Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Karadeniz Bitti.

10 Haziran 2018

Karadeniz Bitti.
KARADENİZ BİTTİ

Sarp sınırından Samsuna kadar tüm sahil bilinçsizce kayalığa çevrildiği için ne denize girilecek bir sahil ne de tutulacak balık kaldı.

Yol medeniyet, gelişme demek ama bu doğayı hoyratça harcamak anlamına gelmiyor.

Karadeniz’e bu yapılmamalıydı.

Şehir de yaşayan halkın tüm çöp ve atıkları denize önemli zararlar veriyor.

Son yıllarda yapılan arıtma tesisleri azda olsa nefes aldırıyor denize ve derelere.

Balıkçılar “on kulaç ağ serdik mi ekmek parası kazanacak kadar balık tutardık , artık 200 kulaç ağ seriyoruz yiyecek balık tutamıyoruz” diyorlar.


Tamamen kayalık olunca balığın yumurta koyacağı yer kalmadı. Hemen komşumuz Gürcistan’da durum bizden iyi.

Karadeniz de balık bittiği için balıkçılar deniz aşırı ülkelere avcılık için gidiyorlar.

Var olan bir çok balık türü de kaybolmak üzere.

Karadeniz denildiğinde akla ilk olarak hamsi gelir. Trabzon, Ordu, Giresun, Zonguldak, Bartın, Karabük, Sinop, Samsun ve İstanbul’da toplam 100 kişiye “Karadeniz denildiğinde aklınıza ne geliyor” sorusuna, ankete katılanların %36’sı hamsi cevabı vermiştir. Ancak son dönemde hamsi avcılığında önemli problemler mevcuttur.

Balıkçılığın sorunları denizlerde yaşanıyor. Ancak başta sektör çalışanları olmak üzere tüm toplumu ilgilendiriyor. İki önemli problem olan kirlilik ve aşırı avcılığın çözümü için sürdürülen balıkçılık sisteminin yeniden yapılandırılması gerekir. Bun şekilde balıkçı kooperatifleri kanalıyla balıkçıların aktif katılımı sağlanarak etkin bir otokontrol sistemini içeren denetim sistemi kurulmalıdır.

Eğer Karadeniz’de ve diğer denizlerde balıkçılık anlamında tedbir alınmazsa, sürdürülebilirliğin devamı noktasında ciddi sıkıntılar var.

Artık Karadeniz halkı için balıkçılık geçim kapısı olmaktan çıktı.


Sadece deniz değil dereler ve ırmaklarda HES tahribatları nedeni ile balıksız kaldı.

Dereler Mayıs ayında kuruyor.

HERKES UYMASI GEREKEN BALIKÇILIK KURALLARINA UYARSA, DENİZLERİMİZ VE TORUNLARIMIZ BALIKSIZ KALMAZ.

Halit KILIÇ /EĞİTİMCİ

Paylaş
676 Kez Görüntülendi
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Karadeniz Bitti. için 7 Yorum

 1. Besim Acar dedi ki:

  Sosyal medya üzerinden tartışmak istemem . ancak değerli meslekdaşımın tespitlerine katılıp ekleme yaptım. Rumuzla değil benim gibi isim beirterek yazabilirdiniz.Eğitime sıra gelince ben vicdanen doğru bildiğim inandığım konularda gereğini yaptığıma inaniyorum. Konumum eğitimi kökten çözüm için karar mercii değildi. saygılar.

 2. ATSIZ SERDENGEÇTİ dedi ki:

  Vallahi bravo.
  İşte Eğitimci böyle olmalı.
  Asıl görevini tamamladı.
  Balıkçılığı da nerede ise halledecek.

 3. Besim ACAR dedi ki:

  Değerli Hocam
  Güzel konuya değindiniz.Denizde su bitmez ama canlı türü her geçen gün yok oluyor Asıl nedeni de Gırgır daki sonarlar ince gözlü kontrolsuz ağlar. zamansız avlanma kıyıların yok edilmesi.

 4. AYNA dedi ki:

  Bu HES’ler ile ne derdiniz var eğer HES’lere karşı çıkan biriysen o zaman elektrik hiç kullanmayacaksın cidden doğa dostuysan yerlere veya pikniğe gittiğinde doğada hiçbir pislik bırakmayacaksın ve gidip bir tane ağaç fidanı diktiğin var mı emin hiç biri yok ama lafa gelince başımıza doğa dostu kesilirsiniz ve bana açıklasana bu HES’lerin kurulduğu bölgeye nasıl bir zarar verdiğini. Ama HALİT bey gerçekten çok önemli bir konuya dikkat çekti ciddi bir konu yetkililerin bunu çözmesi şart

 5. Ali yilmaz dedi ki:

  Sanane rizeden git memleketin ardanuçtaki x sorunlarını dile getir.x Rizeye vereceğin bir katkı yok

 6. Sait zifiroğlu dedi ki:

  AK partiye vermezselerse derelerde denizlerde balıklar çoğalacaksa:) vermiyelim bu balıkları bereketlendirip çoğaltacak partiyide söylesenizde ona versek oy oyy

 7. İsim * dedi ki:

  Üyesi olduğunuz eğitim sendikası, hesleri karadenize musallat eden akpartiye sonuna kadar destek olacağını açıkladı. O zaman siz sendikanızla aynı kanaatte değilsiniz? Doğru mudur?Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle