Hoşgeldiniz   brazzers porno

Rize’de aranan 11 Yeni Ayder Yaylası bulundu

11 Eylül 2018

Rize’de aranan 11 Yeni Ayder Yaylası bulundu
DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda artan turizm potansiyeli üzerine talebi karşılayamaz hale gelen dünyaca ünlü Ayder Yaylası’na alternatif aranan yeni yerler belirlendi. Rize’de, Ayder benzeri 11 yaylada turizm merkezi oluşturulacak. Rize’de belirlenen yeni turizm merkezleri için kaçak ve gelişigüzel yapılaşmanın önlenmesi için ‘Koruma İmar Planı’ çalışması başlatıldı.
Doğu Karadeniz Bölgesi’ne son yıllarda başta Orta Doğu olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda turist geliyor. Bölge, özellikle yaz aylarında yoğunlaşan ilgiyi karşılayamaz hale geldi. Trabzon Havalimanı’nın yanı sıra Ordu- Giresun Havalimanı’nın hizmete girmesi, Rize- Artvin Havalimanı inşaatının da 3 yıl sonra tamamlanacak olması ve Yeşil Yol’un yapımının bitmesiyle bölgeye yerli- yabancı turistlerin ilgisinin daha da artması öngörülüyor. Bölgede, mevcut talebi karşılayamaz hale gelen Rize’nin dünyaca ünlü Ayder Yaylası’na alternatif yeni yerler için başlatılan arayış tamamlandı. 11 yeni Ayder; Gürcüdüzü, Deremezra, Handüzü, Anzer-Kabahor-Meles ve Aşağı Kantarlı yaylaları ile Çat, Sivrikaya ve Çataldere köyleri, Ağaran şelalesi ile Andon ve Ilıca köyü içmeleri olarak belirlendi. Rize’de, Ayder benzeri 11 yaylada turizm merkezi oluşturulacak. Rize’de belirlenen yeni turizm merkezleri için kaçak ve gelişigüzel yapılaşmanın önlenmesi için ‘Koruma İmar Planı’ çalışması başlatıldı.
’11 YENİ NOKTA TESPİT ETTİK’

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, bölgenin sadece Rize’deki Ayder ve Trabzon’daki Uzungöl’den ibaret olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, böyle algılandığında ne Ayder’e ne de Uzungöl’e girilebildiğini söyledi. Bektaş, “Sadece trafiğiyle bile baş etmemiz mümkün değil. Bu nedenle benzer özelliklerdeki yeni oluşumlara ön ayak olarak mevcut talebi bölgenin tamamına dengeli bir şekilde dağıtmamız gerekiyor. Rize’de 11 ayrı nokta tespit ettik. Ayrıntıya indiğimizde başka bir 11 nokta daha bulabilirdik ama işi çok dağıtmamak için en iyi 11 nokta üzerinde yoğunlaştık. Bu 11 noktaya birde Ayder eklenince 12 Ayder ortaya çıkıyor. Projenin anlaşılır olması için ‘12 Ayder’ ismini kullandık. Hemen hemen her ilçemizde bu yoğunluk merkezlerini oluşturmaya çalıştık” dedi.

‘ÖNCELİK İMAR ALTYAPISI’

Yeni belirlenen yerlerin öncelikli olarak imar altyapısını oluşturmak istediklerini kaydeden Vali Bektaş, “Bu sayede Ayder’de karşılaştığımız sorunlarla burada karşılaşmayacağız. Zaten bölgeye yönelik büyük bir cazibe var. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor ancak yapılanlar bir bütünlükten uzak ve kendine başına bir bütün oluşturmaya çalışıyor. Biz müdahale etmesek de cazibe noktası olan noktalar var. Oralara önden müdahale edip yapılaşmasını kontrollü bir şekilde yürütmek istiyoruz. İmar altyapısını hazırladık ve bir sene önce ihale ettik. Plancılar bu konu üzerinde çalışıyor. Bunun yanında bu bölgelerin ulaşım sorunlarını çözüyoruz. Çöp, atık ve içme suyu, elektrik gibi birçok konularda çalışmalar yapıyoruz. Bir yola girdik. İsimlerin ortaya çıkması ile birlikte o bölgedeki insanların farkındalıkları arttı. Bölgeye dönük ilgilerde bu noktalarda odaklanmaya başlandı. Süreç kendiliğinden bir şekle girmiş oldu. Umarız, bu projemiz beklenen doğrultuda ilerlemeye devam eder” diye konuştu.
AYDER YAYLASI

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda, 1350 metre yükseklikte yer alıyor. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğal güzellikler izlenerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleler, yöresel mimarideki evler, çiçekler ve bu çiçeklerden elde edilen bal ve şifalı kaplıcayla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı bulunuyor. Yaz aylarında yerli- yabancı turistler, 55 derece sıcaklıktaki şifalı kaplıca suyundan yararlanıyor. Kaplıca suyunun romatizmal ve iç hastalıklar ile kadın ve cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor. Yaylada trekking, cip safari, foto safari, kampçılık, dağcılık gibi birçok turizm aktivitesi de yapılıyor. Son yıllarda kaçak yapılarla gündeme gelen Ayder Yaylası’nda, TOKİ tarafından yöre mimarisine uygun ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ uygulanacak.

Paylaş
987 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de aranan 11 Yeni Ayder Yaylası bulundu için 8 Yorum

 1. vuyu dedi ki:

  sn vali bey
  11 ayderden sonrada BAl’a da el atın lutfen
  rize demek bal demek
  anzer balından kıymetlı ballar var
  anzer balı
  hemşin balı
  senoz balı
  çahçor balı
  tahpur balı
  kale balı
  mezdap balı
  mıloz balı
  venek balı
  çıçek balı
  çam balı
  kestane balı
  marabudam balı
  laz balı
  acı bal

 2. efe eren dedi ki:

  yaylalarda geleneksel yapılar dışında yapılaşmaya müsade edilmemeli. herkesin kafasına gibi estiği gibi çok katlı çarpık yapılaşmalar doğamızı çöplerden daha çok kirletiyor.

 3. Doğayı sev yeşili koru insana saygı duy :-) dedi ki:

  Doğu karadeniz yaylaları ordudan artvine beton yığınına döndü. hunharca gelişigüzel yapılaşma aldı başını gitti Araplar yapmadı bu binaları yada dışardan gelen başka kişiler biz yaptık en çokda yaylaları sevenler, biz bozduk doğal yapıyı biz kirletiyoruz her hafta sonu pikniğe mangala gittiğimiz yaylalarımızı. Yiyip içip ortalığa saçıyoruz artıklarımızı plastik cam şişe ne varsa…Yayla yollarının yapılmasıyla birlikte yaylaların imar planlarının da yapılması zaruri idi. Devlet 50 yıl geriden geliyor. Çok geç kaldık ama yinede birşeyler yapılmaya çalışılması güzel. İnşallah sonuçları güzel olur. Bize bırakılınca neler olduğu ortada.

 4. mustafa holoğlu dedi ki:

  Karara saygı önemli…BETONLAŞMAYA HAYIR konusu.Rize yaylaları için yasallaştırılmalı…Meclis kararları alınmalı.Halka tebliğ edilmeli..AYANE DAĞI unutulmamalı…Yatay yapılanma her alanda da teşvik edilmeli…

 5. kadir dedi ki:

  devamlı önümdeki araçta denk geliyorum. adam daha yayla yolunda arabasından dışarı çöp atarak çevreyi kirletmeye başlamış. özellikle arap turistler, tamam adamda para var ama herşey de para değil. özellikle yollar yapılmasın, tanıtım da reklam da yapılmasın. biz de görmeyelim ama ne olur bir yerlerde el değmemiş temiz yerler bırakalım.

 6. hüseyin dedi ki:

  12. yer aranıyorsanız bunların arasında ılk 4 de (kandeva) ayene dağını sokabılırsınız tek eksiği keşfedilmeyi beklıyor tepe tüm bölgeye hakım ayene taşı heybetiyle keşfedilmeyı beklıyoır ben ıddıa edıyorum rizede tek turızm yapılacak bır tepe bıraz yatırımla beraber rize merkeze 13 km ulaşımı kolay tepede su var arazı düzgün rizenın tek sit alanı ılgililere düyrülür

 7. MUHAMMED dedi ki:

  TURİZM TURİZM DİYORSUNUZ TURİST BİR ÇAY İÇİP GİDİYOR, BUNUN ÖNLEMİNİ ALIN

 8. ALİ dedi ki:

  11 Güzelim Cennet gibi yaylaların da içine edilecek,
  merak ediyprum ya sonra gelecek kuşaklara ne bırakacaksınız.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle