Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

İlber Ortaylı; “Karadeniz Çayı kalitesiz” Dedi. ve…

07 Eylül 2018

İlber Ortaylı; “Karadeniz Çayı kalitesiz” Dedi. ve…
BU, TÜRK ÇAYINA HAKSIZLIKTIR!…

İlber Ortaylı’nın Karadeniz çayının kalitesiz olduğunu beyan ettiği, 2 Eylül tarihli Hürriyet Gazetesindeki yazısına ilişkin değerlendirmelerini  sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Bu, Türk Çayı’na haksızlıktır” başlıklı yazısı şöyle:

İlber Ortaylı (2.9.2018, Hürriyet): …mesela hiçbir şekilde kalitesi iyi olmadığı halde Karadeniz çayına verilen sübvansiyon başka bazı tarımsal ürünlerden esirgendi…

Yukarıdaki yazının özü; Tarımsal ürünlerin ithalatındaki yanlışlığa dikkat ve yerli tarıma destek….

Doğru ve önemli bir yazı. Fakat; Yerli tarım deyip, yerli çayı dışlamak, kalitesiz olduğunu söylemek, çaya desteğe yanlış demek yazının kendi içerisindeki çelişki olmuştur (Yazıda çayın, sadece siyah ürün değil endüstriyel ürün haline getirilmesi Soğuk-sıcak ürün vb eleştirisi olsaydı, haklı ve anlaşılabilir olurdu).
TÜRK ÇAYI’NDA İLAÇ YOKTUR!…

Türk Çayı, dünyada nadir ürünlerden olup; gübreleme dışında üretiminde hiçbir kimyasal kullanılmamaktadır (Diğer ülkelerde iklim nedeniyle ilaçlamanın yanısıra çaya tadlandırıcı ve renklendiri katılmaktadır).

Durum bu iken, Karadeniz Çayına ‘Kalitesiz’ demek üzücüdür. Bunun yanında; Tarımda ithalatı eleştirip, kendi çayımıza kalitesiz deyip ithalatı özendirmek anlaşılması güç bir anlatımdır.

Sayın Ortaylı’nın Türk Çayı ile ilgili yazısının tamamen yanlış bilgilendirme kaynaklı olduğu düşünülebilir. Bu durumda ise, kamuoyunda bilinen bir ismin bile Türk Çayı ile ilgili yanlış bilgi sahibi olması da sektörün eksiğidir.

Bu nedenle; Başta Kamu şirketi Çaykur olmak üzere,  Doğuşçay, Karaliçay, Okumuşçay,Ofçay gibi önde gelen özel çay şirketleri ve hatta bölgedeki Ticaret-Sanayi Oda ve Borsalarının da yer aldığı geniş bir tanıtım ile Türk Çayı’na-yerli ürüne (Karadeniz Çayı) sahip çıkılmalıdır. Yanlış bilgilerin-bilgilendirmelerin önüne geçilmelidir.
Ayrıca; Türk Çayı, Kalitesinin yanında Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 250 bin ailenin (1 milyon kişinin) geçim kaynağıdır. Yerli üründür. Bu ürün desteklenmez, dışlanırsa; Çay içme alışkanlığı dünyada ilk sıralarda olan Türk Tüketicisi, milyarlarca doları çay içmek için dışarıya ödeyecektir.

Yerli tarım ürünlerine desteğe evet, ayrım olmadan.

 

Orhan YAZICILAR

Paylaş
2.266 Kez Görüntülendi
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

İlber Ortaylı; “Karadeniz Çayı kalitesiz” Dedi. ve… için 20 Yorum

 1. mustafa holoğlu dedi ki:

  yazımla cevabını verdimmmm…Branşı tarih olan Hoca,tarıma dil uzatıyor sa..Bir bilinmez amaca? hizmet ediyor veya ettiriliyor..

 2. Bilirkişi dedi ki:

  Ya arkadaş Türkiye’de dikkat edin herşey özelleştirildi ama ÇAYKUR? Ne özelliği var? Kim koruyor? Kim nemalanıyor? Habire zarar. Milletin sırtında ağır bir yük. Kaliteli bir çay için ÇAYKUR özelleştirilmeli. İlber Hocam az bile demiş.

 3. PROF. DR. HIZIR ÖNSOY dedi ki:

  KARDEŞİM ORHAN HOCA;
  ÇAYIMIZ KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞINA, KALBİMDEN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.

  ÖZELLİKLERİMİZE GELEN YERSİZ VE OLUMSUZ TENKİTLERE, TOP YEKÜN AÇIKLAMA VE CEVAP VEREMEYECEK MİYİZ?

  AĞZINA ŞEKER ORHAN HOCA.

  SELAMLARIMLA.

  PROF. DR. HIZIR ÖNSOY

 4. Hoca dedi ki:

  Bence çayda kalite için
  1 – kesinlikle kimyevi gübre kullanımı yasaklanacak

  2-profesyonel alım yeri uygulanmasına geçilecek

  3-Bu alım yerleri sayesinde özel sektör dahi yaş çayını bu alım yerlerinden karşılayacak ve üretici madur edilmeden hiç kimse haksız kazanç sağlamayacak

  4- iş gücü ihtiyacı bölgeden karşılanacak milyon dolarlarımız dişarıya gitmeyecek

  Ve sonuç olarak bölgemizde emeğinin karşılığını almış üretici yatırımcı ekmeğini kazanmış ürünümüz dünyada kaliteyi yakalamiş olur

 5. Hoca dedi ki:

  Kalitesiz cümlesi Yanliş çünkü bizim çayımızın kalitelisi de var ama şu bir gerçektir ki kalite bahçede başlar kesimle devam eder imalat la şekillenir ustalıkla demlenirse işte o kaliteyi getirir yazıya bakılırsa verilen destekle alakalı bir eleştiri de bulunulmuş ama İlber hocanın atladığı birşey var bölgemizin doğa gereğı başka ürün yapması zor ve neredeyse imkansiz tek ürünle geçim de zor buna rağmen şu hakıkatide unutmamak lazım ki yarıcı sayısı üreticiye yetişmış durumda neredeyse bu şu anlama geliyor artık bu işi yapanlar doğru dürüst bir yapılanmaya giderek çözüm ve kalite odaklı kanun ve yatırım yapmak lazım

 6. Recep yılmaz dedi ki:

  Doğu Karadeniz de ytişen çay familya nın en kaliteli ve en iyi irkı dır.yalnız bu şuanda bu bölgede gerek Çaykur getek özel sektörde üretilen çayların iyi kaliteli olduğu anlamına gelmez. Çayın iyi ve kaliteli olması için yetiştirilişinden imalatına ve paketlemesine kadar geçen süre hepsi çayın kalitesine etki eden faktörler dir.yetistirilişinde onyıllardan beri kullanılan kimyasan gübre nin ve yabancı otlara karşı kullanılan kimyasal ilaçların kullanilmasına kesinlikle son verilmeli ve yüzde yüz organık çay üretimine geçilmelidir.çayın islenmesi imal edilmesi de bir okadar önemli dir.şuanda Çaykur ve özel sektör fabrikaları nın hicbirinde çay kurallara uygun olarak işlenmiyor buda çayın kalitesini olumsuz olarak etkiliyor. Bu yanlıslardan vaz geçersek o zaman çayımız dünya standartlarını yakalar ve çok çok üzerine çikar çok iyi pata eder hem kuruluşlar hem bu bölgede yaşayan üreticiler çok daha kazançlı olurlar.

 7. Alim dedi ki:

  Bilmediğiniz şeyleri var kabul etmeyin. Çaykur ot ilacı kullanan kişilerin çayını bir yıl boyu almıyor. Yeterki tespit edilsin. Gidin Çaykur’a sorun kaç kişinin çayını bu nedenden dolayı almadığını. Gübre denemeleri bitiyor herkese duyurulacak. Kimyasal Gübre kalkacak. Ancak üreticilerin bizlerin kabullenmesi ile olur. Yeterki isteyelim. Ama hiç kimse kimyasal gübreyi bırakmıyor. Çaykur herkesin başına polis mi dikecek …….

 8. Ali Semiz dedi ki:

  DAHA ÇAY KANUNUNU ÇIKARAMAMIŞ BİR RİZEDEN BAHSEDİYORUZ… BIRAK İLBER HOCAYIDA CUMHURBAŞKANININ İLİ OLARAK BİR KANUN ÇIKARAMAMIŞSA BU ÖRNEK İL RİZE(!) ÇAYIN NERELERDE OLDUĞUNU TAHMİN ETMEK ZOR DEĞİLDİR

 9. Hakan Arıkan dedi ki:

  Adam doğru diyor, bizim rizeli tutturmuş ilaç kullanmıyoruz üzerine kar yağıyor. İyi de deve arkadaşım sen 50 yıldır en vayi çeşit gübre kullanıyorsun kimyasalından tut, çaya vurdugun ot olmasın diye pestite kadar

  Boş boş konuşmayın, Rizenin kurtuluşu gübrenin kalkmasına ve organik çaya geçişe bağlıdır. Yoksa rizeli çok daha kanser olup ölür..

 10. Alim Alim dedi ki:

  Gerekçeniz ne? Nerden bu sonuca vardınız ? Söyleyin de öğrenelim. Dünyada en kaliteli, üzerine Kar yağan ki ilaç vazifesi görüyor, kimyasal hiç bir ilaçlama olmayan, pestisit kalıntısı olmayan bir ürün. Doğal oluşu yanında çok daha söylenebilecek artıları olan bir ürün, bir içecek. En bilgililer bile yabancıya karşı kendilerini ezik hissediyor. Bilmediğimiz bir şey varsa açıklayın. Yoksa susun da sizi olduğunuz gibi bilelim. Bir milyon çay üreticisini üzdünüz lütfen………

 11. Mehmet HURSIT erol. dedi ki:

  SEKER GIBI CAYIDA MILLI OLMAKTAN ÇIKARIRSANIZ TURK MILLETINI BIR YAN KIMYASAL ZEHIR DIGER YANDAN GOD LU SEKERLERE YOK EDERSINIZ.
  SOSYAL YANINIYOK SAYARSANIZ TRABZON RIZE ARTVIN DAĞLARINI BEKLEYEN ADAM BULAMAZSINIZ.ARAPLAr BEDAVA DOĞAYI SATIN ALIR.

 12. Mustafa Demirci dedi ki:

  ilber hoca şöyledir böyledir… Senin çayın nerdedir? Tarım ürünleri arasında bu kadar karmaşık sistem ile çalışan çok az ürün vardır.

 13. andonlu dedi ki:

  herşeye muhafet mi olmuş.pes valla adam doğru demiş.çayımız bahçede harıka sonrası bir ? işareti.

 14. MEHMET KAYA dedi ki:

  RİZENİN YETKİLİLERİ ÇAY ÇOK İYİ GİDİYORSA ONU SÖYLEYİN, GİTMİYORSA Kİ GİTMİYOR NİÇİN O NAMAHREM SESİNİZ ÇIKMAZ

 15. Mustafa dedi ki:

  Doğru demiş.gidin alimyerlerine bakın . çayın dışında her b….. Var çay bezlerinin içinde… hem birisi bir şeyi eleştirdiğinde hemen köpürmeyin.acaba doğru mu diyor diye bir araştırin! hadi İlber hoca yanlış dedi diyelim .bende diyorum ki çıksın üretimde olan bu işin kompedani bir ziraat ci desin ki Rize çayı kalitelidir diye! ilaç kullanmamak kalite için yeterli değil.her türlü zirai üründe ilaç kullanılır

 16. Ali Yasin dedi ki:

  Bu ilber hoca zaten ömrü boyunca her şeye muhalif olmuştur.
  Türk çayını, çayımıza karşı neden böyle bir yazı kaleme almış ki..
  Ona ne fayda sağlayacak çayımızı kötülemekle. Türk olan bunu yapmaz. Hocam önemli bir konuyu gündeme getirdiniz. İnşallah Çaykur ciddi bir cevap verir. Bu zata.

 17. Cahit İskender dedi ki:

  İlber hoca hangi çayı içiyor acaba, bilgim yok ama gelsin benim kara demlik, açık ates, kızgın taş üstünde demlefigim Karadeniz çayını bir için diyeceğim ama O aristokrat bir aileden geliyor, onun zevki bana , benim zevkin ona uymaz, daha dikkatli konuşması gerekirdi.

 18. Eğitimci Çayeli dedi ki:

  Herkes kendi işiyle uğraşırsa: alanında söz sahibi olmuş, tescillenmiş şahsiyetlerin başka konulardaki beyanları asıl alanlardaki uzmanlıklarını da yoruma açık hale getirebilir.

 19. Rizeli dedi ki:

  Bu sitenin bile yazıdan bir hafta sonra haberi oldu. Oysaki, onun bunun reklamını yapma konusunda çok maharetli bir sitedir. Bir “mevlana protokolunu” dahi haber yapar…

 20. murat dedi ki:

  İlber hoca ya çaydan anlamıyor, ya çay demlemesini bilmeyen birinin yaptığı çayı içmiş yada gıcıklığına böyle yapıyor. tarihle ilgilense kendisi daha faydalı olur.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle