Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

VEDAYI GÜZELLEŞTİREBİLMEK

08 Haziran 2018

VEDAYI GÜZELLEŞTİREBİLMEK
Vedalaşmak yeni bir hayata başlamaktır.  

Ayrılık, kavuşmayı beklemektir.  

Bu vedayı dua ile taçlandırmak, sevgiliye kavuşmaktır.  

Evet, yine bir Ramazan ayının daha sonuna yaklaştık. Önümüzde Ramazan Bayramı var. 12 ayın sultanı, hayatın en önemli 30 günü dediğimiz Mübarek Ramazan-ı Şerif ayı bu yılda bizlerden kendini yavaş yavaş uzaklaştırıyor. “Son” ları yaşamaya başladık bile… Son Cuma günü diyerek başladığımız bu serüven, son hafta, son gün, son oruç, son sahur, son iftar ve son teravih diye bizlerden kendini yavaş yavaş uzaklaştıracak. Her azalan saniye için biraz daha kıymetlenecek. Ve bize “Biraz daha yapmalıyım” – “Daha çok çaba göstermeliyim” veya “Son günleri daha iyi değerlendireyim” cümlelerini söylettirmeye başladı bile. 
Değerli dostlar, İnsan ne ister? İnsan hiç bitmesin ister. Fıtratı gereği baki bir hayata göre yaratılmıştır. Çok sevdiğimiz bir şeyin hep yanımızda olmasını isteriz.  Güzellikler ve güzel günler hep devam etsin isteriz. Sonsuz sevmek özelliği bize verilmiştir. Oysa ki aylar içerisinde de elbette en çok sevdiğimiz ay Ramazan ayı olmalıdır. Ramazan’ın sevap hazinesini kolayca doldurma özelliğine iple sarılırız. Ama nefis ya; oruç tutmaktan bizi usandırmaya çalışır.  

Oysa ki oruç tutmak sadece Ramazan ayında yemekten-içmekten uzak durmak anlamı taşımamaktır. Manası itibariyle de Ramazan ayı dışında da eli yemeğe gidemeyen mümin kardeşinin duygusunu hissedebiliyorsan, kötü sözlerden kendini men ediyor, kötülüğe bulaşmıyorsan, her daim iyiliği düşünüp, iyilik üzere yaşıyorsan ve bu kadar güzel bir yolculuğun sonunda en şerefli aya Ramazan ayına gururla kavuşmayı bekliyor ve Rabbine sığınıyorsan… Ramazan’ın vedasında da dua ile yeniden bu aya kavuşmayı Rabbinden istiyorsan, işte o zaman hakiki manada oruç tutmuş sayılırsın. Ramazan ikazdır, uyarıdır. Her Ramazan Cenab-ı Hakkın bize büyük bir hediyesi, imkanıdır. Günahlardan temizlenme ve yeni hayata temiz başlama ayıdır.   
Bu duygu ve düşüncelerle, Ramazan ayının tüm insanlığa ve İslam alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan dilerken, birkaç cümle ile de duayla yazımı bitirmek istiyorum.  

“Ya Rab, kusurumuzu affet, bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanetinde emin kıl. Ya Rab, Ramazan ayına veda ederken, nefislerimizi terbiye edebilmeyi ve bu yolda Ramazan ayı gibi ömrümüzü geçirmeyi bizlere nasip eyle…”   

Sesli bir düşünceye hep birlikte ortak olalım istedim. Bende bu vesileyle Ramazan ayının son cumanızı ve gelecek olan Ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Başta kendi nefsimi terbiyeye ve sonra bir düşünceye vesile olabilme duasıyla… 

Sağlıcakla kalın… 

TAHA TOPRAK 

Paylaş
203 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle