Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Yerim Rize’dir benim / Rize’dir tek kederim Her şeyimle Rize’yim / Rize’siz ne ederim

10 Ağustos 2018

Yerim Rize’dir benim / Rize’dir tek kederim Her şeyimle Rize’yim / Rize’siz ne ederim

ARAMIZDAN AYRILIŞININ 35. YILI ANISINA

BABA REİS EKREM ORHON BÜYÜK “DÜŞÜNÜR”DÜ

Yerim Rize’dir benim / Rize’dir tek kederim

Her şeyimle Rize’yim / Rize’siz ne ederim

Memleket sevgisini bu dizelerden güzel anlatacak ne olabilir ki. Baba Reis Ekrem Orhon bu şirini 25 Aralık 1967 yılında kaleme alıyordu. O şair ruhlu bir insandı. İçinden geçenleri dillendirir, ortaya güzel sözler koyardı.

Baba Reis Ekrem Orhon’un fotoğraflarına göz gezdirirken Rize Belediyesi Başkanlık makam masasının önünde bir döviz dikkat çekiyordu. Dövizde “Büyük düşün” büyük harflerle yazıyordu. O büyük düşünen bir insandı. İnsanlara faydalı olacak sözleri dövizlere yazar, makamına ve belediyenin çeşitli yerlerine  asar, insanları doğruya güzele ulaştırmanın yollarını arardı.

Rize sevgisini,  insanlara aşılamak için Rize Belediyesi otobüs biletlerinin arka yüzüne  “Bu gün Rize Senden, Rize için elinden geleni yapmanı ister” sözünü yazdırması onun memleket sevgisinin büyüklüğünün bir örneğidir.   

Londra’da bin, Rize’de Çay iç-Singapur’da in

Onun hayalleri, hedefleri büyüktü. Onun bir hayalini 1973 yılında Milliyet Gazetesi Yazarı Hasan Pulur, biraz da “Bu; hayalin ötesinde, olsa olsa laz fıkrası olur,” düşüncesiyle gazetesindeki köşesinde kaleme almıştı : Londra’da bin, Rize’de Çay iç-Singapur’da in… Londra’dan gelecek olan yolcu, Rize’de denizin ortasına yapılacak olan havaalanında soluklanıp çayını içecek veya birkaç gün Rize’de konaklayıp yaylaları gezecek ve Singapur’a vs yoluna devam edecekti. Ta o yıllarda bir yandan şehrin imarı ile geceli gündüzlü uğraşıyor, bir yandan da Rize’de denizin ortasına havaalanı yapmayı hedefliyordu.


 

Rize’de kıtlık, onun yüreğinde genişlik vardı

1911’de Rize, Derepazarı, Bürücek Köyü’nde doğan Baba Reis Ekrem Orhon, İlk tahsilini, orta birinci sınıfı Rize’de okuduktan sonra, Rize’de hayatın öylesine zor olduğu bir ortamda tek başına, ve çocuk sayılabilecek yaşına aldırmadan İstanbul’a geliyor, eğitimini İstanbul’da sürdürmeye karar veriyordu.  Galatasaray ve İstanbul Lisesi’nin ardından Robert Kolej’e giden Baba Reis Kararını veriyordu  : Tepeden bakınca aşağıda deniz görünüyor. Burası Rize’ye benziyor, ben burada okuyacağım’. Ve İstanbul’da babadan aileden uzakta okula kaydını kendisi yaptırıyordu. Dokuz yıl süren Robert Koleji günlerinde babasının kendisine gönderdiği parayı, ihtişama, gençlik heveslerine kapılmadan, sadece eğitimi uğruma kullanıyordu.

Rize camilerine mektup yazarak dua istedi

Ekrem Orhon manevi duyguları güçlü bir insandı. Rize Belediye Başkanlığı öncesi amansız bir hastalığa yakalanıyor, tedavisi için İngiltere’ye gidiyordu. Tıbbin çaresiz kaldığı bir sırada, o umudunu kesmemiş ve Rize Camilerine mektup yazarak dua istemiştir.


 

Babasının Kizi Çayhan

1967 yılında evlenen Kızı Çayhan’ın nikahını, kendisi kıyıyordu. Onun bizlere en güzel armağanı kızı Çayhan Ablam (Çayhan Orhon Dervişoğlu), her yıl ayrı bir heyecanla babasının mezarına koşuyor. O Rize deyimi ile tam bir “babasının kizi”. Ölümünün ardından kaleme aldığı “Son Mektup” isimli yazısında babasını ve Rize’lilerin Ekrem Orhon sevgisini şöyle anlatıyor  : “1971 yazında, bir elimde, henüz iki yaşını doldurmamış olan Yonca, bir kolumda da yirmi günlük Yeşim ile beni Rize’ye koşturan yine sizin sevgi ve özleminizdi babacığım.

Babacığım şimdi sizin ruhunuz var Rize’de

Artık yoksunuz… Vapurdan, uçaktan, otobüsten inip koşarak sımsıkı sarılacağım, başım göğsünde kalacağım babam yok, yavrularının çok sevgili Ekrem dedeleri yok artık. Ancak, babacığım şimdi sizin ruhunuz var Rize’de, havasında, denizinde… dağında… tepesinde.. Ve de sizi “Rize’nin babası, Rize’nin mimarı, Baba Reis diye yad eden, sizi çok seven, daima saygı ile, rahmetle anan ve sizin yokluğunuzu bize hissettirmemeğe çalışan çok değerli hemşerilerimiz var Rize’de.

Rize’nin her ayrı köşesi, sizin evlatlarınız gibiydi

O nasıl bir duygudur ki, bütün Rize’yi, Rize’lileri, sizin vefatınız haberi üzerine, ellerindeki işlerini yarım bıraktırarak, dükkanlarının kepenklerini açık unutturup, tek bir yürek olup sizi karşılamak için Trabzon, Erzurum yollarına düşüren… İnsanı iliklerine kadar ıslatan yağmura rağmen köylüsü kentlisiyle tüm Rize’lileri, sizi son yolculuğunuza uğurlamak için şehir merkezine, çarşıya koşturan… Sizi Erzurum’dan getiren konvoyu, cenaze töreninizdeki mahşeri kalabalığı yaşayanlar gördü, duyanlar tasavvur edemedi babacığım…Rize’nin her bir mahallesi, her ayrı köşesi, tepesi, dağı sizin evlatlarınız gibiydi size .Rize’liler tek bir ağız olup “Babamızı kaleye yatıracağız ki O, çok sevdiği tepeden, çok sevdiği  Rize’yi, Rize’sini ebediyen seyretsin” dediler. Senelerce Rize’yi imar etmek için çalışırken Rizelinin gönlünde de ne muhteşem bir sevgi ve muhabbet bağı oluşturmuşsunuz”.


 

Tapuda Kaydı Olmayan Reis

1936’da Amerika’da Iliinois Üniversitesi’nde Masterını Yol-Köprü-Tünel konusu üzerine yaptı ve İnşaat Yüksek Mühendisi oldu.  Yüksek Lisans tezinin konusu da aynı zamanda ideali olan Rize –İspir- Erzurum (Ovit) yoluydu. Rizelilerin Sevgili Babası küçüklüğünde çocuk felci geçirmiş, vücudunun sol tarafı tam gelişememişti, bundan dolayı ayağı da aksardı. Bu özrüne rağmen 1937-1944 yılları arasında tam 4 kez askerlik yaptı.1963 yılında “Artık Rize için Çalışacağım” diyerek seçimlere katıldı ve 1963’ten, vefat ettiği 1983’e kadar toplam 13 yıl Belediye Başkanlığı yaptı. O zamanın Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve ABD Ankara Büyükelçisi, Ekrem Orhon’un çok zor şartlar altında yürüttüğü çalışmalarını görmek için bizim şehrimizi, Rize’yi ziyaret etmişlerdir.  Reis, Rize’yi yeniden inşa etmiş, Rizeliler’in refah, eğitim ve mutluluğu için çok hizmet etmiştir. 1983’te vefat haberini alan Danışma Meclis Üyesi Kazım Öztürk TBMM’de Ekrem Orhon için: “Tapuda Kaydı Olmayan Reis” başlıklı bir konuşma yapmıştır.

Ekrem Orhon Ovit Tüneli Kampanyaya katılın

Ömrünün her deminde Rize – İspir Erzurum Yolu ile ilgilenen Baba Reis Ekrem Orhon’un isminin Rize ile Erzurum illeri arasında yapımı tamamlanan ve açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun ikinci çift tüplü tüneli Ovit Tüneli’ne verilmesi en güzel vefa örneği olacaktır. Sizleri Ovit Tüneli’ne, Rize eski Belediye Başkanı merhum Ekrem Orhon’un isminin verilmesi için başlatılan kampanya katılmaya davet ediyorum.

https://www.change.org/p/ovit-t%C3%BCnelinin-adi-ekrem-orhon-t%C3%BCneli-olsun

Baba Reis Ekrem Orhon’u saygı ile anarken, bir şiirimle yazıma son veriyorum 

Rizeli’nin gönlünde, yüreğinde yerin var

Rize’nin her yanında ölümsüz eserin var

Büyük düşünüyoruz, yeşil Rize’miz için

Kale’den bize bakan Baba Zihni Derin var 

Not : Bu yazının hazırlanmasında ana kaynak olan “Ekrem Orhon” Kitabının yazarı Azmi Kandemir’e, güzel yüreği ve doyumsuz tarih sohbetleri için Çayhan Ablam Çayhan ( Orhon )  Dervişoğlu’na teşekkürler.. 

Ekrem Orhon’un “bu gün, Rize senden, Rize için elinden

Geleni yapmanı ister” sözü ile hafızalara kazındı

Ekrem Orhon dönemin Rize Belediye Başkanı Gazeteci Mustafa Ardal’dan Rize Belediye Başkanlığı görevini devralırken

Ekrem Orhon bir arkadaşı ile motosiklet sefasında

Ekrem Orhon sabahları Belediye Başkanlık binası önünde oturur gazetesini okur vatandaşla barışık bir başkanlık örneği sürdürürdü

O Rizelilerin gönlünde yaşıyor

Ekrem Orhon, Rize’de deniz dolgusunu başlattığı noktada

Ekrem Orhon kendisi gibi Rize sevdalısı kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu ile Rize açıklarında deniz gezintisinde

Ekrem Orhon’un Rize Belediyesi Başkanlık makam masasının önünde bir döviz dikkat çekiyordu. Dövizde “Büyük düşün” büyük harflerle yazıyordu

Ekrem Orhon nerede eski bir araç bulsa tamir ettirir ve hizmete sokardı

Ekrem Orhon ve siyasetin renkli ismi Süleyman Demirel

Ekrem Orhon Rize şehir merkezine su getirme çabası içerisinde

Hikmet Durver’in 23.3.1970 tarihinde çizdiği bir Ekrem Orhon Karikatürü

Rize yağmurlu bir günde Ekrem Orhon’nu ebediyete uğurladı

 Fatih Sultan KAR / İST.

Paylaş
396 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Yerim Rize’dir benim / Rize’dir tek kederim Her şeyimle Rize’yim / Rize’siz ne ederim için 8 Yorum

 1. nazlıgül müh. dedi ki:

  Ekrem ORHON anısına yazılacak kitabın ismi, Paranın Değeri Düşürülmesin ve Faizler düşürülsün..

  Paranın Değeri Düşürülmesin…
  Hangi metot ve hangi çareyle?

  Zam yapılmasın..
  Ya hazine ,açığını nereden kapatsın?

  Faiz hadleri serbest bırakılmasın.. Bırakılmasında halk tefecinin elinden nasıl kurtulsun.

  Toprak çalıştırılsın…

  Her sahada nispet ölçüsü ve denge kurulsun…

  Kitaplık çaptaki konuların ana özetleri,konulara üniversite profesörleri ve aydınlar kafa yormalıdır.

 2. Çiğdem Edebiyat Öğrt. dedi ki:

  Belediye başkanları Rize’nin gülleri
  Dünya tanıyacak gerçek gülleri..
  Ekrem ORHON olacak dünya güzeli

 3. Nazlı Elektrik müh dedi ki:

  Ekrem ORHON döneminde vatanına ve milletine hizmet edenleri rahmetle anıyoruz..
  Bütün çalışma arkadaşlarını selamlıyoruz…

 4. Leyla.Müh dedi ki:

  EKREM ORHON VE DÜNYA….
  Gönüllerimizde yeri olan Ekrem ORHON döneminde Rİze halkı,hükümeti ve milleti sayesinde altın dönemi yaşamıştır.Ekrem ORHON o dönemde Amerika’da Yüksek Mühendislik çalışmaları yapan dünya çapında ki mühendislerdendir..
  DEMİREL döneminde, Rize’yi Almanya yapan adamdır.Gençler çok gülebilir. 1970 ile 1980 arasında Rize fabrikalarında her fabrikada ortalama 1500 kişi çalışmıştır.
  Samsun,Sinop,Kars,Erzurum,Arvin,Ordu,Giresun bu fabrilalarda çalışmış emekli olmuştur.Arşivden bu sayıları görmek mümkündür.
  O dönemde zeytinin kilosu 3 TL. Yaş çayın kilosu 3.5 TL.
  Ekrem ORHON ve DEMİREL DÖNEMİ Rİze Bölgesi için rahmet dönemidir. Bu rahmetden istifade eden onlarca işçi ve sektör vardır.
  Ölüme üzülmüyoruz,çünkü kaderde ölüm var..
  Ama Ekrem ORHON ve DEMİREL’den ayrılmanın istirabına dayanamıyoruz…
  Yeşil Rİzem…
  Nerede Ekrem ORHON’un…
  Nerede DEMİREL’in…
  Vatanına ve milletine hizmeti olanlara selam olsun..

 5. ömer dedi ki:

  Bence Rizenin bugünkü halinin baş sorumlusu Ekrem Orhon denizi doldurma yaklaşımıdır. Keşke denizi doldurmak yerine güneye, dağbaşına, molivaya vs. doğru geniş yollar açıp oralarda oturacak insanara çocuklarını okutabilecekleri okullar yapılsaydı, bazı kamu kurumları o bölgelere yapılsaydı( spor tesisleri gibi) şehir geniş bir alana yayılır daha güzel büyürdü. Hem bu çok daha ekonomik olurdu. Şuan dolgu sahasındaki binaların durumu ortada.

 6. mustafa holoğlu dedi ki:

  Kaleleri zapt eden
  Ekrem ORHON Reistir
  Rize’nin kalesinden
  GÖRDÜĞÜ ESERİDİR…m.holoğlu

  RAHMETLE,DUAYLA YAD EDİYORUZ..

 7. ekonomi müh dedi ki:

  EKREK ORHON VE GÜNEŞ PANELLERİ….
  Ekrem ORHON Rize’de doğalgaz görmedi. Güneş Paneli görmedi.
  Özel sektör Çay Fabrikalarını görmedi…
  Sahil yolunu görmedi…
  Otomobil modellerini görmedi….
  Rize bugün avrupadan bin kat daha zengindir…
  Devlet zenginin maaşını ödemek için kaynak arıyor…

 8. Ali Sarı dedi ki:

  Ekrem Orhonun o ufkunu düşününce bugünküler cüce kalıyor. Rizenin şu anki halinden belli olmuyor mu?
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle