Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’de dere yatağı üzerinde kurs binası ve kahvehane

05 Ağustos 2018

Rize’de dere yatağı üzerinde kurs binası ve kahvehane
RİZE’de şiddetli yağışların etkisiyle oluşan sel ve heyelan hasarları, dere yatakları üzerine ya da kenarına inşa edilen yapı tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi. Kentte, dere yatakları üzerine yapılan kurs binası ve kahvehane, çarpık yapılaşmayı gözler önüne seriyor. Rize Valisi Erdoğan Bektaş, salgın şekilde bina, yol yapma ve doğaya müdahale etme hastalığı olduğunu belirtti, “Bunu biraz sınırlı tutabilirsek bu coğrafya çok güzel ve insanlarına mutluluk ve huzur verir” dedi.


 

Rize’de, 2 Ağustos’ta, 24 saatte metrekareye düşen 100 kilogram dolayında şiddetli yağışın etkisiyle oluşan sel ve heyelanda, ev, işyeri ve fabrikaların zemin ve bodrum katlarını su bastı, iş makinesi ve araçlar sele kapıldı, ulaşım ve enerji nakil hatlarında hasar oluştu, tarım arazileri zarar gördü. Sel ve heyelanın zararı, dere yatakları üzerine ya da kenarına inşa edilen yapı tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi.

Kentte, dere yatakları üzerine inşa edilen kurs binası ve kahvehane çarpık yapılaşmayı gözler önüne seriyor. Merkeze bağlı Karasu köyünde yıllar önce Kuran kurs binası Salarha Deresi üzerine inşa edildi. Kız Kuran kursu binasında bugün 50 dolayında öğrenci eğitim görüyor. Yiğitler köyünde ise kahvehane olarak kullanılan bir binanın ana taşıyıcı kolonları dere yatağı içerisine oturtuldu. Binanın yarısı da dere yatağı üzerinde yer alacak şekilde inşa edildi. Kahvehaneye günde yüzlerce kişi girip çıkıyor.


 

‘KABAHAT BİZİM, YAĞMURUN DEĞİL’

Rize’de sel ve heyelanlar sonrası vatandaşlar da özeleştiri yapmaya başladı. Yiğitler köyünde oturan İdris Kabil, dere yataklarının kenarlarına bıraktıkları ağaç kütükleri ve diğer malzemelerin taşan dere ile birlikte sürüklendiğini belirerek, “Taşan derenin önü malzemelerle tıkanıyor, su yollara ve bize zarar veriyor. Dedelerimizden kalma arazilerde su kanalları vardı. Bu kanalları kendi menfaatimiz için kapattık. Ne yaptık, fasulye, lahana diktik. Hep kabahatler bizim. Yağmurun bir kabahati yok” dedi.

‘GELİŞİ GÜZEL YOLLAR DOĞAYI BOZDU’

Yiğitler Köyü Muhtarı Zeki Kabil ise eskiden ev yapılırken büyüklerin arazinin su kanallarına yakınlığına, uzaklığına, zeminine baktığını belirterek, ‘Şurada ev olur, burada olmaz’ dediğini hatırlattı. Kabil, “Şimdi öyle bir şey yok. Dere yataklarına ev yapılıyor. Gelişi güzel yapılan yollar doğayı bozdu. Yollarla araziyi ortadan bölüyoruz. Toprakları dere yataklarına boşaltıyoruz” diye konuştu.

Mehmet Yılmaz da, “Rize’de düzgün arsa yok. Her yer dik, engebeli. Millet, mecburen dere yataklarında ev yapıyor. Sonra taşkınlarda evleri zor kurtarıyoruz. Arazi olmayınca başka çare yok” ifadelerini kullandı.

VALİ:  YÜZYILLARDIR ARAZİNİN ALIŞTIĞI DÜZEN DEĞİŞTİRİLMİŞ

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, yaşanan sel ve heyelanların nedenlerine ilişkin Demirören Haber Ajansına (DHA) açıklamalarda bulundu. Ana dereler ve kollarında alınan önlemlerle aşırı yağışa rağmen sel taşkını yaşanmadığını ifade eden Vali Bektaş, “Problemler, bizim henüz çeşitli nedenlerle çözemediğimiz noktalarda oldu. Bu sebepler içerisinde hukuki ve fiili itilaflar var. Vatandaş dirençleri var. Salarha Vadisi’nde hiç hak etmediğimiz bir tablo ile karşılaştık. İşi araştırınca bakıyorsunuz ki; yapmak istemişiz, yapamamışız. Çeşitli sebeplerden dolayı işler yaptırılmamış. Bunları yapmamız lazım. Sırayı getiremediğimiz işlerden oluşan sıkıntılar oldu. Ana dere yataklarında gerekli yatırımların yapıldığını söyleyebiliriz. Peki afet nasıl oluşuyor? Bizim ana derelere ulaşan yan derecikler, hatta akıntıcıklar var. Yamaçlarda yağan yağmurun derelere ulaşması gerekiyor. Yüzyıllar boyunca arazinin alıştığı düzen değiştirilmiş. Bunu bazen biz, bazen vatandaş değiştiriyor. Yağmur sularının biriktiği dereciklerin ana dereye ulaşmasının önüne engeller konmuş. Bu engel bir bina, yol, köprü, menfez ya da tarla oluyor. Arkasından su kendi mecrasıyla ana yatağa ulaşamayınca birikiyor ve diğer taraftan patlıyor ve afet oluşuyor” dedi.

‘SALGIN ŞEKİLDE BİNA, YOL YAPMA HASTALIĞIMIZ VAR’

Sel ve heyelanları önlemede kamu ve vatandaşa düşen görevler olduğunu kaydeden Vali Bektaş, şunları dedi:

“Kamu, yüksek kodlara doğru dere ıslah çalışmalarını yapmak zorunda. İtilaflı yerleri çözmek zorundayız. Vatandaşlara da düşen görevler var. Yeryüzünün şekli ile oynamadan bir bilene sormak, mühendisten bilgi almak gerekiyor. Suyun yönü değiştiriliyor. Ufacık dereciğin yönü değişince, yağmurda yamaçlardan çağlayan fışkırıyor. Bunlar nereden geliyor, şaşırıyorsunuz. Bunlar, araziye bilinçsiz müdahalelerle oluşuyor. Vatandaşa düşen arazideki doğal su yollarına müdahale etmemektir. Eski aktığı gibi akmasını sağlamak ve önüne engel koymamaktır. Tıkalı menfez varsa vatandaş açacak, açamıyorsa ilgili kuruma haber verecek. Bu iletişimi sağlayarak altyapımızı biraz daha iyi şartlara getirmeliyiz. Salgın şekilde bina, yol yapma ve doğaya müdahale etme hastalığımız var. Bunu biraz sınırlı tutabilirsek, bu coğrafya çok güzel bir coğrafya. Bu coğrafya, insanlarına mutluluk ve huzur verir. Değil bizim insanımıza, dışarıdan gelen turistlerimize huzur verir. Biz burada huzur bulamıyoruz. Bunun üzerine kafa yormalıyız.”
Paylaş
1.051 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de dere yatağı üzerinde kurs binası ve kahvehane için 5 Yorum

 1. Ali YILMAZ dedi ki:

  BIRAKIN KARDEŞİM KAÇAK BİNALARI MİLYONLARCA LİRA ZARAR EDEN VATANDAŞIN HAKKI NE OLACAK? KAÇAK YAPI VARSA BUNU BİR GECEDE YAPMADI, DEVLET GEREKENİ YAPAR! SADECE KAÇAK YAPILARA YOĞUNLAŞANLAR, VATANDAŞIN ZARARINI GÖZARDI EDİYORLAR, DİKKAT EDELİM

 2. Vali bey dedi ki:

  vali bey açıklamayı bıraksın icraat yapsın..dere yataklarına yapılan binaları yıktırsın..yapanları yapılırken göz yumanlar hakkında savcılığ suç duyusun da bulunusun..hiç bir şey olmaz…ortada oy var.herkes yan pas..sonra Doğa vurduğun da kurnazlıklai geçinenler Allahın takdiri demesin…popülizm yerler de..birbirinizi kandırabilirsiniz..ama Doğayı ve bilimi asla..

 3. Aloha dedi ki:

  Vali bey en teknik ve doğrucu açıklamayı yapmış.

 4. SAĞDUYULU/RİZELİ dedi ki:

  Allahtan utanmayanlarin kuldan utanacağini sakin söylemeyin.yukardaki resimlerdeki yapılaşmayi görüpte,burda bu afetin olmamasini düşünenlere acırım.bukadarda olmaz be kardeşim,derelerin üstü,evler olmuş,dere yatağinda ev direkleri,hele hele birtanesi varki,tamamen suç duyurusunda bulunmak gerekirki,kültür varlıkları acilen harekete geçmelidir.çünkü allta tarıhi kemer köprünün kalıntıları gözüküyor,üzerine beten dökülerek inşaat yapılmış,o koyun muhtar azasi,yokmuydu,belediyesi ne iş yapar,ancak ben ruhsat vermedim diyerek kendini aklamaya çalişiyör,vermediysen gördün yik kardeşim,mahkmeye ver,yargıya açsana.yobaz insanlar asla uslanmaz biliyoruz ama,onlarıda dize getirmenin yolları vardır,benim vergimle,bu şekilde afet olan yerlere bir kuruş harcanaksa,iki elim devletin yakasına olsun.sen doğaya çatmamişssan,dereleri ırmakları parselleşmemişssenki,ozaman helal hibbe olsun derim.devlette millette yanınızda olsun.şimdi bu devletin bu yapılarla bunlara ızın veren görmemezlikten gelen,belediyelere faturayi kesmesini bekler,daha duyarlı olunmasını rica ederim

 5. sorumlu kim* dedi ki:

  Sorumlu başta kamu..o binalara izin veren görmemezlikten gelen belediye, dsi, özel idare her kimse..sonra vatandaşlar..şimdi uyarı oldu..ne yapılmadı lazım..bu dere yataklarında ki binaların yıkılması lazım..yıkılabilir mi..yok..siyaset oy hesapları..seçim dönemi o köyler de dere yatakların da halk ile saiyasetçi fotoğrafları..kurnazlık..birbirinizi kandırabilirsiniz..ama DOĞA yı değil..peki bunları görmezden gelenler içinde araştırma soruşturma var mı..yokk..zihniyet..sonra Allahın takdiri..hadi be ordan…taşra zihniyet kafası..
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle