Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Hakikat Görünmek İçin Kalp Gözü Arar

07 Mart 2018

Hakikat Görünmek İçin Kalp Gözü Arar
Hakikat Görünmek İçin Kalp Gözü Arar

Bakmak ve görmek arasındaki farkları anlatan, yorumlayan yazıları okumuş veya dost sohbetlerinde farklı yorumlar yapmışızdır. Çok tabii olarak yazılan yazılar veya yapılan yorumlar şahıslara göre farklılık gösterebilir. Mesela bir hekim hastasının fizik muayenesini yapar, bazı testler ve tahliller ister. Fizik muayene, test ve tahlillerde hastasında bizim göremediğimizi görür, uygun tedaviyi uygular, ilaç yazar veya bazı egzersizleri önerebilir.

Bir mimar Ayasofya veya Süleymaniye camilerine bakar, bizim baktığımız fakat göremediğimiz inşaat tekniklerini, sanatları ve incelikleri keşif edebilir. Bu camiler hakkında kitap yazar, yazdığı kitap Üniversitede ders kitabı olarak okutulabilir.Yine bir futbol maçını binler kişi televizyonlarda veya statlarda izler. Aynı maçı iyi bir teknik hoca izlediğinde binlerce kişinin seyrettiği maçta binlerin göremediklerini görür. Takımını oynanacak maçlara en iyi şekilde hazırlayabilir.

Aldığımız eğitim, edindiğimiz meslek, uğraştığımız sanat ve yaptığımız işe göre hepimizin baktığı aynı olsa da gördüğümüz farklıdır.

Fakat bir şey var ki insanların baktığında gördüğünün aynı olması istenir.

Kâinata, eşyaya, mahlûkata, hadiselere, hayata ve ölüme baktığımızda gördüklerimizin aynı olması istenir. Bu birliği, vahdeti sağlayacak itikadımız ve inancımızdır.Bu vahdeti elde etmenin yegâne yolu; âleme bedenimizdeki kafa gözüyle değil kalp gözüyle bakabilmektir.

Kafa gözüyle âleme mahlûkata ve eşyaya yukarıdaki misallerde olduğu gibi farklı farklı bakarız. Elimizle dokunabildiğimiz eşyaların yumuşak veya sert olduğunu hissedebiliriz. Dilimizle gıdaların tadını alır acı veya tatlı olduğuna hükmedebiliriz. Binalar, arabalar, uçaklar, uzay mekikleri yapabiliriz.

Bir portakalın yetiştirilmesi için ihtiyaç duyulan iklimi ve toprak özelliklerini, bakımını, budamasını, gübre ihtiyacını, hasadını, muhafazasını, içerisindeki vitaminleri ve insan sağlığına olan faydalarını ziraat ve tıp ilimlerini okuyarak bilebiliriz.

Fakat bütün bunların ötesinde eşyanın hakikatini anlayabilmek için kafa gözünün yanında basiret dediğimiz kalp gözüne de ihtiyaç duyarız. Kalp gözünün görebilmesi için Kuran’ın nuruna ve Resulü Ekrem Aleyhissalatü Vesselamın talimine, dersine ihtiyaç duyarız ki; o portakal ağacının kendine mahsus bir tarz ile kâinatın malikini zikrettiğini; yaptığı bu zikirden dolayı kendine has manevi bir lezzetinin olduğunu veya o portakal ağacının tohumdan ta meyvedar bir ağaç oluncaya kadar hayatının her anında hayat, ilim, irade, hikmet ve kudret sahibi bir Yaratıcının emr-i tahtında olduğu bilgisini “Şu kitab-ı kebir-i kâinatın bir tercüme-i ezeliyesi ve şu âlem-i insaniyetin mürebbîsi ve insaniyet-i kübra olan İslâmiyetin mâ ve ziyâsı, ve nev-i beşerin hikmet-i hakikiyesi” olan Kur’an-ı Azimüşşan ve onun Mubelliği olan Hz. Muhammed Aleyhissalatü Vesselam bilinmeden bilinebilir mi?

Kafa gözüyle herkes bu âleme sadece bakar, hakikat ise görünmek için kalp gözü arar.

 

Remzi SEKBAN

Paylaş
730 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Hakikat Görünmek İçin Kalp Gözü Arar için 9 Yorum

 1. çağlar kazancı dedi ki:

  sayın mudurum onur la gururla okudum tesekkur edıyorum .

 2. Tarikat Panteonu dedi ki:

  Kuran’da adı geçen tüm peygamberlerin sahip oldukları erdemleri gösteren sıfatları/tanımları vardır. Hangi peygamberin kalp gözü açık sıfatı veya tanımı vardır ? Örneğin İslam peygamberinin sıfatı neydi ? “Emin” değilmiydi? Üstelik bu sıfatı ona henüz peygamber olmadan Mekkeliler yani düşmanları vermişti. Her nedense bugün ulema diye toplum karşısına çıkanlar İslam peygamberinin Emin sıfatından hiç bahsetmezler neden ? Çünkü o sıfat ölçülebilir ve tüm insanlar tarafından anlaşılabilir, kalp gözü gibi herkese göre değişebilen muğlak bir özellik değildir. Kuran’da Yunus Suresi 100 ayet çok değil mi ? Allah pisliği kimlerin üzerine yağdırır ? Madem hakikati, yaradılış itibariyle farklı anlayış ve kavrayışta olan tüm insanlar kalp gözü ile görebilirlerdi ozaman Kuran gibi kafa gözü ile okunması ve akıl ile sorgulanması gereken yazılı bir kaynağa ihtiyaç olmazdı ! Ayrıca, madem herkesin kalp gözü açlılabilir bir durumdadır kimin kalp gözü hangi derecede açılabilir ? Çünkü Peygamberle birlikte yaşamış Sahabeler arasında bile İslamı ve Kuranı anlayış ve kavrayış farkı vardı ! Özetle bu yazı İslam dünyasının en büyük sorunu olan Tarikat Panteonunun merdiven taşlarını döşüyor. Allah müslümanlara Kuranı okumayı ve aklıyla idrak etmeyi nasip etsin. Allah ile aldatanlardan ve tarikatlardan korusun.

 3. Sekban dedi ki:

  Yüregine saglık hacı abim

 4. Ömer dedi ki:

  Rabbim kalp gözümüzü de beden gözümüzü de açık eylesin.müslümanca yaşayıp hakikatleri anlayıp inancı bir şekilde ölmeyi nasip etsin.Allah razı olsun abim.

 5. MEHMET KARA dedi ki:

  ALLAH HERKESE O GÖZÜ KULLANMAYI NASİP ETSİN

 6. Tentene dedi ki:

  “Görünenin arkasındaki görünmeyeni görmek ve gösterebilmek” maharet bu olsa gerek. İnsanı alemlere hikmet nazarıyla baktıran bu gibi yazılarınızın devamını bekleriz.
  Rabbim yüreğinize güç versin.

 7. Anonim dedi ki:

  Yüce Allah kalp gözüyle bakabilmeyi ve hakikatleri görebilmeyi nasip etsin inşallah. Elinize emeğimize sağlık Remzi bey…

 8. İsim * dedi ki:

  Yüce Allah kalp gözüyle bakabilmeyi ve hakikatleri görebilmeyi nasip etsin inşallah. Elinize emeğinize sağlık Remzi bey.

 9. adem dedi ki:

  MAŞAALLAH .İŞTE RİSALE-İ NURDAKİ HAKİKATLER,İMANİ DERSLER İNSANİN MÜKEMMEL BİR İNSAN OLMASİNİ KENDİSİNDE MÜNDEMİC OLAN LATİFELERİN HİSLERİN DUYGULARİN YERLİ YERİNDE VE BU DÜNYAYA GÖNDERİLMESİNDEKİ GAYESİNE MUVAFİK BİR İRŞAD MODEL VE METODUDUR.YUNUS EMRENİN DEDİĞİNİN TATBİKİ VE UYGULAMASİDIR”İLİM İLİM BİLMEKDİR İLİM KENDİN BİLMEKDİR SEN KENDİNİ BİLMEZSEN BU NİCE OKUMAKDİR”.(teşekkürler Remzi bey ,bizide yazdirdiniz)
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle