Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Çok Ağır Konuştu. “Memuru Pazarlarken Görgü Tanığı istemiyorlar.”

06 Aralık 2018

Çok Ağır Konuştu. “Memuru Pazarlarken Görgü Tanığı istemiyorlar.”
MEMURU PAZARLARKEN GÖRGÜ TANIĞI İSTEMİYORLAR! 

Malum konfederasyon elbette kirli pazarlıklarını kapalı kapılar ardında yapmak isteyecek, elbette kamu görevlilerinin hakları pazarlanırken yanlarında kimsenin bulunmasına tahammül edemeyeceklerdir. Burada Türkiye Kamu-Sen’den duyulan rahatsızlık, her toplu sözleşme fiyaskosunun ardından Konfederasyonumuzun bunların ipliğini pazara çıkarması ve kirli imzalarını deşifre etmesindendir. 

Yetkili olsak da olmasak da kamu görevlilerimize, üyelerimize ve ilkelerimize olan bağlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğimizin, kamu görevlilerinin ve emeklilerin haklarını şahsi ve politik menfaatleri uğruna bir yerlere peşkeş çekmeye kalkanların bundan önce olduğu gibi bundan sonra da karşılarında bizi bulacaklarının bilinmesini istiyoruz.
Malum sendikanın genel başkanı Ali Yalçın, yaptığı bir toplantıda toplu sözleşme görüşmelerine diğer konfederasyon temsilcilerinin katılmasını eleştirmiş ve “Nasıl muhalefetteki siyasi parti masaya oturamıyorsa, yetkili olmayan konfederasyon ve sendikalar da masayı dışarıdan takip etmeli fakat masada koltuk işgal etmemelidir.” diye konuşmuştur. 

Demokrasinin en temel ilkeleri ve Meclis’in çalışma prensibinden bihaber olan bu zat, yıllarca baskı, tehdit, boş vaat ve şantaj yoluyla adeta gasp ederek elde ettiği yetkiyi toplu pazarlık masalarında peşkeş çekerken geride şahit bırakmak istemediğini bu şekilde itiraf etmiştir. Öncelikle şunu belirtelim ki Türkiye Kamu-Sen, toplu sözleşme masasına kimsenin inayeti ile değil 400 bin üyesinden aldığı gücü temsilen 4688 sayılı Kanunun verdiği yetkiyle oturmaktadır. 
Demokrasi ile yönetilen bütün ülkelerde bir denetim mekanizması mevcuttur ve Ali Yalçın’ın iddia ettiğinin aksine muhalefet partileri kanun çalışmalarının ve ikili anlaşmaların doğrudan tarafı ve muhatabıdır. Ali Yalçın, bugüne kadar çıkarılan olumlu olumsuz bütün kanunları uzaktan izlediği için olacak, kanun tasarılarının önce Meclis komisyonlarında muhalefetin de dâhil olduğu tarafların görüşlerine açıldığından, sonrasında ise Meclis çatısı altında bütün tarafların onayına sunulduğundan haberdar değildir. Kaldı ki bu tasarılar kanunlaşsa dahi yargı denetimine de tabidir. 

Ali Yalçın’ın hayal ettiği toplu sözleşme sistemi, Meclis’ten ve komisyonlardan muhalefet partilerinin çıkarılması talebi gibi uçuk ve demokrasilerde karşılığı olmayan bir durumdur. Kaldı ki mevcut toplu sözleşme sisteminde yetkili olmayan konfederasyonların ne kararlara ilişkin oy kullanma hakkı ne de itiraz hakkı bulunmaktadır. Hal böyle iken Ali Yalçın ne olmaktadır da Türkiye Kamu-Sen’in masadaki varlığından rahatsızlık duymaktadır? Mevcut Kanun, davulu da tokmağı da zaten yetkili konfederasyonun eline vermiştir. Üstelik 2012 yılından beri imzaladıkları her toplu sözleşme ile kamu görevlilerinin haklarının gasp edilmesine yol açabilmişlerdir. 

Burada Türkiye Kamu-Sen’den duyulan rahatsızlık, her toplu sözleşme fiyaskosunun ardından Konfederasyonumuzun bunların ipliğini pazara çıkarması ve kirli imzalarını deşifre etmesindendir. Herkesin hatırlayacağı üzere 2012 toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen’i temsilen Hakem Kuruluna katılan akademisyenin, hükümetin maaş artış teklifini kabul etmesi, 2013 yılında 1 ay sürmesi gereken pazarlıkların 7 günde tamamlanması ve hükümetin teklifinin bile altında bir zamma imza atılarak memur ve emeklilerin enflasyon farkı hakkının gasp edilmesi, memurların enflasyonun bile altında maaş zammı almasına neden olunması, 2015 yılında memurların ve emeklilerin %1,8 oranındaki enflasyon farkı hakkının ellerinden alınması, 2017 yılında %0,5 puana razı olunup memur ve emeklilerimizin, enflasyon %25,2’ye yükselirken bugün itibarı ile %4+3,5 zamma mahkûm edilmesi, bu konfederasyonun kirli sicilinden yalnızca bir kaçıdır.
Hal böyleyken bir şekilde elde ettikleri yetkiyi kötüye kullanan ve içlerinden çıktıkları kamu görevlisi kitlesine karşı adeta mankurtlaşan bu konfederasyonun çıktığı bu yolda dikensiz gül bahçesi istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Elbette kirli pazarlıklarını kapalı kapılar ardında yapmak isteyecek, elbette kamu görevlilerinin hakları pazarlanırken yanlarında kimsenin bulunmasına tahammül edemeyeceklerdir. 

Her fırsatta millet iradesinden bahseden bu konfederasyonun Türkiye Kamu-Sen’in 400 bin üyesi ve diğer sendika ve konfederasyonlara üye olanlar ile sendika üyesi olmayan yaklaşık 1 milyon 600 bin dolayındaki kamu görevlisinin ve 2 milyon memur emeklisinin iradesini hiçe sayarak alınacak bütün kararlara ipotek koymak istemesi ne yaman bir çelişkidir! Hâlbuki Fransa örneğinde olduğu gibi birçok ülkede yetki, üye sayısıyla değil her toplu sözleşme döneminde yapılan ve her çalışanın özgür iradesinin yansıtıldığı referandumla belirlenmektedir. 

Yaklaşık 5 milyon kişi, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızın ekonomik kaderinin belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde; sahip olduğu 1 milyon üye ile kendisine üye olmayan, sendikal anlayışına onay vermeyen 4 milyon çalışan ve emekliyi hiçe sayarak, tek başına söz sahibi olmak isteyen, hiçbir denetim ve itiraz hakkı bulunmayan konfederasyonlara dahi tahammülü olmayan bir anlayışın ne kamu görevlilerine ne de ülkemiz demokrasisine sağlayacağı hiçbir katkı yoktur. 

Biz ise 2 yılda bir yapılan bu hayati toplantıda, her kamu görevlisinin irade ve talebinin karşılık bulacağı, geniş temsile dayalı, denetim ve itiraz mekanizmalarının geliştirildiği adil bir toplu sözleşme talebimizi yineliyoruz. 

Yetkili olsak da olmasak da kamu görevlilerimize, üyelerimize ve ilkelerimize olan bağlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğimizin, kamu görevlilerinin ve emeklilerin haklarını şahsi ve politik menfaatleri uğruna bir yerlere peşkeş çekmeye kalkanların bundan önce olduğu gibi bundan sonra da karşılarında bizi bulacaklarının bilinmesini istiyor, mankurtlaşarak içinden çıktığı kitleye düşman olanlarla mücadelemizi ilanihaye sürdüreceğimize bir kere daha söz veriyoruz. 

Murat Köseoğlu 

Türkiye Kamu-Sen /Türk Eğitim-Sen Rize Şube Başkanı 

Paylaş
626 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Çok Ağır Konuştu. “Memuru Pazarlarken Görgü Tanığı istemiyorlar.” için 11 Yorum

 1. Rizeli53 dedi ki:

  Masada memuru satacaklar 0.5 zamma mürekkep doldurtacaklar sonrada masada diğer sendika yetkilileri oturmayacak. Sen kimsin yaaa malum sen..yazmış beyefendinin biri ben tes liyim doğru söylüyor diye.adını yaz da kim olduğunu kimin yalakası olduğunu bilelim.

 2. TES Li dedi ki:

  Aynen katılıyorum.

 3. Ceyhun Kalender dedi ki:

  TES li…
  Sen önce sendikaya üye olsan!
  Ya da ismini yaz da bu derin bilgilerinden faydalanalım!

 4. TES Lİ dedi ki:

  Türk eğitim sen üyesiyim.fakat eğitim bir sen başkanı Ali Yalçının söylediği çok doğru.Eğriye eğri doğruya doğru diyebilmeliyiz.Hükümet yılda bir kez yetkili sendika belirlemesi yapıyor ve bu belirleme sonucunda hükümetle muhatap o sendikadır.Yetkili olmayan sendikaların o masada oturmaları ve dalga kıran olmaları doğru değildir.Toplu sözleşmede şunu gördük verilen zamma karşı yetkili sendika protesto ederek ayağa kalktığında yetkisi olmayan bizim sendika ve sol sendikada masada oturarak dalga kıranlık yaptı bu tavır olmaması için yetkili sendikanın yalnız masada olması en doğru haktır.Ayrıca Türkiye de 3 sendika yok oturacaksa sayısı belli olmayan her gün yeni açılan sendikalar da masada oturma hakkı elde etmek isterler…

 5. Minerva dedi ki:

  Çok ağır konuştu,astı,kükredi,uludu birakin şöyle baslik atmayı.

 6. Emekli öğretmen dedi ki:

  Sayin baskan memursen hep pazarlamadimi calisani ne zaman dusundu calisani.bence uyelrinin dusunmesi gerekmezmi.gerci uyelerine itiraz etmemeleri icin makamlar bahş ediliyor.bunu bilsinler ki dünyadaki bu makamlarin hesabi ahirette ağır olacak

 7. Öğretmen Bey dedi ki:

  Toplu sözleşme primi kaldırılsın. Sendika üyeliği parali olsun. Bakalım bir milyon üyesi olan sendika kaç üyesini elinde tutabilecek. Hodri meydan

 8. SENDİKALİ/UYE dedi ki:

  beyler..akıllı olun.sizlerde memurların sırtından aldiğiniz aidatlarla,kapıların ardında yiyip içmiyormusunuz,alanya,antalya,muğla ,aklınıza neresi uyarsa orda değilmisiniz.önce siz üyelere hesabınızı verirmisiniz.sözde inandırıcı olabilmek adına sağda solda karalama yaparak göz boyamayınız.sendika yoktur,sendikacılık yoktur.bunu aidat vere vere öğrendik.ama sizlerin bizlerin aidatlarıyla nasil eğlendiğinizide öğrenmiş olduk.haram zıkkım olsun sizlere sırtımızdan aldığınız yedikleriniz diyorum

 9. ATSIZ SERDENGEÇTİ dedi ki:

  Sayın başkan.
  Vatandaşımız okumuyor.
  Yazılarını kısa ve öz yazarsan daha etkili olursun.
  Selamlar ve sevgiler..

 10. etma diyor ki dedi ki:

  Kardeşim çağdaş bir sendikal düzende bir başka sendikanın yaptığı sözleşmeden diğer sendikalar yararlanmaz veya yetkili sendikanın üyelerine daha fazla katkı sağlanır.Memur sendikacılığında yetkili olmak neye yarar.DİSK’in yaptığı toplu görüşme toplu sözleşmeye HAK-iŞ,TÜRK-iŞ katılabilir mi?Tabiki katılamaz.

 11. vatandaş dedi ki:

  Başkan tespitleriniz mükemmel…tebrikler…
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle