Hoşgeldiniz   brazzers porno

ÇOCUĞUMA DELİ RAPORU ALDIRMAM

05 Kasım 2018

ÇOCUĞUMA DELİ RAPORU ALDIRMAM
ÇOCUĞUMA DELİ RAPORU ALDIRMAM

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre yılda 8.6 milyon kişi ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle doktora başvuruyor. Gerek bu başvurular gerekse antidepresan kullanımı her yıl artıyor. 5 yılda antidepresan kullanımı % 25.6 arttı. Psikiyatri uzmanları, rakamlardaki artışın bir kısmının hastalık hakkında farkındalık ve başvuruların artması ile ilgili olabileceğini belirtiyor.

Tüm toplumlarda depresyon kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık görüyor. Kadınlarda 18-44 yaşları arasında, özellikle de 25 yaştan sonra daha fazla. 45-65 yaşları arasında cinsiyet farklılığı giderek azalıyor. 65 yaştan sonra kadınlar aleyhine olasılık yeniden artıyor.
Bir gerçekle daha karşı karşıyayız.


Otizmli çocuklar.

Aileler çocuklarının otizm olduğunu çoğunlukla kabul etmiyor.

Otizm doğuştan gelir.

Otizmli çocuklara, uzman bir ruh sağlığı doktoru tarafında kapsamlı bir zihinsel değerlendirme yapılması gerekir.

Rehberlik servisleri velilere durumu bildirince aşırı tepki alıyor. Genellikle veliler teşhis ve tedaviyi kabul etmiyor.

“Çocuğuma deli raporu “ aldırmam diyor.

Anne ve babalara önerim şu.

Tam teşhis konulduktan sonra vakit kaybetmeden özel eğitim programlarına başlanmalıdır. Eğitim süreci her zaman bir pedagogun yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmelidir.

Eğer çocukta, aşırı hareketlilik ya da problemli davranışlar gözlemleniyorsa bunun için ilaç tedavisine başvurulabilir.

Tanı koyulduktan sonra ailelere büyük görev düşmektedir. Çocuklarına otizm tanısı konulan anne ve babalar büyük üzüntü yaşayabilir, bu gibi durumlarda psikolojik destek almak hem faydalı hem de yönlendirici olmaktadır.


Otizmli çocuğu olan anne ve babalar her zaman kendilerine iyi bakmalı ve çocuğun yanında pozitif olmalıdır, ailenin güçlü duruşu çocuğun zihinsel sağlığı için önemlidir. Eğer çocuğu olumlu etkiliyorsa, zararsız rutine binmiş davranışlara müsaade etmek ve bunlara uyumlu hareket etmek fayda sağlar.

Veli olarak çocuklarımızı kabullenip gerekli desteği sağlamalıyız. Destek alan çocukların çoğu ilerideki hayatlarında kimseye bağımlı olmadan yaşayabiliyor. Veliler bir ömür çocuklarını kouyup kollamak zorunda kalmıyor.

Tedaviden kaçırılan çocuklara aileleri en büyük kötülüğü yapmış oluyor. Bu çocuklar toplumun dışına itilmiş oluyor.

Depresyon gibi otizminde bir tedavi edilebilir gelişim bozukluğu olduğunu kabul edelim.

Okulla ve öğretmenlerle işbirliği yapalım.

Yönlendirildiğimiz kurumlardan yararlanalım.

Bu çocuklar bizim geleceğimiz.

Devlet bu konuda eğitim kurumları açmış ve adeta seferberlik iletmiş durumda.

Hadi anne ve babalar görev sizin.

Halit KILIÇ/EĞİTİMCİ

Paylaş
721 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle