Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Yaşasaydı bu şehir için (RİZE) ne düşünürdü ?

07 Ağustos 2018

Yaşasaydı bu şehir için (RİZE) ne düşünürdü ?
EKREM ORHON YAŞASAYDI BU ŞEHİR İÇİN NE DÜŞÜNÜRDÜ

1911 yılında Rize Derepazarı-Bürücek Köyünde dünyaya gelen Ekrem Orhon ilk ve Orta okulu Rize’de okudu. Robert kolejini bitirerek mühendis oldu. Amerika’da İllinois Üniversitesini 1936 yılında bitirerek, İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

1963 yılında Rize Belediye Başkanı seçilerek, 1973 yılına kadar bu görevi yürüttü. 12 Eylül 1980 ihtilali ve harekatından sonra tekrar Belediye Başkanlığına getirildi. Belediye Başkanlığı görevini sürdürürken 9 Ağustos 1983 yılında hakkın rahmetine kavuştu.
Ölümünün üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen gelmiş, geçmiş tüm Rize belediye başkanları arasında hala övgüyle anılan tek isim olan Ekrem Orhon neredeyse Rize ile özdeşlemiş bir isim..

Ekrem Orhon denince ilk akla gelen şey deniz dolgusudur.

Denizin dik dağlarla birleştiği bir şehri modern bir şehir haline getirmek için tek çarenin denizi doldurmak olduğunu düşünen Ekrem Orhon, tepkilere kulak asmadı. Şehrin silüetini bozmayacak bir deniz alanını doldurdu.

Sonra da bu doldurulan alanlarının kimi yerlerinde ev, işyeri ve dükkanlar inşa ederek vatandaşlara sattı, belediye bütçesine gelir sağladı.

Geride kalan yerleri de vatandaşlara arsa olarak sattı.

Bu satışlardan belediyenin ne kadar gelir elde ettiğini bilemiyorum ancak buradan yer satın almak isteyenlere Ekrem Orhon’un çeşitli kolaylıklar sağladığı belirtiliyordu.

Araştırmalarımdan edindiğim bilgilere göre Ekrem Orhon şehiri sadece deniz dolgusu üzerine inşa edilmiş bir yer olarak düşünmüyor, şehri arkaya doğru da açmak istiyordu. Hatta arka kesimlerden iç kısımlara uzanmayı, komşu şehirlerle bütünleşmeyi hayal ediyordu. Ovit yolunun yapılması da hayallerinin içinde önemli bir yer teşkil ediyordu..

Düşüncelerine bakıldığında; Ekrem Orhon Rize’yi her yönüyle gelişmiş modern bir şehir yapmak istiyor, bunun İçin düşünceler üretiyordu..


Ancak, sonrasında şehir hiç de hayal ettiği bir kimliğe kavuşmadı..

Kısıtlı bir deniz alanı için düşündüğü dolgu alanı,sonrasında yol yapma ve belediyelere alan kazandırma adına sıradan hale geldi, yüzlerce yılda oluşan o güzelim sahilleri boydan boya yuttu, dolgularla denizle insanlar arasına bir set çekti.

Modern bir şehir oluşturma adına planlanan dolgu alanı , örnek işyerleri oluşturmak İçin değil, yüksek katlı bitişik nizam veya dip dibe yapışık binalar yapmak için adres oldu, yapılan yüksek binalar nedeniyle şehrin arkaya uzanan nefes boruları tıkandı.

Şehri boydan boya kaplayan belediye blokları ise kötü bir mimari örneğiydi..

Şimdilerde bu binaların her an çökmesi ve binlerce insanın ölümüne yol açması tehlikesinden bahsediyoruz. .

Özetle; yoğun trafik sorunuyla birlikte adeta katledilmiş bir şehirle karşı karşıyayız…

Ne yazık ki, bu elem veren tablo karşısında ne Ekrem Orhon’un yakınlarından, ne de onun için methiyeler düzenlerden hiçbir eleştiri duymuyoruz.

Nedense bu insanlar şehrimizin içinde bulunduğu duruma gözlerini kapatıyor, şehrimiz deniz dolgusuyla cennet bir şehir haline gelmişcesine sessiz kalmaktalar.

Oysa ; öyle inanıyorum ki; Ekrem Orhon gibi ufku geniş bir idareci bugün hayatta olsaydı bu karanlık tabloya bakıp, şehri bu hale getirenlere lanet okurdu.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var; Ekrem Orhon’un geçmişte düşündüklerini, şehir için yapmak istediklerini bir yana bırakarak, eğer bugün yaşasa ve şehrin idaresiyle yetkili birisi olsaydı neler düşüneceği ve neler yapmak istediğine kafa yormalıyız.

O dün Rize’nin karayoluyla Erzurum’a , komşu şehirlere bağlanmasını istiyordu ancak bugün yaşasaydı öncelikle isteyeceği yol Ovit yolu değil, ilimizin İpek demiryolu ağına bağlanmasını istemek olurdu.

Eminim ki; Erzurum-Bayburt üzerinden İyidere’ye , Rize’ye hızlı trenin gelmesi, bu demiryolunun sağa ve sola doğru genişlemesi, Batum demiryoluna bağlanması İçin elinden geleni yapardı.

Havaalanının yıllar önceden yapılmasını sağlardı.

Rize’ye yüksek tonajlı gemilerin yanaşacağı büyük bir liman, ayrıca yat limanı, lojistik merkezi kazandırırdı.

Şehrin iç kısımlarını turizme açar, şehri dışa ve iç kısımlara uzatır, dağları teleferiklerle donatırdı.

Yerli ve yabancı turistleri ilimize çekmek için kayak alanları oluşturulması için çaba sarfeder, yaylalarımızı turizme açardı, yeni tesislerin yapılmasına ön ayak olurdu.


İnsanlarımızı denize bağlayacak alanlar oluştururdu.

Velhasıl bu şehri modern, gelişmiş bir Avrupa şehri yapmaya çalışırdı.

Benim havsalama yerleşen Ekrem Orhon imajı böylesine bir imaj, böylesine bir kimlik..

O nedenle hala “denizi kara, karayı para yapan adam “ sloganıyla sınırlandırılmış Ekrem Orhon ismi bende fazlaca bit anlam ifade etmiyor.

Eğer,onun anısına sahip çıkmak istiyorsak ilimizi içinde bulunduğu karanlık tablodan kurtaralım ve onun hayal ettiği modern bir şehir haline dönüştürelim..

Hepimiz bu hedef için çaba sarfedelim..

Zira; “Rize senden Rize için elinden geleni yapmanı ister.”

Adnan ONAY

Paylaş
393 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Yaşasaydı bu şehir için (RİZE) ne düşünürdü ? için 4 Yorum

 1. ekonomi müh dedi ki:

  EKREM ORHON VE YENİ NESİLLER…
  Yeni nesiller Ekrem ORHON’un eserleri üzerine nasıl kat atılacağını öğrenmeli…

  RİZE ÜNİVERSİTESİ zaman kaybetmeden Bölgesel Çay Ekonomisi bölümü kuracak..Çay Sanayini dünyaya açacak.Çay Sanayinde Üniversite,özel sektör,İş adamları müşterek çalışarak çay sanayinde verimli üretim çay makinelerinin kullanılmasına imkan sağlayacak.
  Devlet sektörü çay sanayinden çekilip, veya Anonim Şirket kurarak Katar, Suriye,Ukrayna,Bulgaristan ile müşterek çalışmak…
  Özel Sektör Çay fabrikalarında güneş enerjisi ile çalışan güneş kolektörleri var. Sıcak suyu ihtiyacını veya ihtiyaç duyulan tasarrufu sağlıyor. ÇAYKUR’da bir tane güneş enerjisi ile çalışan ısıtıcı panel yoktur. Çünkü ÇAYKUR da hesap,kitap yapacak mühendisi yok.
  ÇAYKUR yazın üretim yapıyor. İhtiyaç duyulan sıcak su buharla yapılıyor. Buhar kazanlarındaki besleme suyu güneş panallarinden geçirilerek suyun sıcaklığını 60 dereceye çıkarsak,fabrika lojmanlarında ve genel müdürlük lojmanlarında yıllda yapılacak ısı tasarrufu ile Isı Ekonomisine Rize Üniversitesi geçecektir. Üniversite gençleride güneş enejsisi ile nasıl tasarruf yapıldığını öğreneceklerdir.Mezun olduklarında okulların ısıtılmasında güneş panallerinin nasıl kullanılacağı öğretöiş olacaklardır.
  Bakınız bugün apartmanların üzerinde müşterek güneş ısıtıcı paneller olmalıdır. Çünkü banya,mutfağın sıcak su ihtiyacı için doğalgaz parası ödenmeyecek.u tasarrufları 25 yılda ne kadar olduğunu her mühendis bilmelidir.Mühendis hizmetlerinde zam yaparak değil hizmet vererek kazanmak vardır.
  HESLER’e karşı çıkanlar neden evlerinin üzerinde güneş enerjisi ile çalışan paneller koymamışlardır. HESLERDEN gelen elektrikle banyolarda sıcak su ısıtanlar, evlerinin üzerine güneş panelleri koynalıdır.
  RİZE ÜNİVERSİTESİNİN üzerinde güneş panelleri olmalıdır.
  Üniversite gençliği bu panellerin yıllık tasarrufunu gençlere anlatmalıdır.
  Evlerle elektrikli ısıtıcılara kilovat saatı kaç lira…
  Doğalgazla yapılan ısıtmada kaç lira…
  Güneş paneli ile kaç lira..

  Yıllık bu çalışmaları bütün üniversite gençliği öğrenmelidir.
  Yoksa kura bağlı doğalgaz,akaryakıt fiyatları düşmeyecek.
  Rize güneş enerjisine geçmelidir.Rize tasarruf nedir bilir.

 2. reel dedi ki:

  Ekrem Orhon yaşasa şehri bu hale getirenlerin kendisini anmasına izin vermezdi.

 3. Hasan YILDIZ dedi ki:

  Yaşasaydı derdiki yazık ben bunlaramı bırakmışım Rizemi

 4. Ahmet Uzun dedi ki:

  Ekrem Orhon’un o zamanın şartlarında yaptıklarına, şimdikilerin hayalleri yetişmez
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle