Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’nin 68 yıllık hayali gerçek oluyor

04 Aralık 2018

Rize’nin 68 yıllık hayali gerçek oluyor
RİZE’nin 68 yıllık hayali olan ve tamamlandığında kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıracak 2.9 kilometrelik çift tüplü Salarha Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, diğer tüpte ise 680 metre kaldı. Zeminin yumuşaklığı nedeniyle günde ortalama 1.5 metre kazı gerçekleştirilebilen tünelde gelecek yıl ışık görünecek.

Türkiye’nin engebeli ve en dik arazi yapısına sahip illerinden biri olan ve kent merkezinin 3’de 1’i deniz dolgusuna inşa edilen Rize’de, dağ ile deniz arasına sıkışan kent merkezini güneye açmak için çalışma başlatıldı. Kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlamak için ilk olarak 1950’li yılların sonunda gündeme gelen Rize Güney Çevre Yolu, Dağbaşı Küçükçayır bağlantı yolları ve Salarha Tüneli projesi hazırlandı.
İLK DELME İŞLEMİNE 2015 YILINDA BAŞLANDI

Proje ile 40 köy ve 2 beldeyi bünyesinde bulunduran ve şehir içinden geçen 12 kilometrelik yolla ulaşılan Salarha Vadisi’ne, 2.9 kilometre uzunluğunda çift tüp tünel yapımı için 2015 yılı Ekim ayında ihaleyi alan İntekar firması tarafından delme işlemine başlandı. Tünel Şefi Jeoloji Mühendisi Şafak Ataç’ın öncülüğünde 50 kişilik ekiple yürütülen çalışma da zeminin yumuşaklığı nedeniyle günde ortalama 1.5 metre tünel kazısı gerçekleştirilebiliyor. Rize il merkezinin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak olan tünel, Dalyan Mahallesi ile Dörtyol Köyü arasındaki 12 kilometrelik mesafeyi 2.9 kilometreye düşürecek. Rize’nin 68 yıllık hayali olan çift tüplü Salarha Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, diğer tüpte ise 680 metre kaldı. 91 milyon 694 bin liraya mal olacak tünel inşaatında gelecek yıl ışık görünecek.
‘BİR DÖNEM BOLU DAĞI TÜNELİ KONUŞULURDU’

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Salarha Tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Avcı, 15 yıl öncesine kadar ulaşım akslarını rahatlatan tünel projelerinin ‘hayal’ olarak nitelendirildiğini söyledi. Avcı, Rize-Erzurum arasındaki 14.3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli’nin de bölgenin hayali olduğuna dikkat çekti ve “Hatta Osmanlı’nın son dönemlerinde de konuşulduğuna dair belgeler var. Biz bir hayalimizi gerçekleştirmiş olduk. Türkiye’de 14 kilometrelik tünellerin yapılıyor olması nasıl bir devrimin gerçekleşmiş olduğunu bizlere gösteriyor. Bir dönem bu ülkede Bolu Dağı Tüneli konuşulurdu. O gün için 2,5-3 kilometrelik tüneller çok büyük işlerdi. Bugün ise biz 14 kilometrelik bir tüneli açmış durumdayız. Bunu da AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan sayesinde gerçekleştirdik” dedi.

‘RİZE’Yİ İÇ BÖLGELERE TAŞIMIŞ OLACAĞIZ’

Rize şehir merkezinin çok yakın bir zamanda 2.9 kilometrelik çift tüplü bir tünele kavuşacağını ifade eden Avcı, Salarha tünelinde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek “Bir tüpte ışığı görmemize 480 metre diğer tüpte ise 680 metrelik bir mesafe kaldı. İnşallah çok yakın bir zaman dilimi içerisinde Salarha tünelini faaliyete geçireceğiz” müjdesini verdi.  Avcı bu sayede hem Rize’nin şehir trafiğini rahatlatmış hem de Rize merkezinin daha iç bölgelere doğru taşınmış olacağını söyledi. “Özellikle çıkış bölgesi olan Dalyan’da bazı kamulaştırma sorunları var” diyen Avcı “Mahkeme kararlarının tesis edilmesini bekliyoruz. Mahkeme kararırının ardından Güney Çevre Yolu ile birlikte Salarha’yı tünel aracılığıyla Rize ile buluşturmuş olacağız” diye konuştu.

Paylaş
1.251 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’nin 68 yıllık hayali gerçek oluyor için 10 Yorum

 1. Hakan Arıkan dedi ki:

  Adamlar bizim tünel yaptıgımız surede marsa gittiler marsa alooooooooooooooooo

 2. ikizdereli dedi ki:

  ikizdereliler Andon-İkizdere tünelini istemiyor,boşuna kamuoyu yapmayın.İkizdere-İyidere duble yolu Ovit Tüneline çıkıyor,Andonla işimiz yok

 3. Salarha dedi ki:

  Zaten tünel 1km. 680m kaldı diyorlar. Bu zamana kadar ne yaptınız orda. Dört yıl oldu. Geçin milletle dalganızı.

 4. İsmet K. dedi ki:

  Ben ne diyeyim artık; siz bunları hala haber yapıyorsunuz biz de bunları ilk defa görmüş gibi okuyoruz ya pes artık yuh olsun bize… ver rizem ver oyları ak partiye ver “ on numara “ projeleri vaad edip de yapmayan CHP nin inadına oyunuzu ak partiye verin de görsün CHP sözünü tutmamanın cezasını (!)

 5. rizeli dedi ki:

  küçükçayır andon- ikizdere tüneli yapılmazsa boş yatırım. Ancak o tünel yapılırsa salarha tüneli anlam kazanır.

 6. atmaça 53 dedi ki:

  Şehir hastanesi ne oldu Eylül ayıda temel atıyordunuz.Tünel kablumboğa hızıyla 1,5 m ilerliyor.

 7. Osman DELİHASAN Eski-Başkan dedi ki:

  Salarha yolu Duble yolla, Küçük çayır İkizdere tüneliyle devam ederse Salarha Tünelinin faydaları daha fazla olur.

 8. Mehmet YAZICI dedi ki:

  Hamam dersinin durumu ne olacak acaba.

 9. Ödenek lazım ödenek dedi ki:

  4 yıla anca biter o tünel zaten adam akıllı bir çalışma yok küçülmeye gidilmiş şantiyede dua edelim de 4 yıla bitsin yoksa bu gidişle sittinsene bitmez öyle üç beş kişiyle vur Allah vur tünel bitmez. Saygılarımla.

 10. Rizeli dedi ki:

  günde 1-1.5 metre delinmeyle desenize 2 sene sonra açılacak.Bari kısa sürede demeyin vekilim
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle