Hoşgeldiniz   brazzers porno

Rize kamuoyu İyidere limanı ve lojistik alanın akıbetini soruyor. 

04 Ekim 2018

Rize kamuoyu İyidere limanı ve lojistik alanın akıbetini soruyor. 
İYİDERE LİMANI VE LOJİSTİK İHALESİ NE ZAMAN   

Uzun zamandır Rize kamuoyu İyidere’de yapılacağı belirtilen liman ve lojistik alanı ihalesi işinin akıbetini soruyor. 

24 haziran seçimlerinde iktidara mensup  siyasetçiler İyidere  lojistik ve liman ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını belirtmiş, bu konuyu yakından takip edeceklerini ifade etmişlerdi. 

Seçimlerin ardından şu ana kadar hiçbir siyasi yetkiliden bu konuda bir açıklama gelmedi. Yeni Ekonomik Program çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “başlanmamış, belirli yol almamış projelerin şimdilik askıya alınacağını” belirtmesinin ardından  İyidere’de liman ve lojistik merkezi yapılıp yapılmayacağı konusu iyice  sarpa sarmış durumda.


 

Rize’nin yanı sıra birçok ilde  planlanan benzer projelerin askıya alındığı düşünülürse bu konuda olumlu bir açıklama yapılmadığı sürece umutlu olmak, umutla beklemek yanıltıcı olur. 

Bu iki projenin mantıki dayanağı olan Ovit tünelinin de çevre bağlantı yolu yapılmadığı için, bu güzergâhtan  sahile ne kadar yük aracının ineceğini de kestirmek mümkün olmadığından işler zor hale geliyor.. Elimizde bu yönde olumlu veriler olmayınca da  bu projeleri şimdilik gerekli kılacak hiçbir gerekçe ortaya konulamıyor. 

Öte yandan daha şimdiden bazı çevrelerin Ovit’ten günlük araç geçişlerinin bu tünelleri yapmaya değmediğinin öne sürülmesi de dikkate alınırsa, İyidere’de düşünülen lojistik alanı ve limanın bir an evvel yapılabilecek duruma gelebilmesi hiç de kolay gözükmüyor. 

TREN YOLU VE İYİDİRE’DE DÜŞÜNÜLEN LOJİSTİK/LİMAN  

Daha önce de yazdım.. Sivas-Kars arasındaki demiryolunun sahile inişi için en uygun güzergah olan Erzincan-Bayburt- Of güzergahı başka bir yere kaydırılırsa İyidere’de liman ve lojistik alanı yapabilmek daha zor hale gelecektir. 

Sahile inecek tren yolu için bu güzergah en uygun , en ucuz ve en kısa güzergahtır. Eğer bu güzergah tercih edilirse bu iki yatırım çok zaruri hale gelir. Zira demiryolunun bulunduğu yerde liman şart.. 


Bunun için düşünülen Erzincan-Trabzon Değirmendere güzergahı hem daha uzun, daha fazla tünelli ve daha fazla maliyetli olduğu gibi, şu anda bile dolu olan Trabzon limanının demiryolu üzerinden gelen taşımacılık  ihtiyaçlarına cevap vermesi mümkün değil. 

Bir başka güzergah olarak düşünülen Maçka inişi ise, Maçka’da Liman yapmak mümkün olamayacağı için sanırım alternatifler arasından çıkarılacaktır. 

Bir diğer  alternatif olarak düşünülen  Erzincan-Arsin güzergahı  dahil  hiçbir alternatif İyidere-Of havzasından sahile iniş  güzergahından daha uygun değildir. 

Üstelik, bu güzergahın seçilmesi ve demiryolunun Of’a inmesi halinde buradan Batum demiryoluna ve Trabzon Limanına kol vermek az bir maliyetle mümkün olacaktır… 

Bu günlerde, güzergah için ilgililer incelemeler yapmakta. O nedenle siyasiler en uygun güzergahın Bayburt-Erzincan arasındaki bir istasyondan, Of’a inen güzergah olduğunu öne çıkarmalılar. 

Böylece her iki il bu projeden ortak, eşit şekilde yararlanabileceği gibi, köşede kalmış Of ve İyidere ilçelerimizde hakkı olan yatırımları almış olacaklar. 

Biran evvel İyidere’de Liman ve Lojistik alanı yapılmasını arzuluyorsak bu konuda üzerimize düşeni yapmalı, kamuoyu oluşturmalı, siyasileri bu doğru tercih için çaba göstermeye teşvik etmeliyiz… 

Adnan ONAY

 

Paylaş
427 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize kamuoyu İyidere limanı ve lojistik alanın akıbetini soruyor.  için 4 Yorum

 1. srk dedi ki:

  Şehir hastane sininde ihalesi yapılacaktı ama yapılmadı. ses seda yok.zaten şehrimizde projeler yavaş ilerliyor dahada yavaş gidecek.şuan yerel seçimin etkisiyle bitirilmeye çalışan projeler var.ekonomik durumumuz iyi olmadığı aşikar.Bu durumda kısa vade olacak işler değil artık bir kaç yıl sonra.

 2. atmaça 53 dedi ki:

  Rizeye yapılaçağı söylenen yatırımlar uzun sure konuşulunca hep lafta kalıyor,tersanede olduğu gibi sen yapamayınca başka ile yapıldı.Bakanlığın programında Rize lojıstık merkezi gözükmüyor.Karadenizde Samsun ve Trabzon un isimleri var.Ulaştırma Bakanına Sayın Cumhurbaşkanımiz İyi Dere Lojiştık merkezinin yap işlet devret modeliyle yapılabilebil mesi için araştırma yapmasının talımatını vemiş.İyidere Erzurum yolu bıtmeden hiç bir yatırımcı bu işe talıp olmaz.saygılar.

 3. B. A dedi ki:

  Sayın onay allah aşkına ne güzel olayı anlattın da bu tesisi ilimize kazandıracak iradenin ismi ne?bu tesisi ilimizde gündeme taşıyacak irade kimler? Bu projeyi ankaraya kovalayacak birebir takip edecek vekil mi mustesarmi yok sa üncü İsmail vardı eskiden rizede omu kime yazdin kim ne anlayacak yani birazda isim Verde anlayalım

 4. Rocero dedi ki:

  Genel seçimlerden önce İyidere limanı ve lojistik için seçimden sonrada bir Rize vekili tarafından Rize şehir hastanesinin ihalesi tarihi verilmişti.simdi hiç ses yok.haliyle merak ediyoruz…hukumet yetkilileri son zamanlardaki ekonomik dalgalanmalar için “kriz miriz yok,psikolojiktir”demişti.simdi bu psikolojik durumları bahane Edip Rize’nin sözü verilen yatırımları ertelenmeyecek yada vazgeçilmeyecek herhalde.cunki zaten kriz miriz yok.bunlar algı.bunlar psikolojik…
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle