Hoşgeldiniz   brazzers porno

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİMİNDE  MAYI –HAZİRAN YAZ TAŞKIN PERİYODU VE   “BÖLGESEL SU KONSEYİ” NİN ÖNEMİ  

16 Mayıs 2018

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİMİNDE   MAYI –HAZİRAN YAZ TAŞKIN PERİYODU VE    “BÖLGESEL SU KONSEYİ” NİN ÖNEMİ  
 Son yıllarda, bütün dünyada,  “Küresel İklim Değişikliği”nden  söz ediliyor. Yaşadığımız ‘’Su ve Enerji Çağı’nda, gerçekten de, yaşam için en önemli faktör olan “SU” gündemimizde, daha değişik yerini aldı. Bugüne kadar, su potansiyelimizin varlığı dolayısıyla, suyumuzu, bir yandan hoyratça kullanırken, diğer yandan alabildiğine kirlettik ve de kirletmeye devam ediyoruz. İçme suyu şebekelerimizde ve sulama şebekelerindeki kayıpları görmezlikten geldik, adeta umursamadık.  

Bir yandan, suyun faydalarını, insanlık ihtiyacına, uygun yönlendiremiyoruz. Öte yandan, suyun zararlarından korunamıyoruz. Her yıl, taşkınlarda onlarca can kaybı ve büyük maddi zararlar yaşıyoruz.   

Kısa vadeli faaliyetler sonucunda, arzulanan amaçlara varamadığımız, yaşananlardan apaçık gözükmektedir. Orta ve uzun vadeli planlarımız, bilimsel su yönetimimiz olmadı. Şu anda, su sorunu, bütün dünyada söz konusu iken, ülkemizde de bu sorunlarla iç içe yaşıyoruz.    
Yıllık 186 milyar metreküp brüt yüzeysel su potansiyelimizin, bazı kesimlere göre 110 milyar metreküp, bazı araştırmacılara göre 120 milyar metreküp kullanılabilir kısmının, içme-kullanma-sulama-enerji üretiminde, maalesef sadece %35’ini kullanmaktayız. Geri kalanı denizlerimize veya komşu ülkelere doğru akıp gitmektedir. Aslında kullanılabilir bu miktarlar, kanımca revizyondan geçirilecek olursa, yıllık 150 milyar metreküpü de geçebilecektir.   

1960’lı yıllarda, Sibirya petrol rezervleri, piyasalardaki varili 10 USD iken, işletilemezken, daha sonraları varili 30 USD’a çıkınca nasıl ki işletilmeye başlandı, suyumuz da böyledir.   

Yaşadığımız şu dünyada, petrol mü su mu? Sorusu sorulduğunda, elbet de su cevabı geçerlidir. Petrol ülkesi olan Cezayir’de  bir litre su, üç litre benzin parasıyla satın alınırken, bizim ülkemizde, üç litre benzin için yaklaşık 50 litre su parası ödüyoruz. Artık suyumuzun kıymetini bilelim.  

Petrol boru hatları gibi, çok yakında  su boru hatları neden gündeme girmesin?   

Mevcut su potansiyelimiz dolayısıyla, suyumuz fazla mı az mı?  

Dünya ortalaması cıvarında, Afrika ülkeleri yukarısındayız. Su zengini sayılamayız. Ancak, mevcut su potansiyelimizi, akılcı politikalarla, yönetimini gerçekleştirmeli, çok az kirleterek, kayıpları ve ısrafıenaza indirerek kullanmalıyız. En kısa zamanda, kalıcı bir ‘’SuPolitikaları Yasası’’ düzenlenmeli ve bir an evvel uygulamaya sokulmalıdır.  

“Su veEnerji Çağı” olarak adlandırabileceğimiz günümüz yaşamında, bir yandan suyun fazlasının yarattığı zararları en aza indirmek, diğer yandan faydalarından azami şekilde yararlanmak için, 
 

  1. Bilim adamları ve araştırmacılar, 
  2. Uygulamacı kurumlar, 
  3. İş adamları, 
  4. Bölge halkımız, 
  5. Sivil toplum örgütleri  

bir araya gelip tartışacağı ve en uygun su kullanım esaslarını, çevremizi de koruyarak, ortaya koyacak, özetle, “Suyun Yönetimi” nin belirleneceği, “BÖLGESEL SU KONSEYİ” nin faaliyete geçirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.   

“Kriz Yönetimleri” yerine “Risk Yönetimleri”ne önem vermeli,  “Temel Fıkraları”ndan  “İş Üretimi’ne geçmeliyiz. 

 

 PROF.DR.HIZIR ÖNSOY

Paylaş
103 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle