Hoşgeldiniz   brazzers porno

Üniversiteler sadece yaldızlı diplomalar mı vermeli ?

08 Ağustos 2018

Üniversiteler sadece yaldızlı diplomalar mı vermeli ?
 ÜNİVERSİTELER SADECE YALDIZLI DİPLOMALAR MI VERMELİ?

Bilindiği gibi önceki hafta Üniversite Yerleştirme Sınav sonuçları açıklandı. Elbette ki kimileri üzüldü, kimileri sevindi, kimileri gelecek yıla sakladı umutlarını, hayallerini doğal olarak. Tam on iki yıllık bazıları için on üç, on dört,yıllık bir süreden sonra üniversite hayatı başlıyor.

İlk Okuldan başlayarak Lise´ye kadar olan Eğitim-Öğretimin tamamı üniversiteye doğru yol aldırıyor(mu)? Günümüz de Herkes üniversite okumalı, lisans tamamlamalı mı? Akademik kariyer işsiz kalmamanın, Akademisyen ana- babaların kendi çocuklarını miras usulü üniversitelere yerleştirme yolu mu? Üniversiteler Yaldızlı Diplomanın yanında başka neleri verebilmeli?


Bu sorular zihnimizi kurcalıyor ve yoruyor, huzurumuzu kaçırıyor, genç umutları Kaf dağının arkasına aşırıyor.

Gönlüm istiyor; ülkem bunu hak ediyor. Neyi hak ediyor? Şöyle bir hayal kuruyorum yıllardır:  Üniversitelerimiz teorikten pratiğe bir türlü neden geçemiyor, geçemedi (!)?

Kamu ve özel sektör bunun için rahatlıkla kullanılabilecek bir alan iken; nasıl olup da değerlendirilemiyor? Değerlendirilenlerin çok sınırlı olduğunu biliyoruz. O yüzden bu sınırın genişletilmesi gerektiğini söylüyoruz. TSO başta olmak üzere, diğer bütün kurum ve kuruluşlar, ilimizde belki bunlar kısıtlı ama, büyük metropollerde ki fabrikalar, büyük holdingler, kamu kuruluşlarının tamamı olmak üzere “Üniversiteli Gençlerimize” kapılarını açmaktan niçin korkmaktadır?

Tam da bu noktada önerilerimizi paylaşmak isteriz. Kim diye; Kim duya?


ŞU ORTA ÖĞRETİMDE NELER YAPILMALIDIR?

1-    Orta öğretim dediğimiz kısmın sistemli ve milli olması, çağdaş bilimsel gerçeklerle zenginleştirilmesi önceliğimiz olmalıdır.

2-    Dilimiz ve Tarihimiz bilinçli öğretilmiş ve öğrenilmiş olarak orta öğretim tamamlanmalıdır.

3-  Bizi biz eden kültürel kodlarımız bütün renklerimizle birlikte bütüncül, kuşatıcı, gönüller köprüsü kurulabilecek nitelikte bireylerin içselleştirmesine rehberlik etmelidir.

4-   Öğrenciler kabiliyetleri ve başarılarına göre 2 yıl Yüksek öğretim, 4 yıl lisans eğitimi veya tıp eğitimi alabilecekler orta öğretimde ayrılarak üniversiteye yerleştirilebilmelidir. Sınavların birkaç saate yahut güne sığdırılarak değil orta ve lise eğitiminde seviyesi, başarısıyla birlikte üniversite yolunun açık olup olmadığı netleştirilerek yoluna devam etmelidir.

5-  Sorgulayan bireyler yetiştirmenin önceliğimiz olduğunu böylece bilime katkı sunabileceğimizi Eğitim-Öğretimin özünün sorgulama olduğuna rehberlik eden bir eğitim sisteminin gerekliliği ihmal edilmemelidir.

Yeni sitemin yürürlüğe girmesiyle birlikte; yeni Milli Eğitim Bakanımız ve beş yardımcısıyla birlikte bu konularla alakalı mutlaka Eğitim-Öğretim adına güzel ve kalıcı kararlar almalıdırlar.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİMİZDE AKSAKLIKLAR GİDERİLMELİ

Bir Eğitimcinin kitabında yer verdiği bu konularla alakalı şu değerlendirmeleri yapmıştı.

Diyordu ki; Üniversitelerimiz yüksek lise düzeyindedir. Bu küçümseme anlamından daha çok eksiklikleri dile getirmeydi, teorikten pratiğe geçirmeden mezun veren üniversitelerin eğitimi elbette sorgulanmalıydı. Mühendis vida sıkmayı da bilmeli, alet edevatın dilinden de anlamalıydı. Analitik düşünmeliydi ve mesleğini böylece icra etmeliydi.

Üniversiteler bünyelerinde öğrencilerini hayata hazırlayacak mesleki becerileri kazandırabilecek atölyeleri barındırmalıydı. Ziraat, Tıp, Veterinerlik, Mühendislik fakülteleri için bu durum kaçınılmaz. Tıp Fakültelerini biraz daha ayrı tutarak şunu ilave etmek isteriz. Maketlerle eğitim, kadavralarla eğitim, hastanelerde eğitimin daha etkin hale getirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Tabii ki şimdiler de bütün bunların yerini son teknoloji olarak SİMÜLASYON’lar aldı

Hukuk eğitimi alan gençlerimizin stajından önce de mesleki alanda beceri kazanması için çalışmalar yapılmalıdır.


Eğitim fakültelerinin kaliteli eğitimci yetiştirebilecek seçkinlik ve yetkinlikte olması için buralara alınan öğrencilerin eğitimci olabilme yetenekleri iyi tespit edildikten sonra yerleştirilmesi gerektiğine inanmaktayız. Üniversite eğitimine başladığı ilk yıldan itibaren pratik yapacağı şartlar oluşturulmalıdır.

 Kapılarını öğrencilerin pratik yapması için açan holding ve fabrikalar ödüllendirilmelidir. Holding ve fabrikalar çalışanlarının büyük bir kısmını bu yöntemle işe almalıdır. Bunun için gerekli çalışma ve düzenlemeler oluşturulmalıdır.

Herkes yabancı dil öğrensin mi? Eğitimi ve edineceği mesleki alanda yabancı dile ihtiyacı olanlar mı öğrenmelidir? İkinci sorumuz için evet diyoruz. Bunun dışında isteyenlerin de bunu başarabileceği alanlar oluşturmalıdır.

Üniversite sınavlarının kâbus olmadığı, yeterli Eğitim- Öğretim- becerinin kazandırıldığı sistematik düzeni olan Üniversite ve eğitiminin önemsenmesi temennisiyle….

Tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum.

Orhan YAZICILAR

Paylaş
142 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Üniversiteler sadece yaldızlı diplomalar mı vermeli ? için 1 yorum

 1. fikir.müh dedi ki:

  ÜNİVERSİTELER VE BANKALAR…
  Batı dünyasında üniversite ve banka kurumları var mıdır? vardır.
  Türkiye’de Üniversitelerin tarifi gerekiyor. Bankalarında tarifi gerekiyor. Bugünlerde havalar sıcak. Okullar tatilde olduğu için
  üniversiteler ilimden,fende ve teknolojiden uzak tatil beldelerinde yaşıyor.
  Rize Üniversite mezununa soruyorlar, kur hakkında bilgin var mı ? Hayır diyor. Araştırma görevlisi oldum. Gerek duymuyorum.
  Devlet ve millet ekonomide kurları düşürebilir mi? Faizleri düşürebilir mi?
  Dünya bir okul,insanlarda mesleklerinin öğretmeni…
  Üniversitelerin fikirlerini,çözümlerini okuyalım…
  Nerede ilim mekanı üniversiteler…?
  Nerede çözüm üret ilim adamlarımız…?
  Nerede (İMF) nin karalarını yazan ve Ocak1980 Kararlarını yazan Baş Mühendis Turgut ÖZAL’lar…
  Ağustos2018 Kararlarını yazacak Baş Mühendisler…
  Hangi üniversitede okudunuz..?
  Mektep kaçakları kitap okumaz ama hiç mi televiyon programı izlemediniz.?
  Ekonomik sahada nispet ve denge ölçünüz nerede..?
  Ekonomi,sanayi ve iktisat öğrenmek için binlerce üniversite kursak azdır.
  Bu felaketlerin üzerine yıldırm gibi inmek….
  Sistemde liberal olsa da usulde totaliter davranmak…
  Şüphesiz ki,Batı bizi yaşatmak niyetinde değildir !
  Fakat öldürmek kudretinde dedeğildir..
  Bizim derdimizden anlamayan mektep kaçaklarıdır…
  Okumadan diploma alanlar…
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle