Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize Havalimanı’nı Bekleyen Büyük sorun !

30 Kasım 2018

Rize Havalimanı’nı Bekleyen Büyük sorun !

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI’NIN APRON MESELESİ(!) 

Bizler yazar çizerler veya bir vatandaş olarak gördüğümüzü ve bildiğimizi yazar, gerisini yetkililere havale ederiz! 

Tabii ki görüşlerimizi kendi açımızdan değerlendiriyoruz! 

Yanlışta düşünebiliriz, önemli olan şey, bu işlerin diyalogla neticelenmesidir! 

Konu, Rize-Artvin Havalimanı APRON’unun küçük tutulması meselesidir!

 

Rize-Artvin Havalimanının apron genişliği 300*120 metre ebatındadır. Yani en fazla 7 veya 8 uçak sığabilecek kapasitededir! Havalimanının hacmi, apronunun büyüklüğü ile ölçülür! 

Bu konuda iki havalimanından iki örnek vererek meramımı anlatmak istiyorum! 

Sabiha Gökçen Havalimanı tek pist ile hizmet vermektedir ve günde tahmini olarak 500-600 uçak iniş ve kalkış yapmaktadır! Apron ve park alanları geniş olduğu için o trafiği kaldırmaktadır! Hem de tek bir pist ile… Yani apronun genişliği çok önem arz etmektedir! 

Trabzon Havalimanından örnek verecek olursak, apron genişliği Rize-Artvin Havalimanı’ndan en az üç kat daha büyük olmasına rağmen, Havalimanlarının yeterli olmadığını söyleyip büyütmek istemektedirler! Yani Trabzon Havalimanı 12 orta gövde 2 büyük gövde ve 3 küçük gövdeli uçak olmak üzere, toplam 17 uçak kapasitesinde olmasına rağmen büyütmek istemektedirler! Ki, ilerisini düşünerek haksızda değiller!

 

Yapılma aşamasında olan Rize-Artvin Havalimanı için 300*120 metre ebatında bir apron yapılmaktadır! Yani 7 veya 8 uçak alabilecek kapasitededir! 

Hem de biz Havalimanımızı sözde yeni yapıyoruz! Hiç olmazsa komşumuzdan ders alalım ve 17 uçak kapasiteli apronu yeterli görmeyip büyütmek isterlerken, biz yeni yapmamıza rağmen Rize-Artvin Havalimanına 7-8 uçak sığabilecektir! 

Nedenlerine gelince, 

Havalimanlarının işlevi sadece iç hatlar değil ki, yurt dışı seferleri, üç milyon Türk’ün yaşadığı Almanya seferleri, Umre ve Hac seferleri, Charter seferleri (özel seferler),(özellikle Arap ülkelerinden), kargo seferleri, ülke içinde de İstanbul ve Ankara uçuşları yanında diğer illere yapılacak olan seferleri düşününce 300*120 ebatındaki bir apronun yeterli olması mümkün değildir! 

Hızlı gelişen bir dünyada en az 10 sene sonrasını düşünmek gerekir ki, bence şu anda bile yapılan apron yetersiz kalacaktır! 

Yetkililerden isteğimiz, sonra daha zor düşüncesiyle ve iş işten geçmeden bir proje tadilatı ile Rize-Artvin Havalimanı’nın APRON’unu en az 4-5 katına çıkartılmasıdır! Yapılacak olan şeyde sadece deniz dolgusudur, zor bir tarafı da yoktur! 

Yanlış düşünüyor isek, yetkililer basın açıklaması yapmalılar… 

Yok eğer yanlış olmadığını düşünüyorsanız, lütfen gerekli adımları atıp, tadilat projesini gerçekleştirin! 

Saygılarımla… 

MEHMET EMİN TOPRAK 

 

 

Paylaş
2.304 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize Havalimanı’nı Bekleyen Büyük sorun ! için 13 Yorum

 1. aydın gür dedi ki:

  Cumartesi günü merak edip inşaat sahasına gittim. Hiç bir çalışma yok. 2 saat kaldım, izledim tek taş arabası görmedim. Taş nerden ne zaman çekiliyor? Çalışanlara soru soramıyorsunuz, hiç biri konuşmuyor. Bu gidişle 20 yılda bitmez. Öyle sanıyorum ki bu hava limanını da İstanbul yeni havalimanı gibi ya ilet devret yöntemiyle bitirecekler. Burda da uçmayan yolcuların arasını bize ödetecekler Devlet işte bu ekilde yanda firmalar aracılııyla soyuluyor 2 körü için 45 milyar tl ödenmi hazineden

 2. Ulaşımcı dedi ki:

  Sayın Toprak,
  Rize Havalimanı projesinde apron yetersizliği bence söz konusu değildir. Gelin bir hesap yapalım. Dediğiniz gibi 8 uçak park edebiliyor. bunun 2 sini özel uçak veya bekleme yapan kargo vb. uçaklar oluştursun. Kalan 6 uçak havalimanında en çok 1 saat bekleme yapar (Geceleme hariç). Saat 06.00 ile 24.00 arasındaki 18 saatte 18×6=108 uçak eder. Bu uçak sayısı Rize havalimanına olağanüstü bir yolcu artışı olmadığı sürece bu artışlarla en az 40-50 yıl yeter. Ha yetmezse ileride genişletme imkanı da zor değil. şimdi bu savlarla proje değişikliği baskısı havalimanı inşaatını akamete uğratabilir. Buna da dikkat etmek gerek. Selamlar…

 3. Wolf dedi ki:

  Çok doğru bir yaZı . İleriyi düşünerek hareket etmek lazım . Oki harç kurumadı ilave yapılması daha kolay her kafadan bişey çikiyor yeterli meterli falan çok biliyorsunuzz .

 4. Soğuksulu dedi ki:

  Senede 10 defa uçağa binen biriyim, Rize için bu havalimanı yeteri kadar büyük, bu paraya 10 tane havalimanı yapılıyor karada.Boş boş konuşmayın.

 5. Soğuksulu dedi ki:

  Uçağa insan biniyor RİZE Ordu nun 3 te 1 i nufusa sahip, x

 6. Şadi dedi ki:

  30 Kasım 2018 00:16
  x benim Rizelim de öyle oturmuş çene yoruyor. Baba bile evladına yani canından olana yeri gelince tokat atıyor ders alsın diye biz ne zaman ders verirsek o zaman kaale alınırız. Rizede abartısız diyebilirim ki %90 yatırımlar yersiz ve plansız

 7. Hamit Çelik dedi ki:

  Emin bey kardeşim teşekkürler konuyu iyi analiz ederek açıklık getirdiniz umarım ki ilgiller dikkate alr bir iş bir kere yapılır ileriyi görmek gerekiyor ufku açık insanlar çıkar inşallah,….DP Rize İl Başkanı Hamit ÇELİK

 8. Mehmet genç dedi ki:

  750 nufuslu ordulan rızeyı bır tutan arkadaş trabzondan uçağa hıç bınmemış galıba

 9. İbo dedi ki:

  Emin bey yazılarınızı takıp ediyorum.Senin gibi bir kaç kalem toplumsal olaylara duyarlı. Birde ilimiz de süper men varki kendini met etmek den il de cay kur da ne yenilik varsa hepsinin öncüsü oldu.Sizin gibi kalemler çckarsiz beklentisiz,ve haddini bilen kalemler çoğalmalıdır. Yazınız için tebrikler , hava limanının bu sürat le kaç yıl da hizmete acilir diye bir çalış ma yapsanız.

 10. Soğuksulu'ya... dedi ki:

  Rizedeki havalimanı Ordu havalimanından daha yoğun olacak, sen ne diyorsun, şimdi o havalimanını büyütmek istiyorlar haberin var mı!!!

 11. Soğuksulu dedi ki:

  750 bin nüfuslu Ordu nun APRON u kaç uçaklık laf olsun torba dolsun

 12. atmaça 53 dedi ki:

  Rizede bir şeyler zor yapılıyor,yapılanda da illa bir eksik oluyor.

 13. Bilal Korkmaz dedi ki:

  Sayın toprak bu çalışma temposuyla anca hava limanı 2025 de belki tamamlanır. Kaldı ki biz bu haline de razıyız.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle