Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Ülke Kalkınmasında Mesleki Eğitimin Zorunluluğu

10 Eylül 2018

Ülke Kalkınmasında Mesleki Eğitimin Zorunluluğu
ÜLKE KALKINMASINDA MESLEKİ EĞİTİMİN ZORUNLULUĞU

Dünyada ülkelerin gelişmesini incelediğimizde Mesleki Eğitimin nasıl ön plana çıktığını görürüz. Bir ülkede kalkınmak için üretimin olması gerçeğini her zaman görmek zorundayız. Hedefleri koyarken üretim için gerekli donanımlı insan faktörünü mesleki eğitimle kazanmamız gerekir.Dünyada kalkınmış refah seviyeleri tavan yapmış ülkelere baktığımızda eğitim sistemlerini incelediğimizde mesleki eğitim %75 temel eğitimde %25 olduğunu görürüz.
Ülkemizde ne yazık ki birçok şeyde olduğu gibi eğitimde de hep başarısızlık sıralamasında kendimizi kandırarak başarılıymışız numarası yapıyoruz. Görüyoruz ki çok okul çok üniversite açmakla eğitim seviyesi artmıyor. Uluslar arası yarışmalarda başarısızlığımızı her zaman görüyoruz. Biz başarılıyız diye kendimizi kandırmaya devam etmemiz gerçeği değiştirmiyor. Biz ülkemizde gerçek eğitim yerine hayali ileriye dönük siyasi amaçlı yatırımlar yapmaya devam ettikçe bu başarısızlığımız devam edecektir. Ülkemizde nedense mesleki eğitim yerine dini eğitim vermek çabaları ön plana çıkmaktadır. Temel dini eğitime kimse karşı değildir. Devamında vatandaş isterse kendisi için alabilir.

Mesleki eğitim üretim içindir. Üretiminde ülke kalkınması için kaçınılmaz bir gerçek olduğuna kimse karşı çıkamaz. Dini eğitime baktığımızda ülkeye ne katkı sağlayacağını anlamak mümkün değildir. Ülkede yeteri kadar imam olduktan sonra neden İmam hatip okulları abartılı bir şekilde açılır ve insanlar zoraki bu okullara yönlendirilir anlamak mümkün değildir. Siz dini bir toplum oluşturulmayı hedeflerken mesleki eğitimi dışlarken elalem mesleki eğitimi sayesinde üretimini refahını artırır. Sizde dini eğitim verdiğiniz o toplumla kalkınmış ülkelerin sömürgesi olmaya devam edersiniz. Yıllar önce Afrika’ya giden Hıristiyan misyonerlere sonunda Afrikalı söyle der; “sizden önce dinimiz yoktu topraklarımız vardı. Şimdi dinimiz var topraklarımız yok”. Evet üretmeyen üretemeyen ülkelerin sonu hep böyle olmuştur.

Şimdi bakanımız bağırıyor. “bizim bir şeyler yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım”.Evet bakanımız haklı biz öğrenci bulamadığımız İmam Hatip Liselerini daha büyük daha gösterişli daha çok sayıda yapacağımıza mesleki eğitimi daha ciddi ele almalıyız.
Mesleki Eğitimin son zamanlarda çok gerilerde kalması cazip olmaktan çıkarılması gerçekten üzücü. Halbuki mesleki eğitimin önünü açarak burada kaliteli eğitim vererek teknik eleman sayısını artırmamız gerekmektedir. Biz büyük binalar yaparak bu işi çözemeyiz. Mesleki Eğitimi yeniden ele alıp  Endüstri Meslek Liselerini ülkenin en cazip okulları yapmak çapa sarf etmeliyiz. Bakanımız üretim diyor. O zaman meslek eğitiminden işe başlamalıdır. Meslek Lise mezunları branşlarında üniversiteye gidebilmelidir. Siz Üniversiteye gidemeyen bir liseye başarılı öğrencinin gelmeyeceğini düşünemiyor musunuz. Öğrencileri liseden hiç bi,r farkı olmayan yüksek okullara yönlendirip 2 yıllarının daha kaybolmasını sağlarken ne amaçlanıyor anlamak mümkün değildir.

Anadolu Lisesi ve imam hatip liseliler 4 yıl boyunca aldıkları eğitimle mühendislik fakültelerine gidebilmektedir.Ama 4 yıl meslek eğitimi verdiğiniz meslek liseliler mühendisliklere gidememektedirler. Yani 4 yıl boyunca meslek eğitimi alan bir öğrenci elektrik, makine bilgisayar mühendisi olamıyor. Düz lise mezunu bu meslekleri alıyor. Temeli olmadan bu meslekleri okuyanların başarısı da ortada zaten.

Yeni bir şeyler yaratmaya gerek yok kalkınmış ülkelerin eğitim sistemini incelemek ve bu akılcı programları siyasete alet etmeden uygulamak ülke kalkınması için yeterli olacaktır. Yeni bakanımızın orada ne kadar kalacağını bilemiyorum ama kaldığı sürece ülke geleceğini düşünüyorsa mesleki eğitimi başarılı kılmalıdır.

İ.Hakkı Zırh

Paylaş
168 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Ülke Kalkınmasında Mesleki Eğitimin Zorunluluğu için 2 Yorum

  1. Şaka gibi dedi ki:

    ELİN OĞLU ilinDEKİ meslek liseLERİNE teknik program AÇMAK İÇİN çabalar, bizimkiler kapatmak için çabalıyor.sağolsunlar son yerleştirme sistemiyle meslek liselerini tamamen bitirdiler.Herkes akademik eğitim alsın bakalım bunun sonu ne olacak

  2. dede dedi ki:

    Beden ve ruh sağlığı yerli yerinde,bilgi ve beceri donanımı tastamam;ahlaklı nesillerle muhasırmedeniyetin üstüne çıkmak mümkün.Ana baba sağlıklı ve bilgili, ahlaklı olmalıki nesil sisteme sağlam katılsın.Sonrasında sistem sorun olan değil sorun çözen bireyler yetiştirmeliki hedefe ulaşalım.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle