubat 2018

Rizeli Ünlü Hocanın Kitabı Çıktı.
PROF.DR. ORHAN KEMAL TAVUKÇU’DAN ‘YUNUS EMRE’KİTABI

-RTEÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF.DR. TAVUKÇU’NIN HAZIRLADIĞI YUNUS EMREUZUN BİR BİRİKİMİN ESERİ.

Yunus Emre’nin hayatını anlatan en kapsamlı eser RTEÜ Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Orhan Kemal Tavukçu tarafından derlenerek Aksaray Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bastırıldı.


Anadolu’da Türk İslam medeniyetinin tesisinde rol oynamış, gönül dünyamızın manevi iklimine can veren, fikirleriyle adeta Anadolu’yu mayalayan çok sayıda mutasavvıftan biriside Yunus Emredir. Aksaray Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından basılan Yunus Emre kitabını Prof.Dr. Orhan Kemal Tavukçu hazırladı. Yunus Emre‘nin hayatı ve yaşadığı yerler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı kitabın takdim yazılarını Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin yazdı.’Yunus tüm hayatı boyunca mütevazı bir yaşamı tercih etmiş, sessiz ve sakin bir şekilde yalan dünyadan göçüp gitmiştir’diye yazan İl Kültür Müdürü Mustafa Doğan’ölürse tenler ölür, canlar ölesi değil’sözü gerçeğe dönüşmüştür. Yüzyıllar boyunca fikir ve şiirleri ile gönüllerde taht kuran Yunus Emre artık’bizim Yunus’olmaktan çıkmış tün insanlığın Yunusu olmuştur. Bugün Anadolu’da birçok noktada makamı bulunan Yunus’un hakikaten mekânı, onu gerçek manada anlayanların gönüllerinde gizlidir. Yunusun Orta Anadolu’da özellikle Aksaray ve çevresinde yaşadığına dair önemli izahlar getirilmiş bu iddialar bilimsel veriler ışığında mantıksal çerçevede ele alınmıştır. Bununla birlikte Yunus Emre yine hepimizin Yunus’udur. Ancak Yunusa dair illaki coğrafi bir mekan belirtilecek ise bu mekan Evliyalar diyarı Aksaray dır.İlmi verilerle objektif değerlendirmelerin yer aldığı Yunus Emre Kitabımızın yayınlanmasında en büyük emek Prof.Dr.Orhan Kemal Tavukçu’nun dur.


Kitapta Prof.Dr. Orhan Kemal Tavukçu’15.yüzyıldan itibaren her asır katlanarak artan sayılarda mecmualar ve cönkler Yunus manzumeleriyle doludur. İlahilerin makamlarına göre tasnif edildiği musiki mecmuaları hatırı sayılır rakama ulaşmıştır. Köprülüden sonra konuyla ilgili yüzlerce çalışma yapılmış. Yunus’un hayatı mensup olduğu tarikat ve eserleri ile ilgili meselelerin tam anlamıyla açıklığa kavuşturulduğunu söylemek bugün için ne yazık ki mümkün değildir. Yunus’un yaşadığı döneme dair yeterli belge bulunmayışı, konuyla ilgili araştırmacıların karşılaştığı önemli sorunlardan biridir. Yunus’un yeni bilgi ve belgeler ışığında tahlili bir yaklaşımla tekrar tekrar ele alınması, incelenmesi gerekmektedir. Her biri ciddi emek isteyen bu çalışmalar için araştırmacılara çok teşekkür ediyorum. Yunus Emre Kitabının basımını üstlenen Aksaray Valiliğine teşekkür ediyorum’ dedi.

İSMET KÖSOĞLU

Paylaş
1.059 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rizeli Ünlü Hocanın Kitabı Çıktı. için 6 Yorum

 1. Bunyamin dedi ki:

  Orhan hoca adamın dibidir dibi ülkemizi ve rizemizi temsil ediyor rektör olacak adamdida siyasiler istemedi heralde

 2. Rize li dedi ki:

  Mehmet Kara isimli zat Orhan hocayı ne kadar tanıyorsunuz ki hakkında soyleniyorsunuz.hakiki bir Rizeli ve fetocu olmayan bir hocadır.recep Hoca iyi tanır

 3. Mehmet Kara dedi ki:

  hatırladığım kadarıyla hoca 3 yıl eğitim fakültesinde dekanlık yapmıştı….bu üç yılda eğitim fakültesinin adını kaç kez duydunuz ki şimdi de rektör olsun istersiniz; kitap yazmak ayrıcalıksa rektör hocada kitap çoktur bilesiniz…

 4. Mehmet Kara dedi ki:

  birşeyi de inceleyerek yazsanıza; hoca 2 yıldan beri yurt dışında ve Rize’ye hizmet ediyor…ondan bile haberiniz yoktur…

 5. Recep KOYUNCU dedi ki:

  Liyakata ne gerek var,Ankarada adamın oldu mu bir gece yarısı operasyonu ile seni ekarte ederler hemen. Telefonlar açılır ve sen havanda su dövmeye başlarsın.
  Erzurumdan berisi hastadır bu adama ama Rizede sevenini bulmak çok zor çünkü Rizelidir ya,adam kayırmaz ya,rektör olursa “AKSAK TİMUR” lar sürülür ya,o yüzden sevilmez.
  Ulan bu adalet mi?
  Bunun hesabını Allah sormaz mı?

 6. Emin dedi ki:

  Hayırlı olsun. Alın size adam gibi rektör adayı. Adam gibi dekan adayı. Peki üniversitede görevi var mı? Yok! Neden? Çünkü bu kurumda liyakat ölmüş!
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle