Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Seçim Öncesi Ciddi GIR GIR’lar!    “Köprüden Geçti Gelin” Politikası!!!

07 Ocak 2019

Seçim Öncesi Ciddi GIR GIR’lar!    “Köprüden Geçti Gelin” Politikası!!!
Seçim Öncesi Ciddi GIR GIR’lar!   

“Köprüden Geçti Gelin” Politikası!!!  

Önceki hafta sonu bir vesile İstanbul’dan Bursa’ya gidecektim… Artık buna “Bursa’ya geçecektim” demek belki de daha doğru olacak. Zira önyargısız herkesin gıpta ile bakacağı muhteşem bir köprümüz var, körfezin iki yakasını, dolayısıyla Bursa’yı, Balıkesir’i, İzmir’i İstanbul’a bağlayan. Adı malum; Osmangazi Köprüsü.  

Ama o da ne? Artık son zamanlarda biteviye ve ısmarlama haberlerinden bıktığım ve bu sebeple pek de izlemeye değer bulmadığım TV’de bir alt yazı; Otoyol-köprü geçişlerinde bazı kolaylıklar sağlan, cezalı durumda olan sürücülere sürpriz aflar getirildi.” 
“Güzel!.. Olur böyle şeyler; normaldir. Ne de olsa seçim öncesidir!” dedim kendi kendime. Ama arkasından gelen cümle, tam da geçmeye karar vermişken geldi körün taşı gibi buldu beni! Geçeceğim köprü (Osmangazi) ve üçüncü köprü (Yavuz Selim) bunların dışında tutulmuştu!.. Hatta indirim-kolaylık bir yana tam tersine Osmangaziye çok esaslı bir zam yapılmıştı; öyle ki aşağıdan bakanın “O geçen araba hangi kompradorun? Yoksa gelin arabası mı?” demesine yol açacak kadar! Ben 71 liraya geçeceğimi zannederken fiyat bir anda 103 lira oluvermişti; yani %45 zam!?  

Canımın sıkılmasının ötesinde, doğrusu şaşırdım da! Öyle ya! tam da seçim sath-ı mailine girmişken af ya da fiyat indirimleri tamamdı ama siyasetin tabiatına kökten aykırı bu zam da neyin nesiydi?  

Çözmeye çalıştım…  

“Finansal bir sonucun sebebi de öncelikle ve ağırlıklı olarak finansal olmalıdır herhalde” diye analitik düşünceye daldım ve bu köprülerin altından ne sular geçiyor, mesela maliyetlerine bir bakayım dedim… Baktım. ve br kez daha şaşırdım; çünkü rakamları değil karşılaştırmak birbirinin  yanına koymak bile mümkün değildi!   

O an düşündüm, acaba bu rakamlar; yapılan bu absürt zammın, ödeyeceğim bu 103 liranın (tabii bir de dönüşü var bu işin!) cevabı olabilir mi idi? Dahası memleket meselelerine kafa yoran bir insan olarak… Kümülatif bakıldığında, tasarruf için yatırımların yavaşlatılmasında ve de  piyasalarda yaşanan ticari durgunluğun izah edilmesinde bir ipucu olabilir mi idi?”  
Ben rakamlar yazayım, kararı siz verin!  

    – Birinci köprü: 22 milyon dolar (15 Temmuz) 

    – İkinci köprü: 125 milyon dolar (FSM) 

    – Üçüncü köprü: 3 milyar dolar (Yavuz Selim) 

    – Osmangazi: 1 milyar dolar. (İstanbul-İzmir otoyolu vs. ile 10.3 milyar dolar)  

Karşılaştırmalarda kolaylaştırıcı şerhler: 

    – Üçüncü Köprü birinci köprüden (daha uzun, geniş yüksek ve çevre yolları vs. ama) tam 140 küsür kat daha pahalı!? 

    – İkinci köprü de birinci köprüden 25 kat pahalı!?. 

    – Osmangazi ise birinci köprüden 46 kat pahalı!? 

    – Ve küçük bir ayrınt: birinci ve ikinci köprü keseden(Genel Bütçe’den), Yavuz Selim ve Osmangazi (vatandaşın) kredi kartından!  

Şimdi… 

Farz edin ki seçim öncesi öylesine yani GIRGIRINA(!) soruyorum; aralarındaki bu kadar fiyat farkının bir izahı ya da tevili var mıdır?  

Evet, daha açık soralım 

Partili ya da partisiz, mühendis-ekonomist veya “liberal-faşist-sosyalist-komünist, Müslüman-Hıristiyan-Musevi-deist-ateist-imam-papaz her kimse, yani normal bir vatandaş olsun fark etmez, buna cevap verecek/verebilecek bir Allahın kulu mevcut mudur bu memlekette?  

Yoksa rakamlarda mı bir yanlışlık var??? Tabir-i caiz ise tufaya mı geldim? Ve mesleği doktorluk yani bu işlere yabancı bir vatandaş olarak işkembeden  atıyor, ukalalık mı yapıyorum?!!  

Eğer bu rakamlar yanlış ise ya da bunları karşılaştırmak ekonomi-yönetim-siyaset bilimlerine aykırı ise birisi açıklasın da sevinelim; ki bugüne güven duyalım, yarından ümit edelim.  

Hem o zaman, özür dileyerek durumu düzeltme imkanı da bulur, klasik yani her şeye muhalif ilan edilmekten,  “Partisel Hain”  veya “Gizli Fetö’cü” diye böğrümüze damga vurulmak durumlarından kurtulmuş oluruz! Bu aynı zamanda, kanımca konu hakkında iktidar aleyhine yapılacak menfi  spekülasyonları durdurur, bu işleri yapan iradenin zan altında kalmasını da önler. Yani seçimde aleyhte olacak bir etkiyi de bertaraf eder. 
Evet, necip milletimizin mümtaz evlatları sayın (az ya da çok!) BİLENLER… Ömrünün her dakikasını bu aziz millete, yüce devlete hizmet etmeye adamış bir insan olarak bu iyiliği yapın fakire; esirgemeyin benden al-i cenaplığınızı lütfen!..  

Aksi takdirde benim varacağım sonuç; “yüklenici firmaya (bu kadar yüklü) günlük gelir(geçiş) garantisi olan bir yatırımda zam, seçim öncesi can yakıcı da olsa kaçınılmazdır! olacak ama yine de meramımı gideremeyeceğim. Çünkü o zaman da şu soru takılacak aklıma; Niçin sürümden kazanmak” değil de (arif olan anlar) “köprüden geçti gelin! uygulaması/politikası?!.  

Sayın Bakan Ahmet Arslan İlk yıl itibarıyla araç geçişi ile ilgili rakamların fizibilite çalışmalarında belirlenenle uyumlu olduğunu, bağlantı yolları tamamlanınca kullanıcı alışkanlıklarının değişeceğini ve günlük geçiş garantisi verilen rakamlara ulaşılacağını söylüyor! Güzel. 

Peki o zaman bu fahiş zam niye? Hem de bu zamanda!  

Ya yatırımlar arasındaki bu kadar fiyat farkı???  

Dip Notlar: 

 1. Özellikle aramama rağmen birinci köprünün(15 Temmuz, eski adıyla Boğaziçi) diğerlerine göre pek akla yatmayan düşük fiyatı (tam rakam 21.7 milyon dolar) hakkında başkaca (yani daha yüksek!) bir rakam bulamadım. Bilen-bulan varsa lütfen yazsın, biz de buradan ilan edelim. 
 2. Kimse gıybet etmesin; biz bu memlekette tuğla üstüne tuğla koyup bir şeyler yapanları sever, köprülerin insanları birbirine kavuşturduklarını, memleketi refaha taşıdıklarını biliriz. 
 3. Ve son olarak; sloganımızı ya da Karadeniz atasözlüğüne yaptığımız katkıyı verelim: “Seçim öncesi yapılan GIR GIR seçim sonrası yapılacak DIR DIR’dan iyidir.” 

 

Porf. Dr. Şaban ŞİMŞEK 

Paylaş
643 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Seçim Öncesi Ciddi GIR GIR’lar!    “Köprüden Geçti Gelin” Politikası!!! için 6 Yorum

 1. Ahmet YILMAZ dedi ki:

  AAAH ŞABAN HOCA AH, BU RİZE SANA SAHİP ÇIKMADI!!! TİLKİLERİN ÖNÜNE ATTILAR SENİ

 2. Esas sana yazık dedi ki:

  Hocam, bir doktor olarak milletin gözünü açma. Şu seçimi atlatalım hele.

  İster şeyhülislam ol, ister halife,
  İman girmeyince girmez bir kalbe.
  “Bizi aldatan bizden değildir” der peygamber,
  “Sen ölmeyecek misin” paraya kamber…

 3. Yazık dedi ki:

  öğretmen öğretmenliğini, doktor doktorluğunu, mühendis mühendisliğini, imam imamlığını yağmadığı müddetçe bu memlekette işler yoluna girmez. Hocam biz sizleri tıbbi makalelerle tanımak istiyoruz. İyi çalışmalar.

 4. Mustafa dedi ki:

  Siz seçimden sonra görün hocam ,bunlar en güzel günler… vallahi billahi vakit çok geç olmuş olacak…bu son viraj .bu millet arkasını korumaya başlasın … kazığın boyunu tahmin edebiliyorum

 5. Hakkı Bey dedi ki:

  Hocam, bu köprüler asma köprülerdir. Bunların Yavuzla karşılaştırılabilir olanı Güney Kore’de yapılan”Yi Sun-sin” köprüsüdür. Parantez içindeki değerler Yavuz’a ait değerlerdir.
  Yi SUn-sin köprüsü Özellikleri:
  Toplam Uzunluk: 2,260 metre (2160 metre)
  Genişlik: 27 metre (59 metre)
  Yükseklik: 270 metre (322 metre)
  Uzun Açıklık: 1,545 metre (1408 metre)
  Koreliler köprülerini 400 milyon dolara 2013 yılında tamamlamıştır. Bizim köprü genişlik hariç her özellikte daha küçüktür. Ama şöyle bir mukayese etsek bizimki en fazla 800 milyon dolara yapılırdı. Bu işlerin altında imzası olan karayolları müdürü boş yere bakan yapılmadı. Eee herşeyin bir bedeli vardır. Ama bu işleri yapanlara bir atasözüm var “Aç köpek damı yıkar”.

 6. atmaça 53 dedi ki:

  Karadenizin bir köyünde 4 vakıt namaz kılarlarmış.Zamanla 4 vakıtde namaz kılmak zor gelmiş,aralarında toplanıp kadiye gitmişler,kadı efendi bize 4 vakıt namaz kılmak zor geliyor bunu 3 vakde indir,öyle şey olmaz namaz 5 vakıtdır demiş.Koylüler heyacanla gelenlerı görünce bağırmışlar indirdimi indirdimi,ne indirmesi bindirdi bindirdi şeklinde olmuş.Hocam sizin işinizde bu na benziyor.saygılarımla.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle