Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Artık Seçim İyiden İyiye Kızıştı.

08 Haziran 2018

Artık Seçim İyiden İyiye Kızıştı.
ARTIK SEÇİM; İYİDEN İYİYE KIZIŞTI…

Seçim havası tüm Türkiye de olduğu gibi ilimiz Rize de de tüm hızıyla ve yüksek tempo ile devem ediyor. Şunun şurasında iki hafta gibi çok kısa bir zaman kaldı. Haydi hayırlısı.

Şimdi bu yazımda ‘’Hasbihal’’ ne demektir? Günümüzde ki yeri ve önemi nedir? Buna öncelikle bir cevap bulmaya çalışalım.

Şimdi yeni kesim ve bazıları eski deyimle hasbihal’i bilmez. Onu da açıklayalım. Hasbihal,“görüşmek, karşılıklı konuşmak” demektir.

Bu yazıda aslında, her hangi bir vatandaş ile konuşuyor gibi seçimler ve demokrasi üzerine “kendi kendime hasbihal” eyleyeyim.Esasında yazarlar ‘’kendi kendine konuşan” insanlardır. Eğer yazdıkları birileri tarafından okunuyorsa, kendileriyle konuşuyor olmaktan kurtulurlar. Yazdıkları yazılar eğer birileri tarafından okunmuyorsa da mesele yok. Yazarın “kendi kendine konuşmaları” öyle uzay boşluğunda kaybolmaz, yol alır. (Herkesin her icraatı ve her söz ve davranışı asla kaybolmaz. Allah’ın huzurunda durur)

Burada yazımın genel çerçevesinden çıkarak, şu hususu da hemen belirteyim: Acizane “Bir yazar olarak “yazılarımın okunup okunmadığını” asla düşünmüyorum.” Yazılarımın okunması çok da mühim değil. Ben Allah için yazıyorum. O beni bilsin ve değerlendirsin yeter. Başkalarına ihtiyaç yoktur. Allah bize yeter de artar.

Evet, şimdi başlayalım “seçim sath-ı malinde demokrasi üzerine” bir hasbihale:

Şimdi gelelim karşılıklı Hasbihale…

Vatandaş: Demokrasi nedir?

Cevap: Demokrasi “hava” gibidir.

Vatandaş: Ne demek yani, içi boş mudur?

Cevap: Biraz öyle. Ancak, tam da öyle değil.

Vatandaş: Demokrasi, iyi midir, kötü müdür?

Cevap: Kavun değil ki koklayıp da anlamak mümkün olsun.

Vatandaş: İnsan da kavun değil ki koklayıp da anlamak mümkün olsun. Demokrasi insan gibi midir?

Cevap: Biraz öyle. Ancak, tam da öyle değil.Vatandaş: Demokrasi acı mıdır, tatlı mıdır?

Cevap: Baklavacıda satılıyorsa tatlıdır. Bibercide satılıyorsa acıdır.

Vatandaş: Demokrasi nerede satılır?

Cevap: Nalburda satılır.

Vatandaş: Dalga mı geçiyorsun. Demokrasi ıvır-zıvır ihtiyaç maddeleri gibi, nasıl nalburda satılır?

Cevap: Biraz öyle. Ancak, tam da öyle değil.

Vatandaş: Ne sorsam, “Biraz öyle. Tam da öyle değil” diye cevap veriyorsun. Şimdi “iyice merak ettim bu demokrasiyi.”

Cevap: Evet, şimdi gelelim sadede. Buraya kadar soruları biraz da dikkat çeksin diye, biraz garip cevapladım. Acayip şekilde cevap verdim. Şimdi gelelim asıl söylemek istediklerime.

Demokrasi hava gibidir. Bazen sert eser, bazen ılık eser. Demokrasi insan gibidir, bazen iyidir, bazen kötüdür. Demokrasi ıvır-zıvır eşya satılan nalbur gibi gibidir, çok da önemli değildir.

Vatandaş: Nasıl önemli değildir.

Cevap: Evet, önemli değildir. “Demokrasi, Allah’ın bir emri değildir.” Allah bize işlerimizde istişare, şura ve meşveret ile iş yapmamızı emrediyor. Allah insanlar arasında hükmettiğimizde hak ve adalet üzere hükmetmemizi emrediyor. Bunu değil de, Yunan malı demokrasiyi sanki bir maksat gibi görür de, onun bir araç olduğunu unutursak, yoldan şaşarız. Demokrasi eğer, insanların huzur ve mutluluğuna çalışan bir araç olarak uygulanıyorsa, hak ve adalet temelinde işliyorsa, meşveret ve şura geçerliyse, al da baş tacı yap. Ancak, bunun tam tersi olarak, herkes işine göre onu kullanıyorsa, vatandaş seçimden seçime hatırlanıyorsa, hak ve adalet sözde kalıyorsa, meşveret ve şura söz konusu değilse, bunu ayaklarının altına al. İşte benim düşüncemin özü budur.

Vatandaş: Peki, Bizde demokrasiye geçildiği 1950’li yıllardan bu yana uygulama nasıldı?

Cevap: Bu Ülkede dönem dönem demokrasi uygulamaları yaşandı. Hiçbir dönemin diğerinden esasında çok da farkı olmamıştır. İnşallah bundan böyle, tam olarak meşveret ve şuraya, hak ve adalete göre işler yürümelidir.

Vatandaş: Ben cevabımı tam olarak aldım. Dedi..

Demek oluyor ki artık biz: ‘’ isme değil, icraata bakacağız’’.

Vesselam.

Orhan YAZICILAR

Paylaş
289 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Artık Seçim İyiden İyiye Kızıştı. için 3 Yorum

 1. Kaçkar dedi ki:

  Tarafsız, sana katılıyorum. Rize de vekil ve belediye seçimlerinde tepki oyu vermek şart. Özellikle belediye seçimlerinde. Rizeyi seven gelişimini istiyorsa özellikle bly seçimlerinde başka parti kazanırsa o zaman rizeye güzel yatırımlar olur
  Nasıl olsa rize çantada keklik . Ne gerek var 10 mega projelere.

 2. Rizem dedi ki:

  İcraata bakıcak vatandaş var mı?siz ona bakacak mısınız?

 3. tarafsız dedi ki:

  İcraat yok. Yol var hastane var stad var tünel var ama FABRİKA YOK KARDEŞİM. ASSİTT VAR SADECE GENÇLERİMİZE iş sağlayan. HEP CAFE MARKET AÇILIYOR RİZEDE 1 TANE FABRİKA AÇILMADI 16 YILDA.

  İKİZDERE ORGANİK ÇAY FABRİKASI SÖZ VERDİLER YAPMADILAR

  İYİDERE LOJİSTİK MERKEZİ SÖZ VERDİLER YAPMADILAR

  TELEFERİK SÖZÜ VERİLDİ YAPMADILAR

  10 BÜYÜK PROJE DEDİLER HALA SES SEDA YOK

  BURSA BELEDİYESİNİN YARDIMIYLA MEYDAN PROJESİ YAPIYORUZ, KAÇ SENEDİR BİTMEDİ.

  VELHASIL KELAM 16 YILLIK ERDOĞAN İKTİDARINDA RİZE BİR ADIM İLERİ ATAMADI. HALA KÖY GİBİYİZ. SAMSUN SARP TREN HATTI DA YALAN OLDU, TREN TRABZONA GİDİYOR.

  RİZELİ MUTLAKA 1 VEKİLİ MUHALEFETE VERMELİDİR Kİ REKABET ARTSIN.Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle