Hoşgeldiniz   brazzers porno

Son Dakika… ABD, Suriye’yi Vurdu.

14 Nisan 2018

Son Dakika… ABD, Suriye’yi Vurdu.
ABD Başkanı Trump’ın Suriye’deki kimyasal saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Trump, ABD ile Fransa ve İngiltere’nin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu. Açıklamanın ardından ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’ye hava harekatı yaptı. Şam’ın batısında yer alan Lübnan sınırı boyunca hedeflerin vurulduğu da gelen bilgiler arasında.

07 : 36 Genel Sekreter  Stoltenberg: “Bu saldırı rejimin Suriye halkına tekrar kimyasal saldırı  düzenleme gücünü zayıflatacaktır” 

07 :30 : Rusya: Hava harekatında 6 sivil yaralandı.


 

06.05 : Güney Kıbrıs’tan havalanan İngiliz savaş uçaklarının görüntüsü paylaşıldı. 

06.00 : Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin başkenti Şam’ın saldırı altında olduğunu belirterek bazı Batılı medya organlarının bildirdikleri haberlerle operasyondan sorumlu olduğunu savundu. 

05.50 : Fransa Cumhurbaşkanlığı, resmi Twitter hesabından saldırıya katılan savaş uçaklarının havalandığı görüntüleri paylaştı. 

05.45 : Reuters haber ajansı, Suriye hava savunma sistemlerinin Batılı ülkelerin attığı füzelere karşı ateşlendiği fotoğrafları servis etti. 

RUSYA: KARŞILIKSIZ KALMAYACAK 

05.40 : Rusya’dan ilk tepki geldi, ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, “Bu tür eylemler karşılıksız kalmayacak” dedi. 

Büyükelçiliğin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: 

“Önceden planlanmış bir senaryo ortaya kondu. Yeniden, tehdit ediliyoruz. Bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyarmıştık. Bütün sorumlulukWashington, Londra ve Paris’e aittir.”


 

Rusya, iç savaşta Beşar Esad yönetiminin ana müttefiki ve 2015 Eylül’ünden beri Suriye’de askeri operasyon yapıyor.

 

 

İLK FOTOĞRAFLARI AP’DEN 

05.05 : Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, saldırının ilk fotoğraflarını dünyaya geçti. Fotoğraflarda, Şam üzerinde izler bırakan füzeler yer alıyor. 

PENTAGON VURULAN HEDEFLERİ AÇIKLADI 

05.00 : ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, dünyanın canlı yayınladığı basın toplantısıyla vurulan üç hedefi açıkladı. 

Pentagon’a göre vurulan hedefler:  

    ‘Kimyasal ve biyolojik silahların üretilmesiyle ilgili olduğu söylenen Şam’da bir bilimsel araştırma merkezi’

    ‘Humus’un batısında kimyasal silah depo tesisi’

    ‘Humus yakınlarında kimyasal silah ekipmanı deposu ve önemli bir emir komuta merkezi’ 

Pentagon’un bir numarası Jim Mattis ise, “Sınırlı ama ağır bir saldırıydı. Bir kez vurduk” dedi. 

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ise, ilk saldırı dalgasının bittiğini söyledi. Dunford, saldırıların bölgedeki Rus güçlerinde kayba yol açmaması için azami dikkat gösterdikleri bilgisini verdi. 

04.45 : Suriye devlet televizyonu, Şam’ın güneyinde ABD ve müttefiklerinin ateşlediği 13 füzenin düşürüldüğünü savundu. 

04.40 : İngiltere Savunma Bakanlığı, harekâta Kıbrıs’tan kalkan dört Tornado jetinin katıldığını açıkladı. Güney Kıbrıs’taki İngiliz hava üssü Akrotiri’de son günlerde hareketlilik vardı. 

BBC MUHABİRİ PAYLAŞTI 

04.35 : BBC’nin dış haberler prodüktörü Riam Dalati, Şam’dan gelen görüntülerin hava savunma sistemlerinin faaliyete geçirildiğini gösterdiğini bildirdi. 

04.30 : Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye’nin başkenti Şam’daki çok sayıda askeri üssün hedef alındığını, vurulan yerlerin arasında araştırma merkezinin de bulunduğunu duyurdu. 

Gözlemevi, Esad yönetiminin söz konusu tesisleri hafta başında boşalttığını hatırlatıyor. 

Reuters’ın ulaştığı görgü tanıkları, Şam’ın Barzeh ilçesinde de vurulan hedefler olduğunu aktarıyor. 

04.30 : Fransa lideri Emmanuel Macron da Fransız hava kuvvetlerine ABD ve İngiltere’yle birlikte operasyona katılma emri verdiğini söyledi. 

04.25 : Reuters haber ajansına konuşan bir ABD’li yetkili, saldırıda Tomahawk füzelerinin ateşlendiğini açıkladı. 

04.20 : Suriye devlet televizyonu, başkent Şam’daki bazı hedeflerin vurulduğunu doğruladı. Haberde Suriye ordusunun hava saldırılarına karşılık verdiği belirtildi.


 

04.15 : İngiltere Başbakanı Theresa May, resmi açıklamasında İngiliz savaş uçaklarının operasyona katıldığını duyurdu. May, “Güç kullanımından başka işe yarar bir alternatif yoktu” dedi. 

ŞAM’DA ŞİDDETLİ PATLAMALAR 

04.10 : Trump’ın sözlerinden dakikalar sonra uluslararası haber ajansı Reuters başkent Şam’da çok sayıda şiddetli patlama duyulduğunu bildirdi. Ajansa konuşan görgü tanıkları, gökyüzüne siyah dumanların yükseldiğini söyledi. 

TRUMP DÜNYAYA İLAN ETTİ 

04.05 : Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, “Kısa süre önce ABD Silahlı Kuvvetleri’ne, Suriye diktatörü Beşar Esad’ın kimyasal silah kapasitesine yönelik hassas saldırı başlatmaları emri verdim” diyerek askeri harekâtı dünyaya ilan etti. 

Trump sözlerini, “İngiltere ve Fransa ile birlikte ortaklaşa bir operasyon şu anda başlamış durumda. İki ülkeye de teşekkür ediyoruz” diyerek sürdürdü. 

Bir yıl önce fırlatılan Tomahawk füzelerinin Suriye hava kuvvetlerinin beşte birini imha ettiğini hatırlatan ABD lideri, şu açıklamayı yaptı: 

“Bunlar bir kişinin eylemleri değil, bir canavarın işlediği suçlardır. Bugünkü adımımız, kimyasal silah üretimine ve kullanımına yönelik kararlı bir caydırıcılık cevabıdır. Suriye rejimi kimyasal unsurları kullanmayı bırakıncaya kadar (İngiltere ve Fransa’yla) bu (askeri) karşılığı sürdürmeye hazırız. 

Bugün suçlu Esad rejimine en çok ekipman, finans sağlayan ve destek veren iki yönetime de bir mesajım var: İran ve Rusya’ya. Ne tür bir millet, masum kadın, çocuk ve erkekleri kitlesel olarak katleden bir suçluyla bağlantılı olmak ister ki? Toplumlar, dostluklarını sürdürdükleri ülkelerle değerlendirilir. Hiçbir devlet vahşi diktatörleri destekleyerek uzun süre devam edemez. 

Rusya, şu anki karanlık yolda devam mı edeceğine, yoksa medeni milletler arasında istikrar ve barış için bir güç mü olacağına karar vermelidir.” 

ABD Başkanı, sözlerini “ABD, Suriye’de kalıcı bir şekilde bulunma amacında değildir. Vakti geldiğinde askerlerimizin yeniden eve dönmesini sağlamak istiyoruz” diyerek bitirdi.

 

vatan

Paylaş
224 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle