Hoşgeldiniz   brazzers porno

Asırlık Çınar Ağacı Çevre Düzenlemesine Kurban mı Oldu?

23 Eylül 2018

Asırlık Çınar Ağacı Çevre Düzenlemesine Kurban mı Oldu?
ASIRLIK ÇINAR AĞACI ÇEVRE DÜZENLEMESİNE KURBAN Mİ OLDU? 

Şehrin mihenk noktasında yer alan Orta Caminin uzun yıllar süren tartışmalardan sonra alternatiflerinin yapılması neticesinde kaldırılmasının tartışmaları kentte sürerken bu hafta sonu Rize’nin gündeminde yine aynı lokasyon vardı. 

Kaldırılan Orta Caminin Bakırcılar Çarşısı tarafında hemen dükkanların önünde, yolun kenarında yer alan kentin simge ağaçlarından (80 yıldan eski olduğu belirtiliyor) çınar ağacı tehlike oluşturduğu gerekçesi ile kesildi. 

Çevre esnafı tarihi çınarın kendileri için bir sembol olduğunu belirterek kesildiği için üzüldüklerini, ancak zaman içerisinde çürümeye başladığı, yan yattığı için tehlike oluşturmaya başladığını söylerken sosyal medya üzerinden oldukça sert eleştiriler gün boyu paylaşıldı. 

Kesilen ağacın video görüntüsünü (Kenan Topçu’ya teşekkür ederek paylaşacağım), ağacın devrilmesini, dilimlenmesini ve de en önemlisi ağacın üzerinde ki yemyeşil dalları – yapraklarını gösteren fotoğrafları görünce insan olanın içinin burkulmaması mümkün değil. 


Tepki göstermemesi de! 

Kentin daha iyi çehreye sahip olması ya da gerçekten içten çürümüş ve tehlike oluşmadan yaşatılması mümkün değilse ağaçta, bina da kaldırılabilir. Ancak yaşayabilen bir ağaçsa bugünün araçlarıyla farklı ortama hasar görmeden taşınmasın pekala mümkün olduğunu biliyoruz. Konunun bu tarafına döneceğim ama önce Rize Belediyesi Başkanı Sayın Reşat Kasap Beye seslenmek isterim.  

Sevgili Hocam görevinizde başarılısınız, değilsiniz. Bu şu an konumuz değil ama bir gerçek var ki, doğru yaptığınız ilerde de kamuoyu ile zamanlı paylaşımda bulunmadığınız için ihale size kalıyor.  

Atatürk Anıtının daha optimal bir nokta – yer olan yeni Valilik Binasının önünde ki tören alanına nakledilmesi doğruydu ama nakil öncesi zamanlı ve doğru mesajın tarafınızca verilememesi nedeniyle tüm Türkiye Rize’ye kilitlendi. Doğrusunu bilende bilmeyende ulusal ve sosyal medyada haksız yere Rizeliye hakaret etti, eleştirdi, kente ait Çaykur bile hedefe alındı. 

Sizden çok önce yıkım kararı alınmış çoklarınca hiçbir tarihi geçmişi olmadığı beyan edilen, yakın geçmişte bütünüyle yenilenmiş Orta Camiyi nakletmenizde de (yıkma bilerek demeyeceğim, çünkü öncesinde daha iyice alternatifi yapıldı) süreci iyi yönetemediniz ekibinizle.  

Daha fazla örnekleme sanırım gerekmez. Bugün sabah kesilen çınar ağacı konusunda da kamuoyuna önceden gerekli bilgilendirmeyi yapmış olsanız, hazırlamış olsanız bu denli ağır tepkiler gelmezdi. Tepkiler ayyuka çıktığında yerel sitelerden birine akşamüzeri açıklamanız düştü ama artık çok geç. 

“Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çarşı Mahallesi’ndeki Çınar ağacının içinin boşaldığını ifade ederek, Ağaç zaten eğilmişti. Bölgedeki vatandaşların talebi üzerine inceleme yapıldı. Tarım ve Orman Müdürlüğünden bilirkişilerden, çınarın çürüdüğünü, tehlike arz ettiğine ilişkin rapor aldık. O rapor doğrultusunda ağaç kesilmiştir. Fakat görülüyor ki bazı kişiler yanlış ve hiç sormadan paylaşımlar yapmaktadır. Ağacın koruma altına alınacak bir durumu yoktu.” 


Toplumun haklı olarak duyarlılık gösterdiği böylesi hassas konularda içeriği doğruda olsa sonradan yapılmış açıklamalar kamuoyunu tatmin etmiyor değerli hocam.  

Döneyim yaşamı sonlandırılan Çınar ağacına.  

Güven duygumuz zedelenmiş olduğundan ilgili birimlerin verdiği raporlara şüpheli baktığımız bir gerçek. Mühendis olmasak da yukarda yazdım; ağaç salkım saçak yem yeşil. Dilimlenmiş kütüklerinde kararmış bölümler var ama bu kadarı içten çürümüş algısını oluşturmuyor bizde. Fotoğrafları konuya daha vakıf Rizeli olmayan bir dostumla da paylaştım. “Günah”  diyebildi. Çürüme başlamışsa, ilaçlı ve fiziki tedbirlerle neden korunmadığını bana sordu.  

Bilmem mümkün değildi. Ben de Rize’de şeytanın avukatlığını yapanlardan birine danıştım. Cami kaldırılalı çok oldu ve alanın çevre düzenlemesine bir türlü başlanamamasının şehirde eleştirilmeye başlandığını, ancak ağacın bulunduğu sırada ki binaların istimlak konusunun netleşmesinden önce düzenlenemeye başlanamayacağını, istimlak ve düzenleme kapsamında ağacında gözden çıkarılmış olabileceğini düşündüğünü söyledi. 

Daha bir üzüldüm ve sadece dilim döndüğünce asırlık bir ağacın korunarak projenin yapılabilmesinin mümkün olabileceğini anlatmaya çalıştım hemşerime. 

Aldığım cevapta, “bu ancak doğayı, çevreyi seviyorsanız olabilir” oldu. 

Recep Ali Aksoylu / 23.9.2018 

Paylaş
651 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Asırlık Çınar Ağacı Çevre Düzenlemesine Kurban mı Oldu? için 5 Yorum

 1. Melikşah dedi ki:

  Bir uyandığımızda da olumlu bir şeyle karşılaşmış olalım bu şehirde… Kaldırımlar sökük, çukur, taşlar çıkmış, işgal edilmiş, kaldırım girişlerine araba çekilmiş vs. Dolmuşlar neredeyse 40 yaşında. Eski ve bakımsız. Tıka basa gidiyoruz dolmuşlarda. 2.25 TL’nin karşılığı bu mu olmalı? Beklersin gelmez, gelir tıklım tıklım, istedikleri yerde yolcu alırlar istemedikleri yerde durmazlar. Saygı yok, anlayış yok, hizmet yok. Şehir bakımsız, yollar bakımsız, sahil bakımsız, banklar, parklar bakımsız ve berbat. İnsanların kafa dinleyeceği, rahatlayacağı, beş on dakika bile olsa ailesiyle adamakıllı zaman geçireceği bir tane alan yok. Sahil sanki işgal kuvvetlerince zaptedilmiş; evinden tüpü ocağı, kazanı tencereyi alan gelmiş tezgah açmış rastgele. Bir mısır ve bir çayın en ucuz olanı 5 lira. Yazık. Cidden yazık. Denizi ve doğası olan bir şehir nasıl bu hale getirilir cidden içler acısı bir durum. Bu şehre yazık. Kutu gibi şehir yahu? Burayı aklı başında bir kaç hizmetle mükemmel bir hale getirebilirsin, çok mu zor bu? Öğrenci gelmiyor, gelmez. Çalışanlar gitmek istiyor, gider. Doktor, sağlıkçı gelmiyor gelmez. Öğretmen durmak istemiyor. Neden? Neden dışarıdan gelenlerin büyük bir bölümü gitmek istiyor? Herkes ben diyor, herkes kendine çalışıyor, herkes kendi menfaati doğrultusunda ses çıkartıyor? Şu şehri ekonomik, yaşanabilir ve huzur veren bir yer haline getirmek kimsenin derdi ve uğraşı değil malesef.

 2. Mehmet dedi ki:

  Bırakın bu işleri ne asırlık ağacı , her canlı ölümü tadacaktır. Ağaç bile. Öyle bir ağaç dikin ki 500 yıl sonra bin yıl sonra kesilmeyecek yerde olsun. Var mı sizde öyle bir ileri görüş.

 3. Rocero dedi ki:

  Ağaç yolun ortasında kalmıştı.gercekten bir engeldi.herseyin bir sonu var.cinar ağacında buraya kadarmış.herseye muhalefet etmenin de gereği yok.birde işin oluru var…ha bunu kesti belediye yerine bir kaç yüz çınar ağacı dıkıyorsa sorun yok.

 4. rizeli dedi ki:

  Tarihi camiyi yıkılmış bu kadar olay olmadı . Yazık.

 5. GERÇEK RİZELİ dedi ki:

  Toplumun haklı olarak duyarlılık gösterdiği böylesi hassas konularda içeriği doğruda olsa sonradan yapılmış açıklamalar kamuoyunu tatmin etmiyor değerli hocam. diye yazmışsın. Şimdi sana soruyorum. Bu ağacın kesilmeden önce belediye tüm hemşehrilerini arayarak ben bu ağacı keseceğim, nedeni de bu diye uyarması mı lazım. Ah ah. Bu işi siz anlatmalısınız siz. ama nerde sizde o misyon vizyon. Yeter ki bir malzeme bulup bir şeyler karalayalım. Sizin vizyonunuz bu. Vesselam.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle