Hoşgeldiniz   brazzers porno

Cevap Bekleyen Soru. “Rize’deki afetin Sorumlusu kim?”

04 Ağustos 2018

Cevap Bekleyen Soru. “Rize’deki afetin Sorumlusu kim?”

 Sorumlusu kim? 

Rize’de sel felaketi. Öncelikle hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu felaket ilk değil, son da olmayacak.. 

Bu konuda, çok yazı yazdım… İlgilileri uyardım. Babam rahmetli, köydeki evimizi; yüksek ve korunaklı yerde yaptı. 

Dedem ve amcam da aynı şekilde, derelerden uzak yerleşim birimlerini oluşturdular. Bu yüzden hiçbir ev, bugüne kadar ne selden, ne de heyelandan zarar gördü. 

Ne mühendis, ne de Mimar idiler. Tarihi ahşap evlerimiz; ilgisizlik ve bakımsızlıktan yıkıldı, çürüdü. Güzelim, Karadeniz Bölgesi’ndeki evlerimiz birer birer yok oldu.Bizler okuduk, mühendis, mimar olduk. Eskilerimizin akıllarını beğenmedik ve evlerimizi dere kenarlarına yaptık. Dere yataklarına okul, cami inşa ettik. Derelerimizi ıslah değil, betonlaştırdık, daralttık, doldurup çay bahçesini yaptık. 

Yetmedi. Dere yataklarında yüksek yüksek binalar diktik. Derenin yönünü değiştirip Alabalık tesislerini yaptık. Buna devlet görevlileri başta olmak üzere, herkes seyirci kaldı, yapanlar alkışlandı, izin verildi. İstiyoruz. Sadece Fırtına deresi üzerinde yapılan binalara bakmak yetiyor.. 

Nüfus çoğaldı, yer daraldı” mantığı geçerli değil. Yanı başımızda Batum’da bu felaketler neden yaşanmıyor? 

Önce Şavşat’ta, Borçka’da yaşadık. Birkaç yıl önce,11 kişinin ölümüyle sonuçlanan Rize’deki heyelanları yaşadık. 

Ve diğer ölümlü heyelanlar. Ve şimdi. Allah beterinden korusun, akıllanmaz, önlem alınmaz ise be felaket hep olacak. Her felaket sonrası gibi, demeçler, nutuklar, sonra her şey unutulacak. Bir öncekiler gibi.. 

Dere, kendisine ait olanını istiyor, alacağını tahsil ediyor. Felaket geliyorum diyor. Önlem alınmaz, dere yataklarındaki yerleşim birimleri kaldırılmaz ise, felaketi hep yaşayacağız. Ah vahlar para etmeyecek.” Allah’ım yardım et batıyoruz” diyerek ,bu sorunlar çözülmeyecek..Karadeniz’in toprak yapısı bellidir. Yarım ile 1,5 metre arasında değişen toprağın altında kaya tabakası vardır. Dolgu malzemesi için kayalar dinamitlendi, tepeler indirildi, HES’ler için doğanın eko sistemi değiştirildi. Kaya parçası ile toprak zemini arasında titreşim oluştu. Yağan yağmur, bu alanı girince toprak kaymaları, dolaysıyla sel meydana geliyor. Karadeniz’deki heyelan bundandır. 

Yıllar öncesinde meydana gelen Trabzon-Söğütlü-Beşirli ’deki sel felaketindeki görüntüyü hala unutamıyorum. Yan yana yapılmış iki köprüden tarihi köprü sağlam dururken, yeni yapılan köprü yerle bir olmuştu. Bazı müteahhitler, bundan ders çıkardılar mı bilmiyorum 

Sonuç olarak; güzelim Karadeniz’i sel alacak. Can ve mal kaybı olacak. Duyduk duymadık demeyin, önleminizi, bugünden alın. Yarın her şey için çok geç olabilir. 

 

Osman YAZICI

Paylaş
400 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Cevap Bekleyen Soru. “Rize’deki afetin Sorumlusu kim?” için 9 Yorum

  1. zincirliköprülü dedi ki:

    Arkadaşlar keşke asıl sorun vatandaşların dere yataklarına yaptıkları evler olsaydı. Dere yataklarına birsürü sanayi tesisleri yaptılar. Eskiler ‘dere geldi’ diye bir deyim kullanırlar. Bu tarz yoğun yağışlar eskiden de oluyormuş. BU İŞİN ASIL SORUMLUSU DERE YATAKLARINI İŞGALE AÇAN SİYASİLER VE BELEDİYE BAŞKANLARIDIR. ASIL HESAP SORULMASI GEREKEN ONLARDIR

  2. ardeşenli müh. dedi ki:

    TABİAT VE İNSAN…
    Ana kucağında dünyaya geliriz. Tabiatın kucağında büyürüz. Sonra tabiatın kucağına mezarımız gömülür. Demek ki beşikten mezara kadar tabiatın kucağındayız.
    Tabiatın doğal yapısı var. Köylerin,kentlerin ,kazaların ve yaylaların doğal yapısı var.
    Doğal yapı 1950 yıllarından sonra gecekondu evleri ile bozuldu. Kademe,kademe bugünlere gelindi. Bugün dere yataklarında,sel,heyelan deprem bölgelerindeki yapılaşmalar 1970 li yıllarda hız kazandı.
    Dere,ırmak,sel ve deprem gibi tabii afet bölgelerine ev yapmayınız.
    Okul asla yapmayınız.
    Hastane hiç yapmayınız,
    Askeri kış yapmayınız.
    Ama bol yaprak dökenağaçlar dikiniz.
    Kent içindeki akarsuların üzerini kapatmayınız. Akarsuları kanal içine alınız.Kanalların üzerini kafes telle kapatınız.
    Su kanalları çevresine yaprak dökmeyen ağaçlardan bolca dikiniz.

  3. Ali YILMAZ dedi ki:

    KAÇAK YAPI KAÇAK YAPI BAŞKA BİR ŞEY KONUŞULMUYOR ADETA! ZARARLAR NE OLACAK???

  4. sorumlusu kim dedi ki:

    Sorumlu başta kamu..o binalara izin veren görmemezlikten gelen belediye, dsi, özel idare her kimse..sonra vatandaşlar..şimdi uyarı oldu..ne yapılmadı lazım..bu dere yataklarında ki binaların yıkılması lazım..yıkılabilir mi..yok..siyaset oy hesapları..seçim dönemi o köyler de dere yatakların da halk ile saiyasetçi fotoğrafları..kurnazlık..birbirinizi kandırabilirsiniz..ama DOĞA yı değil..peki bunları görmezden gelenler içinde araştırma soruşturma var mı..yokk..zihniyet..sonra Allahın takdiri..hadi be ordan…taşra zihniyet kafası..

  5. Bilirkişi dedi ki:

    Emre Demirci bence de devlet zararı karşılamalı. Dere yataklarına kaçak ve ne olduğu belirsiz ucube birşeyler dikerek halkın can güvenliğini tehlikeye atanlara gerekli cezai işlem yapılmalı. Haklarında kamu davası açılmalı. Hem para cezası hem de hapis cezası verilmeli. Kaçak yapıların tamamı yıkılmalı. Kaçak çay bahçeleri sökülerek ağaçlandırılmalı. Kural tanımazlara Devlet hadlerini bildirmeli.

  6. EMRE DEMİRCİ dedi ki:

    SORUMLUNUN KİM OLDUĞUNDAN ZİYADE, MADUR OLAN VATANDAŞLARIN ZARARINI DEVLET KARŞILASIN HELE! BİR İKİ KİŞİ DERE YATAĞINA EV YAPTI DİYE ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIN MADURİYETİ GÖZARDI EDİLMESİN

  7. MUSTAFA BAYER dedi ki:

    ÇOK GÜZEL DAĞAYI DEĞİŞTİRİRSEN FELAKETLERE KATLANAKSIN İLERİYE DÖNÜK HİÇ BİR ŞEYİ TASARLAYABİYORUZ AÇ GÖZLÜLÜĞÜN KÖKÜ KALSIN BAŞA GELEN ÇEKİLİR

  8. Yalcin dedi ki:

    Rizeden yorumcu kardesim iste sordugunuz soruya cevap yazabilecek cesarette ve ozgurlukte bir gazeteci olsa mesele cozulecek

  9. rizeden dedi ki:

    Halen Rize merkezde dere içine yapılmış ve afet görmüş yıkılmamış binalar var.Sizce sorumlu kim.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle