Hoşgeldiniz   brazzers porno

 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ   ve SENDİKALAR

03 Temmuz 2018

 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ   ve SENDİKALAR
 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ   

Ülkemiz de sivil toplum örgütleri deyin ce, akla baş da sendikalar ve dernekler gelmektedir. Demokrasinin olmaz sa olmaz örgütleridir. İngiliz sanayi devrimin den sonra dünyada başlayan,1830 yılların da Osmanlı zamanın da bu topraklarda kısmen örgütlenen, cumhuriyet den sonra 1947 yılın da ilk kez kanunu çıkan ve 1952 yılın da ilk kurulan örgütlü emek  sendika si TÜRK  İŞ tir. Memur sendikaları ise 1925 yılın da kurulmuşsa da kapatılmış 1947 yıllarından başlayarak günümüzde çok meslek alanın da değişik sendikalar kurulmuştur.

Sendikalar: Çalışanların haklarını, devlete ve iş yerine karşı korumak için örgütlere verilen isimdir. Sendikalar, çalışanın dinine, ırkına, siyasi görüşüne bakmaksızın her emekçiyi kucaklayan şemsiyedir. Sendikaların siyasi partileri yakınlık mesafesi eşit mesafededir. Sendikaların amacı: İşçilerin veya memurların emekçilerin, iş yeri koşullarının, meslek sağlığı koşulların, ücretler konusun da, sosyal hizmetlerinin iyileşmesi babın da devlet veya işverenle işçinin adına pazarlık yapan örgütlerdir.
Özellikle 1980 yılından sonra bütün dünyada kapitalist sermaye gelişmekte olan bizim gibi ülkelere ,acımasızca piyasaya hakim olurken, bu durumdan en çok etkileşim gösteren emek sınıfı olmuştur. 1990 Yıllara kadar emekçi sınıfının TURK İŞ Başkanı Şevket YILMAZ amcası vardı. Şemsi Denizer’i vardı. Şevket başkan dan sonra emek hareketinin LEHVALESASİ kabul edilen Şemsi DENİZ erin Adi şekilde (bence şaibeli ) Öldürülmesinden sonra emekçi sınıfı için birlik de hareket grev lokavt sonlanmış oldu. Hatta dönemin Başbakanı emekçilere sendikalardan istifa edin sizlere istenenin iki kati zam yapıyım söylemin de bulundu. Ayni yıllarda memur sendikaları, ayni iş kolun da bir den çok sendikalar kurarak güçlerini zayıflatarak birlikten kuvvet doğardan uzaklaşarak küçük küçük parçalandılar. Bu sendikaların bazıları iktidar muhalifi bazıları iktidar kontrolün de üyelerini n nemalandırmaya çalışmaktalar. Artık siyası iktidarlar, Sendika üst yönetimini ellerin de tuttuğun da koça emekçi sınıfını dizayn edebilecek duruma geldiler. Sendika yöneticileri artık emekçi, çalışan sınıfı unutup, siyasi rant nasıl sağlarımın peşine düştüler. Ülkemizde Özellikle siyasi partiler kanununun değiştirilmesi konuşulurken, demokrasinin vazgeçilmez unsurların başında gelen sivil toplum örgütlerinin seçimlerinin iyileştirilmesi neden konu olmaz algılayamıyorum. Öylesine anti demokrasi şekilde bir sistem kurulmuş ki, çalışanlar tarafın dan sevilip seçilen bir emekçi  üst yönetimin iki dudağının arasından kabul görmezse yönetim mekanizmasına giremez.
Günümüzde sivil toplum örgütleri sendikalar, Tabanın sesine kulak vermelidir. Çalışanlar ülkemizde demokrasinin hakim olması için önce dik durmalı mücadeleleri ni bölünerek değil ayni çatı altında birleşerek, emeğin sesi olmalıdır. Bu durum böyle devam ederse ? Memur emekçisi kravatına güvenmesin, işçi çalışanı emeğinin gücüne güvenmesin. Kapitalist sermaye emeğe karşı gelecek on yılda robot çalışanı çıkaracak ki , geçmiş de ismi HAMAL olan son 50 yıl da sosyetik ismi işçi veya memur olan emekçi kardeşim çok ararsın HAMAL ligi  .

SAYGILARIMLA.

Bayram Arif TURAN

Paylaş
250 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ   ve SENDİKALAR için 3 Yorum

  1. Osman Zeki dedi ki:

    Sayın TURAN,Sıvıl toplum örgütleri deyip dernek ve sendikalar hakkın da doyurucu bilgiler verdiniz.Fakat özellikle ilimizde bulunan ,kadınlar konseyi,erkekler konseyi,bazı girişimci topluluklar ,tumsiyad ,musiyad. ve buna benzer,7,,,8,, kışının kurduğu fakat hiç bir katkısının olmadığı ilimizdeki topluluklar hakkın da tek bir satır yazmadınız. Ben ce KENDİ REKLAMLARIN dan başka bir şey ,yapmayan bu topluluklar hakkın da geniş bir yazınızı bekliyorum.

  2. hassssssnnnn dedi ki:

    konuya vakıf oldugunuz belli ama sendialar gibi sivil toplum rgutlerinide yazmaliydniz

  3. rizenin şahidi dedi ki:

    Bayram Bey, hamal ligi dediğiniz anda beynimde büyük bir ışık yandı. bu ligde oynayan onlarca sendika var. hangisi hangi işçiyi savunur durumda bir işçi nasıl bunu ayırt edecek. kim okuyor. onlarca belkide benim bilmediğim yüzlece tüzük yayınlanıyor her sendikanın işleyişi hakkında. ”tüzük, bakanlar kurulu tarafından, kanunların uygulanmasını göstermek veya emrettiği işleri belirtmek için Danıştay incelemesi ve Cumhurbaşkanı imzasından geçirilerek çıkarılır. Kanunlar gibi Resmi Gazete’de yayınlanır.” der tüzük için. Yani 16 yılın içinde hangi yayınlanan tüzük işçinin yanında merak ediyorum.Saygılar.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle