Hoşgeldiniz   brazzers porno

Demiryolu İyidere ve Of’a İnmezse Lojistik Zor

12 Haziran 2018

Demiryolu İyidere ve Of’a İnmezse Lojistik Zor




LOJİSTİK VE İYİDERE’YE LİMAN YAPILMASINI UNUTALIM MI? 

Birkaç kez yazdım; tekrarında yarar var. 

Bir ilin kalkınması için o ile her yönden kolay ulaşım gerekiyor. 

Hava, kara, deniz yolu taşımacılığı ancak birlikte önem arzediyor, eksiklikleri ortadan kaldırıyor. 

Artık sadece aşılmaz dağları aşarak, uzak diyarlardan bağlantı yolları yapmak, bunun için devasa tüneller inşa etmekle bölgenin cazibe merkezi olamazsınız. 

Zira sizin için ihtiyaç duyulan yollar, komşu şehirler için de geçerlidir ve  onların bu yöndeki taleplerinin karşılanması da zorunludur. 

Örneğin; Ovit yolu yarım asırlık bir rüyaydı. Bu yolun 12 ay açık tutulması halinde iç kısımlarla bağlantımızın olacağı, buradan yapılacak taşımacılıkla Rize’nin çehresinin değişeceği öne sürülüyordu. 




Bu büyük projenin en zor kısım olan tünel kısımları aşıldı. Geride bağlantı yollarının yapılması kaldı. 

Ancak şimdiden görülüyor ki, yarım asır önce çok büyük işlevler üstleneceği düşünülen bu yolun tek başına istenilen amaca ulaşması mümkün değil. 

Bunun ana nedenlerinden biri Trabzon ile Gümüşhane arasında benzer bir yolun, Zigana Tünellerinin yapılmış olması. 

Şimdi Trabzon limanına arka, iç bölgelerden yapılacak taşımacılık elbette Ovit üzerinden değil, bu yol üzerinden yapılacak. 

Artvin üzerinden Gürcistan’a yapılacak taşımacılık da zaten Artvin üzerinden yürüyor, Hopa limanına da buradan ulaşılıyor. 

Geriye kalan ne peki? 

Bu yol sadece Erzurum ve civardan gelecek yolcular için düşünülmeyip, asıl yük taşımacılığı için düşünüldüğüne göre bu yola çok yerden bağlantı yapmak gerek.. 

Sadece bu yeterli değil.. 

Buradan sahile inecek yüklerin yüklenebileceği bir liman, bir de işlemlerin yapılacağı bir yer, lojistik merkezi gerekiyor. 




Sahile inilen yer olan İyidere havzasında liman ve lojistik yapılması işte  bu nedenle gündeme gelmişti. 

Kara yolu taşımacılığın cazip olduğu, Ovit’in ilk/tek alternatif olarak düşünüldüğü yarım asır önce  bu iki şeyin de olmazsa olmaz olduğu düşünülüyordu.  

Ancak bugün tablo değişti. 

Artık demiryolu taşımacılığı kara yolu taşımacılığının önemini son derece azalttı. 

İktidar, o nedenle  Pekin’den Bakü-Tiflis’e uzanan demir ipek yoluna son derece önem veriyor ve yurdun dört bir yanını hızlı trenli demir ağlarla örüyor. 

Bu yolları da belirli yerlerden sahile indirip, buradaki limanları lojistik merkezleriyle donatıyor. 

Özetle; artık lojistik merkezlerleri, çok işlevli  limanlar bundan böyle  demiryolunun indiği yerlerde yapılabilir ancak.. 

DEMİRYOLU İYİDERE’YE VEYA OF’A İNMEZSE LOJİSTİK ZOR! 

Rize kamuoyu bölgedeki yatırım gelişmelerinden en çok yarar üretecek projelere akıl yormak yerine birilerin ortaya attığı “Sarp-Samsun demiryolu” için enerji kaybederken, Trabzon Gümüşhane- Trabzon tünelli yolunu yapmanın yanı sıra, demiryolunu da aynı güzergahtan Trabzon limanına indirmek için son derece ataklar yaptı.  

Gelinen noktada demiryolu Erzincan-Gümüşhane-Trabzon  güzergahından Trabzon limanına indirilmek isteniyor. Trabzon merkezli bürokratlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı demiryolunun Trabzon’a inmesine ikna ettiler, ancak iniş güzergahıyla ilgili henüz son söz söylenmiş değil. 

Daha öncede yazdım; Bir kere Trabzon limanı şu anda bile dolu ve büyümeye müsait bir yapısı yok. Burada lojistik oluşturmak oldukça zor ve  çok yanlış, adeta şehir merkezini mahvetmek gibi. 

O nedenle; Demiryolu, Erzurum-Bayburt arasındaki bir istasyondan İyidere-Of güzergahına indirilmeli.  

Bu güzergah en az tünelli ve en az maliyetli bir güzergahtır. 

Eğer, sahile inilen merkez Of olursa o zaman İyidere’de yüksek tonajlı gemilerin yanaşabileceği bir liman yapılır ki, böyle bir limana fazlasıyla ihtiyaç var. Böylece  İyidere de lojistik merkezine de kavuşmuş olur. 

Yapılan araştırmalara göre böylesi bir liman için Of uygun değildir ve İyidere doğal bir liman pozisyonundadır. 

Demiryolunun TRABZON-OF’a inmesi halinde buradan Trabzon –Rize-Hopa- Batum limanlarına, Batum demiryolu ağına bağlanması uygun maliyetlidir. 

Ayrıca; yoğunluğa göre Trabzon’dan, Samsun’a kadar ara limanlar yapılabilir ve böylece bu yol Samsun’a bağlanmış olur. 

Rize kamuoyu ve siyasiler, bölge siyasilerinden de destek alarak  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, güzergahın Bayburt-Of olarak belirlenmesini talep etmelidirler. Bunun ön projeleri mevcut olup, sadece ikna gerekecektir. 

Amaç bölgeye en yararlı, en az maliyetli  projenin gerçekleşmesini sağlamak olmalıdır. 

Kuru kuruya şehircilik yapmak ülke ekonomisine zarardır. 

Eğer bu güzergah tercih edilmezse bölgemize yazık olur. 

Haliyle de İyidere’ye liman ve lojistik beklentisi de çöp olur… 

Adnan ONAY

 

 

 

 

 

Paylaş
349 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Demiryolu İyidere ve Of’a İnmezse Lojistik Zor için 10 Yorum

 1. Adnan Onay dedi ki:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Trabzon konuşmasında yine Erzincan-Trabzon arasında demiryolu yapacaklarını belirtti ancak bunun şu an etüt çalışmalarının sürmekte olduğuna değindi. Buradan da anlaşıldığı gibi güzergah konusu kesinleşmiş değil. O nedenle siyasilerimiz demiryolunun Of’a indirilmesinin ve İyidere’de liman ve lojistik yapılmasının önemini anlatmalılar. Bu en doğru olan projedir. Erzincan,Bayburt üzerinden İyidere- Of güzergahı ayrıca en az tünelli ve en az maliyetli olanıdır. Demiryolu Of’a indiğinde buradan Batum ve Trabzon limanına bağlantı yapmak da kolaydır.
  Bununla ilgili KTÜ’de fizibilite raporları da hazırdır, hatta internette bile bazı çalışmalar mevcuttur, kolayca ulaşılabilir.
  Bu önemli şeyi atlayıp milleti Sarp-Samsun gibi sloganlarla oyalamasınlar. Asıl proje arka yola, İpek yoluna kısa ve uygun yerden bağlanmak olmalı.
  Ovit, Demiyoluyla bütünleşmeli.

 2. recep dedi ki:

  Cumhurbaşkanımız Trabzon’a müjdeyi verdi ama Erzincan’dan Trabzon limanına inecek demedi. O nedenle en doğru güzergah olan Bayburt Of güzergahidir. Böylece iki şehirde istifade edeceği gibi en doğrusu yapılmış olur.
  Rizeli siyasetçiler bu konuyu önemsemiyor olabilir de Of’lu bakanlar neden bu işin üzerinde durmuyor. Gidip bakın bakalım Trabzon limanına lojistik olur mu, Trabzon limanı şu an bile aylar sonraya gün verecek kadar dolu.
  Yahu devletin parasına yazık değil mi?

 3. Ahmet Yıldız dedi ki:

  Şu seçim arefesinde bile milletvekillerimiz ağızlarına bile almıyorlar konuyu. Bu konu kimin konusu??? X

 4. Mişonalı dedi ki:

  Siz doğru diyorsunuz da şu ana kadar konuşan hiçbir siyasiden bu konularda bir şey duymadık. Sanki ne olup bittiğinden habersizler. STK’lar ise ne diyor belli değil. Ticaret Odası Başkanı bir ara “Sarp, Samsun demiryolu istiyoruz” dedi. Bunu sık sık söyleyenler de var. Yahu zaten demiryolu Samsun limanına ve Çarşambaya geliyor, Trabzon’a da hat inerse Trabzon-Samsun bağlantısı olmuş olacak. Bundan bile habersizler. Yani bunlar Sarp için mi demiryolu istiyorlar? Zaten Sarp Rize’nin burnunun dibinde. Üstelik bunlar Batum demiryoluna bağlanalım bile demiyorlar. Rize bu halde oldukça her seçim bir hikaye anlatılır. “Lojistik çalışmalarımız sürüyor “ diyor siyasiler. Neymiş bu çalışma, haydi biraz bilgi verin. Nerede, ne kadar alanda kurulacak, ne zaman ihale edilecek, ne zaman başlanıp bitecek diye soran yok. Son iki seçimdir lojistik deniyor, ortada fol yok yumurta yok. Lojistik demiryolunun geldiği yere yapılır bunu siyasilere anlatın..

 5. Selim UZUN dedi ki:

  SAYIN YAZAR ÜZERİNE BİRDE SOĞUK SU İÇSEN İYİ OLUR, BUGÜNE KADARDA ÇOK SOĞUK SU İÇTİK AMA İNŞALLAH ÜŞÜTMEYİZ

 6. MEHMET KAYA dedi ki:

  BÖYLE BİR MEMLEKETTE YAŞAMAKTAN U TA NI YO RUM

 7. bozo dedi ki:

  hangi bürokratımız bunu becerebilir şimdiye kadar hangisi böyle bir projeyle devlete gitmiştir onun içindirki rizeli 16 yıldır trabzon karşısında hep ezilmiştir ne yatırım almıştır nede başlanan projeler tam layıkıyla bitirilebilmiştir ve bundan dolayıdır ki oyumuz mhp ye olacaktır

 8. Ahmet Türk dedi ki:

  İyidere veya of’a Rize istifade eder diye indirmezler emin olun

 9. Anonim dedi ki:

  Vekiller ne işe yarıyor. Kovalasınlar bu işi. Öyle rekor oy istemekle olmuyor bu işler.

 10. mimar dedi ki:

  unut unut.sahildeki binaların yıkılmasını unut.yeni otogarın yapılmasını unut.dikey mimarıden yatay mimariye geçmeyi unut.birbirine yapışık bina yapmaktan vazgeçmeyi unut.teleferik yapmayı unut.meydan parkını yapmayı unut.iskansız binaların yıkılmasını unut :)))




EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle