Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Karamehmetoğlu Neden Seçimlerden Yara Alarak Çıktı?  

04 Nisan 2018

Karamehmetoğlu Neden Seçimlerden Yara Alarak Çıktı?  
RİZE TİCARET VE SANAYİ ODASI SEÇİMLERİ ÜZERİNE  

Rize ticaret ve sanayi odası seçimlerindeki yarış sona erdi ve meclis üyeliklerinin çoğunluğunu mevcut başkan Şaban Aziz Karamehmetoğlu kazandı.  

Seçimlerde Aziz Karamehmetoğlu oda üyelerinin 850 ‘sinin desteğini alırken, rakibi Asim Çillioğlu 817 oy aldı. Bu oyların gruplara dağılımları sonucu ise Karamehmetoğlu 27 Meclis üyeliğini, Asim Çillioğlu ise 16 meclis üyeliğini kazandı. Her iki isim de gruplarından farkla çıktılar. Bağımsızlarda 2 meclis üyeliği kazandılar.  

Mevcut Meclis başkanı Ömer Ofluoğlu ise grubundan çıkamadı. Grup rakibi neredeyse iki katı kadar oy aldı.  

Seçimleri il dışından takip etmiş olsam da, süreç boyunca kamuoyunun nabzını tutmaya çalıştım.  


 

Bence, çok pozitif bir seçim kampanyası yapmış olan Asım Çillioğlu mecliste sayısal çoğunluğu elde edememiş olsa da , elde ettiği sonuçlarla son derece başarılı olmuştur..  

Bu başarı oldukça önemli bir başarıdır.  

Siyasetle içli dışlı olmayan, daha önce Ticaret ve Sanayi Odasında etkili yerlerde görev yapmamış bir ismin seçimi kazanabilmeye bu derece yaklaşması elbette önemli bir başarı olarak görülmelidir.  

Genç ve o nedenle kamuoyunda daha az tanınan bir kadroyla yola çıkmış olmasına rağmen Karamehmetoğlu’na yakın oy alan Asım Çillioğlu nasıl başarılı oldu ve Karamehmetoğlu neden seçimlerden yara alarak çıktı?  

Bunun açık cevapları var;  

Bir kere Aziz Karamehmetoğlu seçim sürecinde hiçbir yenilik vaadinde bulunmadı, yenilenme konusunda hiçbir umut vermedi. 

Yıllardır mecliste bulunan, değiş tokuşla bugüne geldiği yakın akrabası Ömer Ofluoğlu’nu yeniden meclis başkanlığına aday göstermesi kamuoyunda olumsuz etki yaptı.  


 

Karamehmetoğlu, birkaç grupta seçilme şansları yüksek olanları aday göstermek bir yana, sadece meclis başkanlığında bir değişime gitmiş olsaydı dahi; öyle sanıyorum ki daha başarılı bir sonuç alırdı.  

Karamehmetoğlu’nun, tv programlarında görevi bırakmak istediğini ancak hatırını kıramadığı kişilerin devam etmesini istediği için aday olduğunu belirtmesi, ağırlıklı olarak eski kadrosunu koruması, esnafta ; “aynı tas, aynı hamam” şeklinde değerlendirmelere yol açtığı gibi, üyelerin görevi arzu etmeyen bir kadroya olan güvenini azalttı.  

Karamehmetoğlu’nun iktidar desteğini arkasına aldığı görüntüsü kuşkusuz kazanmasını kolaylaştırmıştır. O nedenle; sonuçlar(eğer başarı olarak görülecekse) Karamehmetoğlu’nun değil, ona destek sağlayanların başarısı olarak değerlendirilecektir.  

Asım Çillioğlu’na gelince; Adaylığını açıkladığında fazlaca şansı görünmüyordu.  

O günlerde kimin görüşünü sorsam; Çillioğlu’nun kazanma şansı olmadığını söylüyordu.  

Seçimlerin ertelenmesi onun lehine işlemiştir. İlk dönemde kamuoyunu ikna edici, başarılı bir kampanya yürüttüğünü söyleyemem.   

Ancak, seçimlerin ertelenmesiyle birlikte , yeniden seçim tarihine kadar ki sürede hem çok iyi hazırlandı hem de esnafla daha sıkı ilişkiye girerek birebir propaganda yaptı, yeniliği, gençliği, değişimi öne çıkardı. Esnafın düşüncelerini, beklentilerini hafızasına iyi kazıdı. 

Başarılı bir kampanya stratejisi geliştirdi. 

Böylece mevcut ortamdan memnun olmayan kesimlerin desteğini topladı.  

Bir çok proje ile kamuoyunun önüne çıktı ve bunları ikna edici şekilde anlattı.  

Esnaflar bu projelerin yapılabilmesinden daha çok konuşulur olmasına, eksiklerin dile getirilmesine önem verdi.  

Yeni şeyleri duymak kamuoyunun ilgisini çekti, vaad edilenle mevcutun durumu mukayeseye edildi ve  ibre yeniye yöneldi.  

Bu seçim sonuçları, süreç boyunca ortaya çıkan ittifaklar, aynı zamanda geleceğin profilini oluşturmada önemli ölçü görülmeli.  

Seçim sonuçları ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun.  

Seçilen esnaflarımızın tümünü tebrik ederim.

 

Adnan ONAY

 

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş
556 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Karamehmetoğlu Neden Seçimlerden Yara Alarak Çıktı?   için 3 Yorum

 1. Adnan Onay dedi ki:

  Ali bey doğru diyorsunuz. Literatürde durum böyle.

  Meslek gruplarının temsilcileri ticaret ve sanayici olarak nitelendirilse de bunların içinde küçük işletme sahipleri de var. Eskiden bunlar “küçük esnaf,büyük esnaf” diye ayrılırdı. Ben hala zihnen hepsini aynı bütünlük içinde görüyorum nedense.
  Hele küçük illerde oda parçalanmalarını yararlı değil, zararlı görenlerdenim.
  Bu hatalı tanımlamam herhalde yerleşik algıdan..

 2. Düşün dedi ki:

  ah rizem ah proje yok

 3. Ali dedi ki:

  Yazınız güzel olmuş da seçilenler esnaf değil burasıda esnaf odası değilSitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.