Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rizeli isim Türk milliyetçiliği Hafızası

06 Ocak 2019

Rizeli isim Türk milliyetçiliği Hafızası
Vefatının 1. Yılı Anısına 

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN HAFIZASI  RİZE FINDIKLILI YÜCEL HACALOĞLU   

Adeta Türkiye’nin sicil âmiri idi. Az-çok tanınmış herkes hakkında bilgi sâhibi idi. Lise yıllarından itibaren benimsediği Türk milliyetçiliği fikriyatını İstanbul’da Beyaz Saray Kitapçılar Çarşısı’nda, Marmara Kıraathanesi’nde ve Küllük’te pekiştirdi. Ankara’ya yerleştikten sonra Türk Ocakları’na bağlandı. 20 yıl süre Genel Sekreter ve Genel Başkan Vekili olarak vazife gördü, hizmet etti.  Ebedî âleme intikal ettiğinde Türk Ocakları Genel Merkezi’nde Danışma Kurulu, Türk Yurdu Dergisi’nde Yayın Kurulu üyesi idi. Çok faal, çok çalışkan bir insandı. Adı Türk Ocakları ile özdeşleşti. Başta ‘Türk Ocakları Tarihi’ olmak üzere Ocak ve Ocaklılarla alâkalı 70 adet kitap yazıp yayımladı. İlk eseri, ‘Nihat Atsız’ın Mektupları’ idi. Son eseri de aynı kitabın genişletilmiş baskısı oldu.


  

TÜRK OCAĞI’NDA BİR ÖMÜR 

1936 yılında Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı Çağlayan köyünde doğdu. İlk eğitimini Kars’ta, liseyi Trabzon’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1957’de gazeteciliğe başladı. Rize Postası Gazetesi Yöneticiliği yaptı. Yelken, Türkiye Spor, Yeni İstanbul, Son Havadis, Sabah gibi gazete ve dergilerde çalıştı. 1974 yılında Kıbrıs Harekatı’nı izleyen ve esir düşen on gazeteci arasındaydı. Alparslan Türkeş’in başbakan yardımcısı olduğu dönemde, Başbakanlık Basın Müşaviri olarak görev yaptı. Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda danışman olarak çalıştı. 2001 yılında buradan emekli oldu. Türk Ocakları Genel Merkezi’nde yönetici görevlerde bulundu. On yıl genel sekreterlik yaptı. Türk Ocakları Danışma Kurulu ve Türk Yurdu Dergisi Yayın Kurulu üyesiydi.  6 Ocak 2018 tarihinde vefat eden Hacaloğlu 8 Ocak 2018 tarihinde Kocatepe Camiinde kılınacak olan cenaze namazının ardından Gölbaşı mezarlığında defnedilmişti. Hayatının her aşamasında memleketiyle ilişkilerini sürdürmüştü.  Son olarak Hacaloğlu, 16 Ağustos 2012 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Merkez Kütüphanesine 5 bin 279 kitap ve 2 bin 451 süreli yayın bağışlamıştı.   

Kendi anlatımıyla Yücel Hacaloğlu 

OCAK İLE 1955 YILINDA TANIŞTI 

1955 yılında İstanbul’a gittiğim zaman Türk Ocağı Aksaray’da eski bir çorap fabrikasının binasındaydı. Türk Ocağı’na o dönemde üye oldum. Hamdullah Suphi’yi, Abdûlhak Şinasi Hisar’ı, Prof. Dr. Mehmet Kaplan’ı, Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ı o dönemde orada tanıdım. Bu isimler devrin ilim ve fikir adamlarıydı. 1976 yılında Ankara’ya geldim. 12 sene kadar da genel sekreterlik yaptım. 5 sene de genel başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Artık yaşlandım diyerek Ocak’taki aktif görevimi bıraktım. Danışma Kurulu üyesi olarak görevimi sürdürdüm.   

SÖZ UÇAR YAZI KALIR 

Benim çalıştığım dönemde Türk Ocağı’nın panellerinin, sempozyumlarının, konferanslarının yüzde doksanını kitaplaştırdık. Yetmiş-seksen kadar kitabı o dönemde yayına hazırladım. Bunların hiçbiri para ile satılmamış, dağıtılmıştır. Bu arada 1992’den beri de on dört gençlik kurultayı gerçekleştirildi. Kırım’da, Kıbrıs’ta, Tataristan’da, Çuvaşistan’da, Başkurdistan’da ve Kazakistan’da gerçekleştirdik. O gençlik toplantılarına katılanların bir kısmı bugün kendi memleketlerinde devlet idaresinde görev almış insanlardır. Bu da siyasi hiçbir amacı olmayan bir kültürel yakınlaşmayı ve bütünleşmeyi sağlamıştır. 


  

SEKAYA GİDEN TARİH 

Bunun dışında iki arkadaşımızla birlikte bir Türk Ocakları Tarihi kitabı da hazırladık. İki ciltlik 980 sayfalık bir kitaptır bu. Bu eserde dahi belli eksikler vardı çünkü Ocaklar 1931’de kapatıldığı zaman evraklar Maliye Bakanlığı’na teslim edilmiştir. Sonradan da bu evraklar maalesef SEKA’ya gönderilmiştir. 1931’de Türk Ocağı kapandığı zaman kütüphanesinde bulunan 40 bin cilt kitap ise Milli Kütüphane’de tasnif edilmemiş bir şekilde durmaktadır.   

NİHAL ATSIZ İLE ON BE YIL 

İstanbul’da on beş senemin haftada iki ya da üç günü Nihal Atsız’la beraber geçerdi. Evine de Süleymaniye Kütüphanesi’ne de giderdim. Bana göre Nihal Atsız her şeyden önce Türk tarihini çok iyi bilen bir adamdı. 74 yaşında hapse girmiştir. Evvela Üsküdar’daki Toptaşı Cezaevi’nde yattı. Orada kendisini ziyaret ederdim. Sonra da Bayrampaşa Cezaevi’nde kaldı. Hapse girmesi üniversitelerdeki milliyetçi hocalar tarafından infialle karşılandı. Bunlar bir bildiri hazırladılar. O dönemin Cumhurbaşkanı olan Fahri Korutürk de cezayı affetmiştir. Zaten hastaydı ve çıktıktan altı ay sonra da ölmüştür.  

Fatih Sultan KAR / İST. 

Paylaş
267 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rizeli isim Türk milliyetçiliği Hafızası için 1 yorum

  1. Osmandelihasan-Eski Başkan dedi ki:

    Allah rahmet eylesin.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle